ԿԳՄՍ նախարարի գլխավորությամբ կայացել է «Tour of Armenia» հեծանվավազքի անցկացման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստ
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 10-13-ը Հայաստանում անցկացվելիք «Tour of Armenia» հեծանվավազքի միջազգային պրոֆեսիոնալ մրցաշարի կազմակերպման և անցկացման միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում են գերատեսչությունից, նիստին ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, ԿԳՄՍՆ գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, հեծանվավազքի կազմակերպման գործում խորհրդատվական աշխատանքներ իրականացնող RCS խորհրդատվական ընկերության տնօրեն Նապոլի Միկելլեն, այլ պատասխանատուներ, պետական և մարզական մի շարք կառույցների ներկայացուցիչներ:
Հաղորդվում է, որ ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամներին համագործակցության և պատրաստակամության համար՝ ընդգծելով ջանքերի մեկտեղման կարևորությունը մրցաշարը պատշաճ անցկացնելու նպատակով:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են մրցաշարի անցկացման երթուղիների առաջարկվող տարբերակները, որոնք մշակվել են տևական ուսումնասիրությունից հետո: Ըստ ներկայացված տարբերակների՝ երթուղիներն ընդգրկում են Երևանի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու և Արագածոտնի մարզերի ճանապարհային հատվածները: Նախանշվել են երթուղիներում առկա հնարավոր խնդիրները, դրանք մրցաշարի պահանջներին համապատասխանեցումը, երթուղիների կենտրոնների տեղորոշումը, անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների առկայությունը:
Կարևորվել է մրցաշարի ընթացքում Հայաստանի բնապատկերներն առավել արդյունավետ ներկայացնելու հանգամանքը՝ ընդգծելով մրցաշարի կարևոր դերը Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման գործում, մասնավորապես՝ հեծանվային զբոսաշրջության խթանման տեսանկյունից։
Անդրադարձ է կատարվել նաև նախապատրաստական, կազմակերպչական աշխատանքների, մարքեթինգային և իրազեկման արշավների պատշաճ ապահովման վերաբերյալ հարցերին:
Նշվում է, որ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է գործընթացների համակարգված կազմակերպման, սահմանված ժամկետների խիստ պահպանման և միջազգային չափանիշների լիարժեք ապահովման կարևորությունը՝ նշելով, որ աշխատանքի որակը պայմանավորված է շահագրգիռ կառույցների արդյունավետ համագործակցությամբ:
Բազմօրյա հեծանվավազքին նախատեսվում է շուրջ 20 թիմերի փորձառու հեծանվորդների մասնակցություն․ թիմերը կազմված են լինելու յուրաքանչյուրը 6 անդամից:

Inter-agency meeting held on Tour of Armenia cycling race
A regular meeting of the inter-agency commission coordinating the organisation and staging of the “Tour of Armenia” international professional cycling race, scheduled to take place in Armenia on September 10–13, was held under the chairmanship of Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan.
According to the ministry, the meeting was attended by Deputy Minister Hasmik Avagyan, Chief Secretary Hasmik Hakobyan, Director of consulting company RCS Napoli Micelle, which provides advisory support for the organisation of the race, as well as other officials and representatives of a number of state and sports bodies.
Andreasyan thanked members of the commission for their cooperation and readiness, stressing the importance of coordinated efforts to ensure the proper organisation of the event.
During the meeting, participants discussed proposed route options developed after extensive study. According to the proposals, the routes will cover road sections in Yerevan and the regions of Gegharkunik, Tavush, Lori and Aragatsotn. Potential issues along the routes were identified, along with measures to align them with the requirements of the race, determine route centres and ensure the availability of necessary infrastructure.
The importance of effectively showcasing Armenia’s landscapes during the race was highlighted, with emphasis on the event’s role in developing tourism in Armenia, particularly in promoting cycling tourism.
The meeting also addressed preparatory and organisational work, as well as ensuring proper implementation of marketing and awareness campaigns.
Andreasyan stressed the importance of coordinated organisation, strict adherence to deadlines and full compliance with international standards, noting that the quality of work depends on effective cooperation among the stakeholders.
The multi-day race is expected to feature experienced cyclists from around 20 teams, each consisting of six members.