Զարգացած, ազատ, անվտանգ, բարեկեցիկ, ժողովրդավարական Հայաստանն է հարգանքի մեծագույն տուրքը բոլոր նահատակների հիշատակին. Վարչապետի ուղերձը Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ուղերձում ասված է.
Այսօր Համաշխարհային երկրորդ պատերազմում Խորհրդային Միության եւ արեւմտյան դաշնակիցների տարած հաղթանակի օրն է, որը մեր երկրում նշվում է որպես Հաղթանակի եւ խաղաղության տոն։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում քաղաքակիրթ մարդկությունը ոչ ասաց ֆաշիզմին։ Այս գործում տեսանելի ներդրում է ունեցել հայ ժողովուրդը, որի ավելի քան կես միլիոն ներկայացուցիչ Խորհրդային, ինչպես նաև արեւմտյան դաշնակցային բանակներում եւ ընդհատակյա դիմադրական խմբերում պայքար են մղել ֆաշիզմի դեմ։ Այդ պայքարն ու ներդրումը բարձրագույն գնահատանքի է արժանացել մի շարք երկրներում։
Ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի 81–ամյակը դիմավորում ենք միջազգային բարդ պայմաններում։ Մենք պարտավոր ենք չմոռանալ այն աղետները, որ մարդկությանը բերել է ֆաշիզմը եւ դատապարտել այդ երեւույթն իր բոլոր դրսեւորումներով։ Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում բոլոր այն նահատակների առաջ, ովքեր իրենց կյանքը տվեցին մարդկությունը ֆաշիզմից փրկելու համար։ Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում նաեւ ֆաշիզմի դեմ պայքար մղած բոլոր երկրներին եւ մարդկանց։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի
Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
2026 թվականի մայիսի 9–ը նշում ենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հաստատված խաղաղության պայմաններում։ Արդեն երկու տարի Հայաստան–Ադրբեջան հրաձգության հետևանքով ոչ զոհ ունենք, ոչ վիրավոր, մեր սահմանամերձ բնակավայրերն ապրում են հրաձգություններից զերծ միջավայրում։ Սա կարեւորագույն ձեռքբերում է, որ մեր երկրի անկախությունից ի վեր առաջին անգամ ունենք։
Այսօր մեր խնդիրն է՝ պատշաճ խնամք տանել ձեռքբերված խաղաղության նկատմամբ՝ այն ամեն օր ավելի ամուր եւ ավելի հուսալի դարձնելու նպատակով։ Հաստատված խաղաղությունը պատմական հնարավորություն է մեր երկրի համար՝ այն հասցնելու նախկինում չտեսնված անվտանգության, բարեկեցության ու զարգացման աստիճանի։ Այսօր մենք վստահորեն քայլում ենք այդ ճանապարհով եւ զարգացած, ազատ, անվտանգ, բարեկեցիկ, ժողովրդավարական Հայաստանի Հանրապետությունն է հարգանքի մեծագույն տուրքը՝ մեր ժողովրդի բոլոր ժամանակների բոլոր նահատակների հիշատակին, եւ այն ծառայությունը, որը մենք պետք է մատուցենք մեր քաղաքացիներին եւ սերունդներին։ Մենք կմատուցենք մեր տուրքը, մենք կմատուցենք մեր ծառայությունը։

Развитая, свободная, безопасная, благополучная, демократическая Армения — это величайшая дань уважения памяти всех павших героев: послание премьер-министра по случаю 9 Мая
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил послание по случаю Праздника Победы и Мира. Как сообщает Арменпресс, в послании говорится:
Сегодня — День победы Советского Союза и западных союзников во Второй мировой войне, который в нашей стране отмечается как Праздник Победы и Мира.
Во Второй мировой войне цивилизованное человечество сказало «нет» фашизму. Заметный вклад в это дело внес армянский народ, более полумиллиона представителей которого вели борьбу с фашизмом в рядах советской и западных союзнических армий, а также в подпольных группах сопротивления. Эта борьба и этот вклад удостоились высочайшей оценки в ряде стран.
81-ю годовщину Победы над фашизмом мы встречаем в сложных международных условиях. Мы обязаны не забывать о тех бедствиях, которые принес человечеству фашизм, и осуждать это явление во всех его проявлениях. Сегодня мы склоняем головы перед всеми жертвами, отдавшими свои жизни ради спасения человечества от фашизма. Сегодня мы также отдаем дань уважения всем странам и людям, боровшимся против него.
9 мая 2026 года мы отмечаем в условиях мира, установленного между Арменией и Азербайджаном. Вот уже два года у нас нет ни погибших, ни раненых в результате перестрелок на армяно-азербайджанской границе; наши приграничные населенные пункты живут в среде, свободной от обстрелов. Это важнейшее достижение, которое мы имеем впервые с момента обретения независимости нашей страны.
Сегодня наша задача — надлежащим образом оберегать достигнутый мир, чтобы делать его с каждым днем всё крепче и надежнее. Установленный мир — это историческая возможность для нашей страны вывести её на невиданный ранее уровень безопасности, благополучия и развития. Сегодня мы уверенно идем по этому пути, и развитая, свободная, безопасная, процветающая, демократическая Республика Армения — это величайшая дань уважения памяти всех павших героев нашего народа всех времен и то служение, которое мы должны нести перед нашими гражданами и поколениями. Мы отдадим этот долг памяти, мы выполним это служение.