Մադյարը սպառնացել է պաշտոնանկ անել Հունգարիայի նախագահին, եթե նա հրաժարական չտա
Հունգարիայի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակած «Տիսա» կուսակցության առաջնորդ Պետեր Մադյարը, որը շուտով կստանձնի վարչապետի պաշտոնը, հայտարարել է, որ պաշտոնանկ կանի նախագահ Տամաշ Շույոկին և մի շարք այլ պաշտոնատար անձանց, եթե նրանք կամավոր չթողնեն իրենց պաշտոնները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X հարթակում:
«Մինչև մայիսի 31-ը Օրբանի խամաճիկները կարող են կամավոր կերպով հեռանալ իրենց պաշտոններից։ Սա վերաբերում է Հունգարիայի նախագահին, Գերագույն դատարանի նախագահին, Արդարադատության գործերի ազգային վարչությանը, Սահմանադրական դատարանի նախագահին և գլխավոր դատախազին», - գրել է նա։
Մադյարը հավելել է, որ խորհրդարանական ընտրություններում հունգար ժողովուրդը «քվեարկել է քաղաքական լիարժեք փոխակերպման օգտին»։
«Եթե այս պաշտոնյաները մինչև մայիսի 31-ը կամավոր կերպով չհեռանան, ապա միլիոնավոր հունգարացիներից ստացած մանդատի հիման վրա մենք նրանց կհեռացնենք պաշտոնից», - հավելել է Մադյարը։
Հունգարիայի խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունեցել ապրիլի 12-ին։ Ընտրությունների արդյունքներով «Տիսա» կուսակցությունը Հունգարիայի խորհրդարանում ստանում է 141 տեղ, իսկ վարչապետ Վիկտոր Օրբանի գլխավորած «Ֆիդես-Քրիստոնեադեմոկրատական ժողովրդական կուսակցություն» դաշինքը՝ 52 մանդատ։

Мадьяр пригрозил отправить в отставку президента Венгрии, если он сам не уйдет
Лидер партии “Тиса” Петер Мадьяр, победивший на парламентских выборах в Венгрии и будущий премьер-министр, заявил, что уволит президента Тамаша Шуйока и ряд других чиновников, если они добровольно не покинут свои посты. Как сообщает “Арменпресс”, он написал об этом на платформе X.
“Марионетки Орбана могут добровольно покинуть свои посты до 31 мая. Это касается президента Венгрии, председателя Верховного суда, Национального управления юстиции, председателя Конституционного суда и генерального прокурора”, — написал он.
Мадьяр добавил, что на парламентских выборах венгерский народ проголосовал за полную политическую трансформацию.
12 апреля в Венгрии прошли парламентские выборы. По результатам выборов, партия Тиса получила 141 место в венгерском парламенте, альянс Фидес и Христианско-демократической народной партии во главе с премьер-министром Виктором Орбаном — 52 места.