Իրանը հայտարարել է Հորմուզի նեղուցի հետ կապված հարցերով զբաղվող կառույց ստեղծելու մասին
Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհուրդը մայիսի 18-ին հայտարարել է հատուկ մարմին ստեղծելու մասին, որը կզբաղվի Հորմուզի նեղուցի հետ կապված հարցերով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, սոցիալական ցանցերում խորհրդի կողմից արված հրապարակման համաձայն՝ ստեղծվում է Պարսից ծոցի գործերի վարչություն, որն «իրական ժամանակում թարմացված տեղեկություն կտրամադրի Հորմուզի նեղուցում իրականացվող  գործողությունների մասին»։
Այդ մարմնի գործունեության մասին ավելի մանրամասն տեղեկատվություն առայժմ չի ներկայացվում։
Ընդ որում մայիսի սկզբին Իրանի խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության և ազգային անվտանգության հանձնաժողովի ղեկավար Էբրահիմ Ազիզին հայտարարել էր, որ Իրանի իշխանությունները շուտով հասարակայնությանը կծանոթացնեն Հորմուզի նեղուցում բեռնափոխադրումների կարգավորման և նավերից մաքսատուրքերի գանձման մշակված համակարգին։
Նրա խոսքով՝ այս սխեմայից օգուտ կստանան միայն առևտրային նավերը և Իրանի հետ համագործակցող կողմերը։ Նա հավելել է, որ գանձված մաքսատուրքերը կօգտագործվեն մեխանիզմի շրջանակներում մասնագիտացված ծառայություններ ապահովելու համար։
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի ՉԺՀ կատարած այցի ժամանակ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն NBC-ին հայտարարել էր, որ Չինաստանի իշխանությունները, ինչպես և Վաշինգտոնը, չեն ողջունում Իրանի կողմից Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերից մաքսատուրքեր գանձելու պրակտիկան։

Иран объявил о создании новой структуры, которая будет заниматься вопросами Ормузского пролива
Высший совет национальной безопасности Ирана 18 мая объявил о создании специального органа, который будет заниматься вопросами, связанными с Ормузским проливом.
Как передает “Арменпресс”, будет создано Управление проливом Персидского залива, которое “в режиме реального времени будет предоставлять обновленную информацию о действиях в Ормузском проливе”.
Более подробная информация о деятельности этого органа пока не представлена.
В то же время, в начале мая глава Комитета по внешней политике и национальной безопасности Меджлиса Ибрахим Азизи заявил, что иранские власти вскоре представят общественности разработанную систему регулирования грузоперевозок в Ормузском проливе и сбора таможенных пошлин с судов.
По его словам, этой схемой воспользуются только коммерческие суда и стороны, сотрудничающие с Ираном. Он добавил, что собранные таможенные пошлины будут использоваться для предоставления специализированных услуг в рамках этого механизма.
Ранее, во время визита президента США Дональда Трампа в Китай, госсекретарь США Марко Рубио заявил телеканалу NBC, что китайские власти, как и Вашингтон, не приветствуют практику Ирана по введению пошлин на суда, проходящие через Ормузский пролив.