ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղարի հետ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Բանգկոկում հանդիպել է ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (ESCAP) գործադիր քարտուղար Արմիդա Սալսիա Ալիշյահբանայի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և ESCAP-ի միջև ձևավորված սերտ համագործակցությունը։ Մտքեր են փոխանակվել փոխգործակցության հետագա խորացման շուրջ, այդ թվում՝ տրանսպորտի և թվային կապակցվածության ուղղություններով։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է փորձի և գիտելիքի փոխանակման, ինչպես նաև կարողությունների զարգացման կարևորությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ESCAP-ի գործադիր քարտուղարի ուշադրությանն է ներկայացրել Հայաստանի առաջնահերթությունները տարածաշրջանային կապակցվածության խթանման ուղղությամբ՝ որպես խաղաղության և կայունության ապահովման, տնտեսական աճի խթանման, դիմակայունության ամրապնդման և սոցիալական զարգացման կարևոր գործոն։ Հարավային Կովկասի տարանցիկ և լոգիստիկ ներուժի լիարժեք իրացման համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է «ԹՐԻՓՓ» նախագծի իրականացման կարևորությունը։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) ընդառաջ և դրա շրջանակներում Հայաստանի և ESCAP-ի միջև համագործակցության և համատեղ նախաձեռնությունների հեռանկարների վերաբերյալ:

Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan had a meeting with Armida Salsiah Alisjahbana, the Executive Secretary of the Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP), the foreign ministry said in a readout.
The interlocutors commended the robust cooperation established between Armenia and ESCAP. Views were exchanged on the further deepening of the partnership, including in the fields of transport and digital connectivity. In this vein, the Deputy Foreign Minister emphasized the vital importance of knowledge-sharing, expertise exchange and capacity building.
The Deputy Foreign Minister drew the attention of the Executive Secretary of ESCAP to the priorities of Armenia regarding the promotion of regional connectivity as a cornerstone for ensuring peace and stability, fostering economic growth, strengthening resilience and advancing social development. Within the framework of leveraging the untapped transit and logistical potential of the South Caucasus, Robert Abisoghomonyan highlighted the importance of implementing the “TRIPP” project.
During the meeting, views were exchanged on the prospects for cooperation and joint initiatives between Armenia and ESCAP in the lead-up to and within the margins of the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17).