Հայաստանի օդանավակայանները 2025 թվականին շուրջ 5.7 միլիոն ուղևորի են սպասարկել
Հայաստանի օդանավակայանների կողմից 2025 թվականի ընթացքում սպասարկվել է շուրջ 5.7 միլիոն ուղևոր, նախորդ տարվա համեմատ աճը կազմել է 7.5 տոկոս։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովում ունեցած ելույթի ընթացքում այս մասին հայտնել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
«Նշված 5.7 միլիոն ուղևորից 1.3 միլիոնը սպասարկվել են հայկական ավիաընկերությունների միջոցներով»,- նշել է նախարարը։
Կառավարության իրականացրած աջակցության ծրագրի շրջանակներում 2025 թվականի հոկտեմբերից ԵՄ խոշորագույն լոուքոստ ավիաընկերություններից մեկը՝ Wizz Air-ը, բազավորվել է Երևանի օդանավակայանում։
Նախորդ տարվա ընթացքում իրականացվել են կանոնավոր չվերթեր 48 ավիաընկերությունների կողմից՝ 67 ուղղություններով։ «Միայն անցած տարվա ընթացքում մեկնարկել են չվերթեր 10 նոր ուղղություններով, այդ թվում Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանից դեպի Լառնակա։ Իհարկե, պլանավորում ենք չվերթերի աշխարհագրությունն ավելացնել, այդ թվում՝ Գյումրիից»,- ասել է նախարարը։

Passenger traffic at Armenian airports reaches 5.7 million in 2025, up 7.5%
About 5.7 million passengers were served by Armenia’s airports in 2025, representing a 7.5% increase compared to the previous year.
Of the 5.7 million passengers, 1.3 million were served by Armenian airlines, Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan told lawmakers while presenting a report on 2025.
As part of the government’s support program, Wizz Air, one of the largest EU low-cost airlines, established a base at Yerevan’s airport in October 2025.
During the same period, scheduled flights were operated by 48 airlines across 67 destinations. Ten new destinations were launched, including a route from Gyumri’s Shirak Airport to Larnaca. The minister also said the government plans to further expand the range of destinations, including additional flights from Gyumri.