Հունգարիան կասեցրել է Միջազգային քրեական դատարանից դուրս գալու գործընթացը
Հունգարիայի նոր խորհրդարանը որոշել է դադարեցնել Վիկտոր Օրբանի գլխավորած նախորդ կառավարության կողմից նախաձեռնված՝ Միջազգային քրեական դատարանից (ՄՔԴ) երկրի դուրս գալու գործընթացը։
«Խորհրդարանի 133 անդամ քվեարկել է համապատասխան օրինագծի օգտին, 37-ը՝ դեմ, իսկ հինգը՝ ձեռնպահ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է խորհրդարանի խոսնակ Ագնես Ֆորսթյոֆերը Հունգարիայի բարձրագույն օրենսդիր մարմնի նիստում, որն ուղիղ հեռարձակվել է ազգային հեռուստաալիքներով։
Հունգարիայի ՄՔԴ-ից դուրս գալը կասեցվել է ապրիլի 12-ին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթած «Տիսա» կուսակցության առաջնորդ, վարչապետ Պետեր Մագյարի կողմից ձևավորված նոր կառավարության որոշմամբ։ Խորհրդարանում քվեարկությունից առաջ տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ արդարադատության նախարար Պետեր Բոդիսը, ներկայացնելով կաբինետի դիրքորոշումը, հայտարարել է, որ ՄՔԴ-ն կարևոր հաստատություն է, որը «ծառայում է միջազգային խաղաղությանը և անվտանգությանը և կոչված է ապահովելու վտանգավոր միջազգային հանցագործների պատիժը»։
Նախկին վարչապետ Օրբանի կառավարությունը, ընդհակառակը, կարծում էր, որ ՄՔԴ-ն վերջերս խիստ քաղաքականացված է դարձել և սկսել է օգտագործվել տարբեր պետությունների կողմից՝ միջազգային հակամարտություններում իրենց սեփական նպատակներին հասնելու համար։ Այդ հիմնավորմամբ, 2025 թվականին Բուդապեշտը հայտարարել էր կառույցից դուրս գալու մասին և հրաժարվում էր իրականացնել դրա որոշումները:

Венгрия приостановила процесс выхода из МУС
Новый венгерский парламент принял решение приостановить выход страны из Международного уголовного суда (МУС), инициированный предыдущим правительством во главе с Виктором Орбаном.
«133 члена парламента проголосовали за соответствующий законопроект, 37 — против, и пять воздержались», — заявила спикер парламента Агнес Форстёфер на заседании высшего законодательного органа Венгрии, которое транслировалось в прямом эфире по национальному телевидению, сообщает Арменпресс.
Выход Венгрии из МУС был приостановлен решением нового правительства, сформированного премьер-министром Петером Мадьяром, лидером партии «Тиса», победившей на парламентских выборах 12 апреля. В ходе дебатов в парламенте перед голосованием министр юстиции Петер Бодис, представляя позицию кабинета министров, заявил, что МУС является важным институтом, который «служит международному миру и безопасности и призван обеспечивать наказание опасных международных преступников».
Правительство бывшего премьер-министра Орбана, напротив, считало, что МУС в последнее время сильно политизировался и начал использоваться различными государствами для достижения собственных целей в международных конфликтах. На этом основании Будапешт объявил о своем выходе из структуры в 2025 году и отказался выполнять ее решения.