Մեծ Բրիտանիան և Լեհաստանը կստորագրեն անվտանգության և պաշտպանության համաձայնագիր
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը և Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը մայիսի 27-ին Լոնդոնում կստորագրեն անվտանգության և պաշտպանության համաձայնագիր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի գրասենյակը։
Նշվում է, որ փաստաթուղթը կընդգրկի սահմանների պահպանության, կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի, կոլեկտիվ պաշտպանության ուժեղացման և Եվրամիության հետ համագործակցության խորացման հարցերը։
«Այդ համաձայնագիրը խոշորագույն քայլ է Լեհաստանի հետ պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում մեր հարաբերություններում։ Այն մեզ թույլ կտա դիմակայել ժամանակակից սպառնալիքներին անվտանգության բնագավառում, որոնք կարող են լինել պակաս տեսանելի, բայց ոչ պակաս վտանգավոր: Համաձայնագիրը նաև վերահաստատում է իմ հանձնառությունը՝ ավելի սերտորեն համագործակցելու եվրոպացի գործընկերների հետ՝ անվտանգության ամրապնդման, մեր քաղաքացիների համար հնարավորությունների ընդլայնման և կայունության ապահովման համար»,- ասել է Սթարմերը։
Նրա խոսքով՝ նախաձեռնության շրջանակում միացյալ ցամաքային զորքերը կանցկացնեն լայնածավալ համատեղ վարժանքներ՝ անօդաչու թռչող սարքերի, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի և ինժեներական աջակցության բնագավառում օպերատիվ համատեղելիության բարձրացման, ինչպես նաև ցամաքային զորքերի զարգացման համար։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի գրասենյակից հայտնել են նաև, որ Սթարմերը մտադիր է Տուսկի հետ քննարկել Եվրոպայում «հիբրիդային գրոհների աճի հարցը»։

Великобритания и Польша подпишут соглашение о безопасности и обороне
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер и премьер-министр Польши Дональд Туск подпишут соглашение о безопасности и обороне в Лондоне 27 мая. Как передает Арменпресс, об этом сообщила администрация премьер-министра Великобритании.
Отмечается, что документ будет охватывать вопросы охраны границ, борьбы с организованной преступностью, укрепления коллективной обороны и углубления сотрудничества с Европейским союзом.
«Это соглашение является важным шагом в наших отношениях с Польшей в области обороны и безопасности. Оно позволит нам противостоять современным угрозам безопасности, которые могут быть менее заметными, но не менее опасными. Соглашение также подтверждает мою приверженность более тесному сотрудничеству с европейскими партнерами в целях укрепления безопасности, расширения возможностей для наших граждан и обеспечения стабильности», — сказал Стармер.
По его словам, в рамках инициативы объединенные сухопутные войска проведут масштабные совместные учения для повышения оперативной совместимости в области беспилотных летательных аппаратов, радиоэлектронной борьбы и инженерного обеспечения, а также для развития сухопутных войск.
В администрации премьер-министра Великобритании также сообщили, что Стармер намерен обсудить с Туском «рост числа гибридных атак» в Европе.