Հունգարիայի վարչապետը պաշտպանել է երկրի իրավունքն էներգակիրներին ընտրելու հարցում
Հունգարիան, ինչպես ԵՄ-ի ցանկացած այլ երկիր, ինքնիշխանություն ունի էներգակիրների գնման հարցում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով The Guardian պարբերականը, այս մասին լրագրողներին ասել է Հունգարիայի վարչապետ Պետեր Մադյարն իր Լեհաստանի վարչապետ պաշտոնակից Դոնալդ Տուսկի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, որտեղ կողմերն ամփոփել են Վարշավայում կայացած բանակցությունների արդյունքները:
«Եվրամիության կազմի մեջ են մտնում ինքնիշխան պետություններ, ուստի նրանք ունեն նաև ինքնիշխան իրավունք որոշելու, թե որ ուղղությամբ են ցանկանում շարժվել տարբեր հարցերում», - ասել է Մադյարը՝ մեկնաբանելով լրագրողի տրված հարցն իր լեհ պաշտոնակից Դոնալդ Տուսկին, թե Վարշավան ինչպես է արձագանքում Բուդապեշտի կողմից ռուսական էներգակիրների գնումների շարունակմանը:
Իր հերթին Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ Լեհաստանը պատրաստ է ապահովել նավթի և գազի մատակարարումների այլընտրանքային երթուղիներ Հունգարիայի համար, եթե այդ երկիրը հետաքրքրություն ցուցաբերի և հրաժարվի ռուսական էներգակիրներից։
«Լեհաստանը պատրաստ է օգնություն ցույց տալ և համագործակցել Հունգարիայի հետ՝ այդ երկրի էներգետիկ անվտանգության ապահովման նպատակով: Դիվերսիֆիկացիայի շնորհիվ մեզ հաջողվել է շատ կարճ ժամանակում ազատվել մեկ պետությունից կախվածությունից», - ասել է Տուսկը: Լեհաստանի վարչապետն ընդգծել է, որ Հունգարիայի էներգետիկ գնումների վերաբերյալ որոշումները «նրա ինքնիշխան իրավունքն են»:
Միևնույն ժամանակ Տուսկը հայտարարել է, որ Լեհաստանը և Հունգարիան պատրաստ են աշխատելու Ուկրաինայի՝ ԵՄ-ին անդամակցության վերաբերյալ ընդհանուր եվրոպական պաշտոնական դիրքորոշման վրա:
«Ուկրաինան շատ է շահագրգռված Եվրամիությանը արագացված անդամակցելու հարցում: Լեհաստանը բարյացակամ է վերաբերվում այդ պլաններին, սակայն, հաշվի առնելով մեր փորձը, այդ թվում՝ տնտեսական իրավիճակը, մենք կհետևենք բոլոր կանոններին, որոնք ժամանակին Լեհաստանը պարտավոր էր կատարել ԵՄ-ին անդամակցելիս», - հավելել է Լեհաստանի վարչապետը:

Премьер-министр Венгрии защищает право страны на выбор источников энергии
Венгрия, как и любая другая страна ЕС, обладает суверенитетом над закупками энергоносителей. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на The Guardian, об этом премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр заявил журналистам на совместной пресс-конференции со своим польским коллегой Дональдом Туском, где стороны подвели итоги переговоров, состоявшихся в Варшаве.
«Европейский союз состоит из суверенных государств, поэтому они также обладают суверенным правом решать, в каком направлении они хотят двигаться по различным вопросам», — сказал Мадьяр, комментируя вопрос журналиста своему польскому коллеге Дональду Туску о том, как Варшава реагирует на продолжающиеся закупки Будапештом российских энергоносителей.
В свою очередь, премьер-министр Польши Дональд Туск заявил, что Польша готова предоставить альтернативные маршруты поставок нефти и газа в Венгрию, если страна проявит интерес и откажется от российских источников энергии.
«Польша готова оказать помощь и сотрудничать с Венгрией для обеспечения энергетической безопасности этой страны. Благодаря диверсификации нам удалось в очень короткие сроки избавиться от зависимости от одного государства», — сказал Туск. Польский премьер-министр подчеркнул, что решения о закупках Венгрии энергоносителей являются «ее суверенным правом».
В то же время Туск заявил, что Польша и Венгрия готовы работать над общей официальной европейской позицией по вступлению Украины в ЕС.
«Украина очень заинтересована в ускоренном вступлении в Европейский союз. Польша благосклонно относится к этим планам, но, учитывая наш опыт, в том числе экономическую ситуацию, мы будем соблюдать все правила, которые Польша когда-то была обязана соблюдать при вступлении в ЕС», — добавил польский премьер-министр.