Հունգարիայի նախագահը հրաժարվում է ենթարկվել պաշտոնից հեռանալու վարչապետի կոչին. նա դիմել է Վենետիկի հանձնաժողովին
Հունգարիայի նախագահ Տամաշ Սուլյոկը հրաժարվել է նոր վարչապետ Պետեր Մագյարի խնդրանքով հրաժարական տալ և դիմել է Վենետիկի հանձնաժողովին՝խնդրելով իրավական գնահատական տալ ստեղծված իրադրության վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարություն է տարածել նախագահի գրասենյակը։
«Քաղաքական պատճառներով պետության ղեկավարի պաշտոնանկության կոչերը ստեղծում են ծայրահեղ հակասական իրավիճակ գործող սահմանադրական կարգում, ինչը բացասաբար է անդրադառնում Հանրապետության նախագահի ինստիտուտի սահմանադրական գործունեության և լիազորությունների վրա», - ասվում է մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Սուլյոկըդիմել է Վենետիկի հանձնաժողովին, որը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդատվական մարմին է՝ խնդրելով գնահատել ստեղծված իրավիճակը և «տրամադրել փորձագիտական օգնություն վեճը եվրոպական սահմանադրական արժեքներին համապատասխան լուծելու համար»։
Ապրիլի 12-ին խորհրդարանական ընտրություններում իր «Տիսա» կուսակցության հաղթանակից հետո Մադյարը կոչ արեց Հունգարիայի նախագահին կամավոր հրաժարական տալ մինչև մայիսի 31-ը: Նոր վարչապետը կարծում է, որ Սուլյոկն իրավունք չունի մնալ պաշտոնում, քանի որ նա չի կարողացել կանխել Վիկտոր Օրբանի ղեկավարությամբ նախորդ կառավարության կողմից վերջին տարիների քաղաքական, սոցիալական և ֆինանսական չարաշահումները։
Օրբանը և նրա կուսակցությունը, որն այժմ դարձել է ընդդիմություն, հանդես են եկել Սուլյոկի աջակցությամբ: Նրանք հայտարարել են, որ նոր վարչապետի պահանջները ստեղծում են չափազանց վտանգավոր նախադեպ, հանգեցնում են իշխանության բռնազավթմանը և հակասում են երկրի սահմանադրությանը։
Հունգարիայի օրենսդրության համաձայն՝ նախագահն ընտրվում է խորհրդարանի կողմից հինգ տարի ժամկետով։ Նախկինում ոչ մի նոր կառավարություն երբեք չի պահանջել նախագահի հրաժարականը: Սուլյոկը պետության ղեկավար է ընտրվել 2024 թվականին:

Президент Венгрии отказался подчиниться призыву премьер-министра уйти в отставку, он обратился в Венецианскую комиссию
Президент Венгрии Тамаш Шуйок отказался уйти в отставку по просьбе нового премьер-министра Петера Мадьяра и обратился в Венецианскую комиссию с просьбой о правовой оценке ситуации. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает администрации президента.
“Призывы к отставке главы государства по политическим причинам создают крайне противоречивую ситуацию в существующем конституционном порядке, которая негативно влияет на конституционную деятельность и полномочия института Президента Республики”, — говорится в заявлении пресс-службы.
Отмечается, что Шуйок обратился в Венецианскую комиссию, консультативный орган Совета Европы, с просьбой оценить ситуацию и “оказать экспертную помощь в разрешении спора в соответствии с европейскими конституционными ценностями”.
После победы его партии “Тиса” на парламентских выборах 12 апреля Мадьяр призвал президента Венгрии добровольно уйти в отставку до 31 мая. Новый премьер-министр считает, что Шуйок не имеет права оставаться на посту, поскольку ему не удалось предотвратить политические, социальные и финансовые злоупотребления предыдущего правительства во главе с Виктором Орбаном.
Орбан и его партия, которая теперь стала оппозицией, выступили в поддержку Шуйока. Они заявили, что требования нового премьер-министра создают крайне опасный прецедент, ведут к захвату полной власти и противоречат конституции страны.
Согласно венгерскому законодательству, президент избирается парламентом на пятилетний срок. Ранее ни одно новое правительство никогда не требовало отставки президента. Шуйок был избран главой государства в 2024 году.