ԱՀԿ ղեկավարը հանտավիրուսի տարածումը չի նմանեցնում համավարակի
Ատլանտյան օվկիանոսում զբոսանավի ուղևորների շրջանում հանտավիրուսի տարածումը կարծես թե նման չէ կորոնավիրուսի տարածման սկզբին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին ասել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը։
AFP-ն գրել է, որ նա չի հավատում, որ մայիսի սկզբին Ատլանտյան օվկիանոսի զբոսանավի վրա հանտավիրուսի բռնկման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը նման է COVID-19 համավարակի վաղ փուլերին։
Ըստ Գեբրեյեսուսի՝ աշխարհի մնացած մասի համար ռիսկերը ներկայումս ցածր են։
Ատլանտյան օվկիանոսի զբոսանավում վիրուսի բռնկման մասին հաղորդվել է մայիսի սկզբին։ Նավի վրա եղել է 149 մարդ։ Վերջին հաղորդագրությունների համաձայն՝ յոթ ուղևորի մոտ ախտորոշվել է հիվանդություն։ Նրանցից երեքը մահացել են։
Շվեյցարիայի կառավարությունն էլ ավելի վաղ հայտնել էր, որ երկրում մեկ տղամարդ է հոսպիտալացվել հանտավիրուսով. նա մինչ այդ ճանապարհորդել էր MV Hondius զբոսանավով։ Կառավարությունը կարծում է, որ հիվանդության տարածման վտանգ չկա։
Հանտավիրուսը հարուցիչների խումբ է, որը վնասում է թոքերն ու երիկամները: Վիրուսի տարբերակների մեծ մասը կարող է փոխանցվել միայն կրծողների կամ նրանց կղանքի հետ շփման միջոցով:

Глава ВОЗ не считает распространение хантавируса похожим на пандемию
Распространение хантавируса среди пассажиров лайнера в Атлантике не похоже на начало пандемии коронавируса. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил глава ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус.
"Он "не считает", что ситуация, возникшая в результате вспышки хантавируса на круизном судне, похожа на ранние этапы пандемии COVID-19", — цитирует его AFP.
По мнению Гебрейесуса, сейчас риски для остального мира низкие.
О вспышке вируса на лайнере в Атлантическом океане стало известно в начале мая. На его борту находятся 149 человек, среди них есть россиянин. По последним данным, болезнь диагностировали у семерых туристов, трое из них погибли.
Наиболее опасный вид, способный распространяться между людьми, выявили у пациента в Швейцарии. В правительстве считают, что риска распространения болезни нет.
Хантавирус — это группа патогенов, которые могут вызывать у человека поражение легких или почек. Заразиться большинством его разновидностей можно лишь при контакте с грызунами или их испражнениями.