Զարգացած, ազատ, անվտանգ, բարեկեցիկ, ժողովրդավարական Հայաստանն է հարգանքի մեծագույն տուրքը բոլոր նահատակների հիշատակին. Վարչապետի ուղերձը Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ուղերձում ասված է.
Այսօր Համաշխարհային երկրորդ պատերազմում Խորհրդային Միության եւ արեւմտյան դաշնակիցների տարած հաղթանակի օրն է, որը մեր երկրում նշվում է որպես Հաղթանակի եւ խաղաղության տոն։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում քաղաքակիրթ մարդկությունը ոչ ասաց ֆաշիզմին։ Այս գործում տեսանելի ներդրում է ունեցել հայ ժողովուրդը, որի ավելի քան կես միլիոն ներկայացուցիչ Խորհրդային, ինչպես նաև արեւմտյան դաշնակցային բանակներում եւ ընդհատակյա դիմադրական խմբերում պայքար են մղել ֆաշիզմի դեմ։ Այդ պայքարն ու ներդրումը բարձրագույն գնահատանքի է արժանացել մի շարք երկրներում։
Ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի 81–ամյակը դիմավորում ենք միջազգային բարդ պայմաններում։ Մենք պարտավոր ենք չմոռանալ այն աղետները, որ մարդկությանը բերել է ֆաշիզմը եւ դատապարտել այդ երեւույթն իր բոլոր դրսեւորումներով։ Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում բոլոր այն նահատակների առաջ, ովքեր իրենց կյանքը տվեցին մարդկությունը ֆաշիզմից փրկելու համար։ Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում նաեւ ֆաշիզմի դեմ պայքար մղած բոլոր երկրներին եւ մարդկանց։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի
Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
2026 թվականի մայիսի 9–ը նշում ենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հաստատված խաղաղության պայմաններում։ Արդեն երկու տարի Հայաստան–Ադրբեջան հրաձգության հետևանքով ոչ զոհ ունենք, ոչ վիրավոր, մեր սահմանամերձ բնակավայրերն ապրում են հրաձգություններից զերծ միջավայրում։ Սա կարեւորագույն ձեռքբերում է, որ մեր երկրի անկախությունից ի վեր առաջին անգամ ունենք։
Այսօր մեր խնդիրն է՝ պատշաճ խնամք տանել ձեռքբերված խաղաղության նկատմամբ՝ այն ամեն օր ավելի ամուր եւ ավելի հուսալի դարձնելու նպատակով։ Հաստատված խաղաղությունը պատմական հնարավորություն է մեր երկրի համար՝ այն հասցնելու նախկինում չտեսնված անվտանգության, բարեկեցության ու զարգացման աստիճանի։ Այսօր մենք վստահորեն քայլում ենք այդ ճանապարհով եւ զարգացած, ազատ, անվտանգ, բարեկեցիկ, ժողովրդավարական Հայաստանի Հանրապետությունն է հարգանքի մեծագույն տուրքը՝ մեր ժողովրդի բոլոր ժամանակների բոլոր նահատակների հիշատակին, եւ այն ծառայությունը, որը մենք պետք է մատուցենք մեր քաղաքացիներին եւ սերունդներին։ Մենք կմատուցենք մեր տուրքը, մենք կմատուցենք մեր ծառայությունը։

Developed, secure, democratic Armenia is the greatest tribute to martyrs – Pashinyan’s May 9 statement
Prime Minister Nikol Pashinyan released a statement on May 9, Victory and Peace Day, saying that Armenians made a significant contribution to the fight against fascism during World War II and stressing the importance of condemning fascism in all its manifestations.
In his message, Pashinyan stated that Armenia is celebrating May 9, 2026, under conditions of peace established between Armenia and Azerbaijan. He noted that for the past two years, there have been neither casualties nor injuries resulting from Armenia-Azerbaijan gunfire.
Today marks the Day of Victory of the Soviet Union and the Western Allies in World War II, which is celebrated in our country as Victory and Peace Day.
In World War II, civilized humanity said no to fascism. The Armenian people made a significant contribution to this struggle, with more than half a million Armenians fighting against fascism in the Soviet and Western Allied armies, as well as in underground resistance groups. That struggle and contribution have been highly appreciated in many countries.
We are celebrating the 81st anniversary of the victory over fascism under difficult international conditions. We are obliged not to forget the disasters fascism brought upon humanity and to condemn this phenomenon in all its manifestations.
Today we bow our heads before all the martyrs who gave their lives to save humanity from fascism. We also pay tribute to all the countries and peoples who fought against fascism.
We celebrate May 9, 2026, under the conditions of peace established between Armenia and Azerbaijan. For two years now, there have been neither casualties nor injuries resulting from Armenia-Azerbaijan gunfire. Our border settlements live in an environment free from shootings. This is the most important achievement our country has recorded for the first time since independence.
Our task today is to properly safeguard the peace we have achieved and make it stronger and more reliable every day. The established peace is a historic opportunity for our country to reach an unprecedented level of security, prosperity and development.
Today we are confidently moving along that path, and a developed, free, secure, prosperous and democratic Republic of Armenia is the greatest tribute to the memory of all the martyrs of our people throughout history, as well as the service we must provide to our citizens and future generations.