ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են «Tour of Armenia» հեծանվավազքի միջազգային պրոֆեսիոնալ մրցաշարի կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել են 2026 թվականի սեպտեմբերի 10-13-ը Հայաստանում անցկացվելիք «Tour of Armenia» հեծանվավազքի միջազգային պրոֆեսիոնալ մրցաշարի կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել են խճուղային հեծանվավազքի կազմակերպման նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի անդամները, Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին, հեծանվավազքի կազմակերպման գործում խորհրդատվական աշխատանքներ իրականացնող RCS խորհրդատվական ընկերության տնօրեն Նապոլի Միկելլեն, այլ պատասխանատուներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, RCS խորհրդատվական ընկերության տնօրեն Նապոլի Միկելլեն ներկայացրել է մանրամասներ հեծանվավազքի մրցաշարի կազմակերպչական աշխատանքների վերաբերյալ: Նշվել է, որ բազմօրյա հեծանվավազքին նախատեսվում է շուրջ 20 թիմերի փորձառու հեծանվորդների մասնակցություն․ թիմերը կազմված են լինելու յուրաքանչյուրը 6 անդամից: Նապոլի Միկելլեի ներկայացմամբ՝ հեծանվավազքը նախատեսվում է անցկացնել Երևանում, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու և Արագածոտնի մարզերում համապատասխան երթուղիներով:
Ներկայացվել է, որ այս ընթացքում միջազգային հեծանվավազքի կազմակերպման ուղղությամբ տեղի են ունեցել մի շարք հանդիպումներ պատասխանատու գերատեսչությունների հետ, այցեր են կազմակերպվել համապատասխան մարզեր, քննարկվել երթուղիները և այլ կազմակերպչական հարցեր: Աշխատանքները շարունակվում են:
Հանդիպմանը քննարկվել են ճանապարհային ենթակառուցվածքների տեխնիկական վիճակին, լոգիստիկ հասանելիությանը, մրցաշարի ընթացքում Հայաստանի բնապատկերները լավագույն ձևով ներկայացնելուն, նախապատրաստական այլ աշխատանքներին վերաբերող հարցեր: Ընդգծվել է մրցաշարի նշանակությունը Հայաստանում զբոսաշրջության խթանման, մասնավորապես՝ հեծանվային զբոսաշրջության խթանման հարցում, կարևորվել է նաև այն հանգամանքը, որ մրցաշարը կլինի ամենամյա:
Ամփոփելով քննարկումները՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Արդեն իսկ մրցաշարը ներառված է միջազգային օրացույցում և հաստատված է։ Իհարկե, այս պահին արդեն մեր միջազգային գործընկերները կոնկրետ առաջարկներ ունեն երթուղիների վերաբերյալ, որը նաև տեխնիկական ստուգման կենթարկվի իրագործելիության տեսակետից և անհրաժեշտ շտկումներ կարվեն: Մեր նպատակադրումն է, որ մրցաշարը լինի ամենամյա և իհարկե, նաև այս դիտանկյունից, նախ հեծանվային սպորտը Հայաստանում զարգացնելու խթան կլինի, որովհետև այն լայնորեն զարգանում է աշխարհում և մեծ ուշադրության է արժանանում, մանավանդ հիմա, երբ շրջակա միջավայրի հետ կապված խնդիրներն առանձնահատուկ ուշադրության են արժանանում, և հեծանիվն այն ձևերից է, որը կարող է մեզ օգնել, այդ թվում՝ խցանումները հաղթահարելու իմաստով»:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել պատասխանատուներին այս իրադարձությունը հնարավոր դարձնելու համար, ընդգծել, որ այս հրաշալի գաղափարի հետագա զարգացումը կապված է նաև կազմակերպման և իրականացման որակից:
Երկրի ղեկավարն ուրախությամբ է արձանագրել, որ արդեն կա որոշում 2029 թվականին հեծանվային սպորտի երիտասարդների Եվրոպայի առաջնությունը Հայաստանում անցկացնելու վերաբերյալ, ինչը ևս նշանակում է, որ Հայաստանը մի շրջափուլ է թևակոխում, որը հեծանվային սպորտի, առողջ ապրելակերպի, ինչպես նաև տուրիզմի զարգացման տեսակետից շատ կարևոր դեր կարող է ունենալ:

Под председательством премьер-министра Пашиняна обсуждены вопросы организации международного турнира «Tour of Armenia»
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна были обсуждены вопросы, касающиеся организации международного профессионального турнира по велоспорту «Tour of Armenia», который пройдет в Армении с 10 по 13 сентября 2026 года.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью администрации премьер-министра Армении, в совещании приняли участие члены созданной с целью организации велогонки межведомственной рабочей группы, посол Италии в Армении Алессандро Ферранти, директор осуществляющей консультационные работы по организации велотура компании RCS Наполи Микеле и другие ответственные лица.
Директор консалтинговой компании RCS Наполи Микеле представил детали организационных работ по проведению велогонки. Было отмечено, что в многодневной велогонке планируется участие опытных велосипедистов в составе около 20 команд (по 6 человек в каждой). По словам Наполи Микеле, велогонку планируется провести в Ереване, а также в Гегаркуникской, Тавушской, Лорийской и Арагацотнской областях по соответствующим маршрутам.
Было отмечено, что за этот период в рамках организации международной велогонки состоялся ряд встреч с ответственными ведомствами, были организованы визиты в соответствующие области, обсуждены маршруты и другие организационные вопросы. Работы продолжаются.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся технического состояния дорожной инфраструктуры, логистической доступности, наилучшего представления пейзажей Армении в ходе турнира, а также другие подготовительные работы. Была подчеркнута значимость турнира для стимулирования туризма в Армении, в частности — велосипедного туризма; также была отмечена важность того обстоятельства, что турнир станет ежегодным.
Подводя итоги обсуждений, Никол Пашинян отметил:
«Турнир уже включен в международный календарь и утвержден. Конечно, на данный момент у наших международных партнеров уже есть конкретные предложения по маршрутам, которые также пройдут техническую проверку на предмет осуществимости, и будут внесены необходимые корректировки. Наша цель — сделать турнир ежегодным, и, конечно, с этой точки зрения он станет стимулом для развития велоспорта в Армении, поскольку этот вид спорта широко развивается в мире и удостаивается большого внимания — особенно сейчас, когда экологические проблемы требуют особого подхода, а велосипед является одним из средств, способных помочь нам, в том числе, и в плане преодоления пробок».
Премьер-министр поблагодарил ответственных лиц за то, что сделали это событие возможным, подчеркнув, что дальнейшее развитие этой замечательной идеи зависит также от качества организации и реализации.
Глава государства с удовлетворением констатировал, что уже принято решение о проведении в 2029 году в Армении Молодежного чемпионата Европы по велоспорту. Это также означает, что Армения вступает в новый цикл, который может сыграть очень важную роль с точки зрения развития велоспорта, здорового образа жизни, а также туризма.