Լատվիայում ընդդիմադիր պատգամավորի գլխավորությամբ նոր կառավարություն է կազմավորվում
Լատվիայի ընդդիմադիր պատգամավոր Անդրիս Կուլբերգսը մայիսի 25-ին հայտարարել է, որ նպատակ ունի ձևավորել չորս կուսակցությունից բաղկացած մեծամասնության կառավարություն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
Կուլբերգսըին Լատվիայի նախագահ Էդգարս Ռինկևիչսն է հանձնարարել է ձևավորել նոր կառավարություն։
Կուլբերգսը գլխավորում է «Միացյալ ցուցակ»-ը՝ խորհրդարանի ամենամեծ ընդդիմադիր դաշինքը, և կստանձնի վարչապետի պաշտոնը, եթե օրենսդիրները հաստատեն իրեն և նրա կենտրոնամետ կաբինետը։
Լատվիայի նախագահ Ռինկևիչսը հայտնել է, որ խորհրդարանը կարող է քվեարկել նոր կառավարության շուրջ արդեն այս շաբաթ։
Ազգային անվտանգությունը, ինչպես ակնկալվում է, կմնա Կուլբերգսի կոալիցիայի գերակա խնդիրը: Reuters-ը շեշտում է, որ Բալթյան երկրները պահպանում են կոշտ դիրքորոշում Ռուսաստանի նկատմամբ և մնում են Մոսկվայի ամենաբացահայտ քննադատներից մեկն Ուկրաինայում պատերազմի պատճառով։
Բալթյան երկրները, որոնք Կիևի դաշնակիցներն են և ՆԱՏՕ-ի անդամներ, վերջին ամիսներին հաղորդել են ռուսական անօդաչու թռչող սարքերի բազմաթիվ ներխուժումների մասին։
Լատվիայի վարչապետ Էվիկա Սիլինան հրաժարական է տվել իր կոալիցիայի ներսում երկիր ԱԹՍ-ների ներխուժման շուրջ վեճից հետո, ինչը հանգեցրել է նրա կառավարության փլուզմանը նախատեսված ընդհանուր ընտրություններից ընդամենը հինգ ամիս առաջ։

В Латвии формируется новое правительство во главе с оппозиционным депутатом
25 мая латвийский оппозиционный депутат Андрис Кулбергс заявил о намерении сформировать правительство большинства из четырех партий. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Reuters. Сформировать новое правительство Кулбергсу поручил президент Латвии Эдгарс Ринкевичс.
Кулбергс возглавляет “Объединенный список”, крупнейший оппозиционный блок в парламенте, и займет пост премьер-министра, если парламент утвердит его и его центристский кабинет.
Президент Латвии Ринкевичс заявил, что парламент может проголосовать за новое правительство уже на этой неделе.
Ожидается, что национальная безопасность останется главным приоритетом для коалиции Кулбергса. Агентство Reuters подчеркивает, что страны Балтии занимают жесткую позицию по отношению к России и остаются одними из самых ярых критиков Москвы в связи с войной на Украине.
Страны Балтии, которые являются союзниками Киева и членами НАТО, за последние месяцы сообщали о многочисленных вторжениях российских беспилотников.
Премьер-министр Латвии Эвика Силиня подала в отставку после разногласий внутри коалиции по поводу вторжений беспилотников, что привело к краху ее правительства всего за пять месяцев до намеченных всеобщих выборов.