Ինդոնեզիայում ինը մարդ է զոհվել սողանքի հետևանքով
Ինդոնեզիայում՝ Արևմտյան Սումատրայի նահանգում ոսկու անօրինական արդյունահաման հանքահորից ոչ հեռու առնվազն ինը մարդ է զոհվել սողանքի հետևանքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Xinhua գործակալությունը՝ վկայակոչելով ոստիկանությանը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել մայիսի 14-ի ուշ երեկոյան՝ հանքահորի մոտ գտնվող լանջին, որտեղ այդ պահին աշխատում էին հանքագործները:
«Այս վայրը անօրինական ոսկու հանք է։ Ժայռի փլուզման ժամանակ ինը մարդ մահացել է, երեքը կարողացել են փրկվել», - հայտնել է ոստիկանության խոսնակը։
Զոհերի մարմինները հայտնաբերվել և դուրս են բերվել հողի տակից։
Հանքարդյունաբերական վթարները համեմատաբար հաճախ են հանդիպում Ինդոնեզիայում հատկապես անձրևոտ սեզոնին, երբ սողանքների հավանականությունն ավելի մեծ է։

Indonesia mine landslide kills nine
A cliff near the mine collapsed on May 14 in the Sijunjung district, burying a group of miners working only 3m away, said West Sumatra police spokeswoman Susmelawati Rosya.
“This location is indeed an illegal gold mine. Nine died while three others managed to escape when the cliff collapsed,” The Straits Times quoted her as saying.
Police and volunteers launched a rescue operation, using heavy equipment to dig for the victims.
Unlicensed mines are common across the mineral-rich South-east Asian archipelago, where abandoned sites attract locals who scrounge for leftover gold ore without using proper safety equipment, according to The Straits Times.
“We will investigate. Of course, the mine will be closed; police lines have already been put up,” Susmelawati said, adding all the dead have been accounted for.