Սովորիր խաղալով․ ֆինանսական գրագիտության խաղերի շարք Idram-ի, IDBank-ի և «Նովոստի-Արմենիա»-ի հետ
Այսուհետ Newsarmenia.am կայքի նոր՝ «Խաղեր» բաժնի շրջանակում երեխաների համար հատուկ ամսական մեկ քուիզ կհրապարակվի։ Ամեն ամիս երեխաներին հասանելի կլինի նոր խաղ, որը հնարավորություն է խաղալու և սովորելու՝ սկսած գրպանի փողի կառավարման սկզբունքներից մինչև խնայողությունների, բանկային պրոդուկտների և ֆինանսների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի ավելի բարդ թեմաներ։
8 ամիս, 8 քուիզ, որոնցով մասնակիցները կկարողանան ձևավորել գիտելիքների մի ամբողջություն ֆինանսական աշխարհի մասին։ Նախագիծն իրականացվում է «Ֆինանսապես գրագետ Իդրամի և IDBank-ի հետ» արշավի շրջանակում։
Մարաթոնի ուղեկիցը Idram Junior-ն է՝ զվարճալի, հետաքրքրասեր և ընկերասեր հերոս, որը կօգնի մասնակիցներին կողմնորոշվել ֆինանսների աշխարհում, աջակցություն կցուցաբերի յուրաքանչյուր փուլում և ուսուցումը կդարձնի ավելի հասկանալի ու գրավիչ։
Իդրամի և IDBank-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ ընկերությունները շարունակում են փնտրել տարբեր եղանակներ երեխաների համար ֆինանսական կրթությունն ավելի գրավիչ դարձնելու նպատակով․ «Idram Junior հավելվածում օրինակ ստեղծել ենք Junius խաղը, որը նույնպես երեխաներին հնարավորություն է տալիս խաղալ ու միաժամանակ գիտելիքներ կուտակել։ Սա մեր սոցիալական պատասխանատվության հիմնական ուղղություններից մեկն է»,- ասել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Ֆինանսական կրթվածությունն այնպիսի հմտություն է, որը հատկապես կարևոր է ձևավորել վաղ տարիքից։ Մենք ցանկանում էինք փողի մասին պատմել ոչ թե պարզապես դասախոսությունների ձևաչափով, այլ խաղի, սյուժեի և ինտերակտիվ առաջադրանքների միջոցով։ IDBank-ի հետ համատեղ նախագիծը թույլ է տալիս բարդ թեմաները վերածել հասկանալի և հրապուրիչ ճանապարհորդության, որին երեխաները կկարողանան մասնակցել ամեն ամիս», - նշել է «Նովոստի-Արմենիա» գործակալության տնօրեն Գալինա Դավիթյանը։
Առաջին՝ «Գրպանի փողերի կախարդանքը» խաղը հասանելի է Newsarmenia.am կայքի «Խաղեր» բաժնում՝ հետևյալ հղումով։

Learn by Playing: A Series of Financial Literacy Games with Idram, IDBank and “Novosti-Armenia”
From now on, a special monthly quiz for children will be published under the “Games” section of the Newsarmenia.am website. Every month, a new game will be available for children, offering an opportunity to play and learn - ranging from the principles of pocket money management to more complex topics like savings, banking products, and a responsible attitude toward finance.
8 months, 8 quizzes, through which the participants will be able to build a comprehensive framework of knowledge about the financial world. The project is launched within the framework of “Financially Literate with Idram and IDBank” campaign.
The marathon’s companion is Idram Junior – a fun, curious and friendly character who will help the participants navigate the world of finance, provide support at every stage, and make learning more understandable and engaging.
According to Tatevik Vardevanyan, Head of the Communications and Social Responsibility Programs Department at Idram and IDBank, the companies continue to look for different ways to make financial education more engaging for children: “For example, in the Idram Junior app, we created the “Junius” game, which also allows children to play and accumulate knowledge at the same time. This is one of the main directions of our social responsibility,” said Tatevik Vardevanyan.
“Financial literacy is a skill that is especially important to develop from an early age. We wanted to talk about money not just through lectures, but through games, storylines, and interactive tasks. This joint project with IDBank allows us to turn complex topics into an understandable and exciting journey that children can participate in every month,” noted Galina Davidyan, Director of the “Novosti-Armenia” agency.
The first game, “The Magic of Pocket Money,” is available in the “Games” section of the Newsarmenia.am website at the following link.