Հայաստանն ու Ռուսաստանը պայմանավորվել են մի քանի հայկական ձեռնարկություններում բուսասանիտարական ստուգումներ անցկացնելու մասին
Ռուսաստանի Դաշնության անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունը (Ռոսսելխոզնադզոր) Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչության պետ Տիգրան Պետրոսյանի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել է մի քանի հայկական ձեռնարկություններում ստուգումներ անցկացնելու պայմանավորվածության մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ հայկական կողմի խնդրանքով՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը նաև կստուգի այն ձեռնարկությունները, որոնց առաքումները Ռուսաստան կասեցվել էին «կեղծ, ենթադրաբար եվրոպական ծագում ունեցող ձկնամթերքի կասկածելի ներմուծման պատճառով»։
«Ներմուծված ծիածանափայլ իշխանի, այդ թվում՝ լուսանկարների նախնական ստուգումը և վերլուծությունը «Ռոսսելխոզնադզոր»-ում կասկածներ են առաջացրել արտադրանքի արտադրության համար օգտագործված հումքի ծագման վերաբերյալ։ Անասնաբուժական փաստաթղթերում հայտարարագրված ծիածանափայլ իշխանը ձևաբանական բնութագրերով չէր համապատասխանում ներմուծված ձկանը։ Այն ուներ այս տեսակի համար ոչ տիպիկ գունավորում և անբնականորեն մեծ քաշ՝ ավելի քան 5,5 կգ։ Սա ցույց է տալիս, որ ձուկը պատկանում էր սաղմոնի այլ ընտանիքի կամ այլ տեսակի»,-ասված է ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ձեռք բերված համաձայնություններից հետո և հայկական կողմի խնդրանքով, «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը նախատեսում է ստուգել Հայաստանի  բուսաբուծական ձեռնարկությունները՝ ապահովելու համար իսկապես հայկական և բուսասանիտարական առումով անվտանգ արտադրանքի մատակարարումը։
«Ծառայությունը մտահոգություն է հայտնել Հայաստանից Ռուսաստան ներմուծվող կարանտինային արտադրանքում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից կարանտինացված օրգանիզմների հայտնաբերման աճող թվի վերաբերյալ»,-նշել է «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը։
Բացի այս, հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ ներկայում ծառայության տարածքային գրասենյակը ուժեղացրել է Հայաստանից Ռուսաստան մատակարարվող կարանտինային ապրանքների բուսասանիտարական վերահսկողությունը։

Армения и Россия договорились о проведении фитосанитарных проверок на нескольких армянских предприятиях
Федеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору России (Россельхознадзор) после переговоров с руководителем Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Республики Армения Тиграном Петросяном заявила о достижении договоренности по проведению инспекций на нескольких армянских предприятиях.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на заявление Россельхознадзора, по просьбе армянской стороны ведомство также проверит предприятия, чьи поставки в Россию были приостановлены из-за «подозрительного импорта фальсифицированной рыбной продукции предположительно европейского происхождения».
«Предварительный осмотр и анализ импортированной радужной форели, включая фотографии, вызвали у Россельхознадзора сомнения относительно происхождения сырья, использованного для производства продукции. Заявленная в ветеринарных документах радужная форель по морфологическим признакам не соответствовала ввезенной рыбе. Она имела нетипичный для данного вида окрас и неестественно большой вес — более 5,5 кг. Это указывает на то, что рыба принадлежала к другому семейству лососевых или к другому виду», — говорится в сообщении службы.
Отмечается, что на основании достигнутых соглашений и по просьбе армянской стороны Россельхознадзор планирует проинспектировать армянские предприятия растениеводческого сектора, чтобы обеспечить поставки действительно армянской и фитосанитарно безопасной продукции.
«Служба выразила обеспокоенность ростом числа случаев обнаружения карантинных для государств-членов ЕАЭС организмов в подкарантинной продукции, ввозимой из Армении в Россию», — отметили в Россельхознадзоре.
Кроме того, в сообщении подчеркивается, что в настоящее время территориальное управление службы усилило фитосанитарный контроль подкарантинных товаров, поставляемых из Армении в Россию.