Ucom-ի աջակցությամբ ArmDrone համայնքը FPV դրոնների անվճար դասընթացներ է անցկացնում
Ucom-ի աջակցությամբ ArmDrone համայքի կողմից պատանիների համար կազմակերպվող առաջին դեմքից դիտում ապահովող (FPV) դրոնների անվճար դասընթացի շրջանակում անցկացվեց բաց դաս, որին ներկա էր նաև  Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Դասի ընթացքում մասնակիցներն իրականացրեցին ծրագրային ապահովման հետ աշխատանքներ, դրոնների բաղադրիչների զոդում, «մինի վուպ» (Mini Whoop) դրոններով թռիչքներ՝ փակ տարածքում, մեծ դրոնների թռիչքների ցուցադրություն, ինչպես նաև անցկացրեցին  փոքրիկ վիրտուալ մրցույթ։
«Այսպիսի կրթական նախաձեռնությունները կարևոր դեր ունեն տեխնոլոգիական համայնքի զարգացման և նոր սերնդի ձևավորման տեսանկյունից։ Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ երիտասարդների  տեխնոլոգիական մտածելակերպի զարգացումը և նրանց գործնական հմտությունների փոխանցումը երկարաժամկետ ներդրում է երկրի ապագայի համար»,– նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ucom-ի գլխավոր տնօրենի հետ զրույցում նրանք կիսվեցին նաև իրենց փորձով՝ պատմելով հանդիպած դժվարությունների, հետաքրքրությունների և հետագա նպատակների մասին։
«Մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս նմանատիպ նախաձեռնությունների իրականացմանը, քանի որ դրանք նպաստում են համայնքի զարգացմանը, ինչպես նաև երեխաների և պատանիների շրջանում տեխնոլոգիական ոլորտների նկատմամբ հետաքրքրության աճին։  Պատանիները  մեծ ոգևորությամբ են մասնակցում դասընթացներին։ Բարձր ենք գնահատում Ucom-ի կողմից ընձեռված այս հնարավորությունը»,  - ասել է  ArmDrone համայնքի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ Ucom-ի աջակցությամբ իրականացվող դասընթացների շնորհիվ տասնյակ պատանիներ հնարավորություն են ստանում գիտելիքներ ձեռք բերելու ԱԹՍ ոլորտում՝ զարգացնելու իրենց տեխնոլոգիական մտածելակերպը և հմտությունները։ Մասնակիցները ծանոթանում են ժամանակակից ԱԹՍ-ների տեխնոլոգիաներին, ինժեներական մտածողության հիմունքներին և FPV* (First-person view) դրոնների առանձնահատկություններին։ Մասնակիցները տեսական և գործնական գիտելիքներ են ստանում ԱԹՍ մեխանիկական կառուցվածքի, ծրագրային և թռիչքային պարամետրերի կարգավորման, անվտանգության կանոնների պահպանման վերաբերյալ, ինչպես նաև ուսումնասիրում են մրցութային ռազմավարություններ և ձեռք բերում համապատասխան հմտություններ։
FPV drone (First-person view – առաջին դեմքից դիտում ապահովող) – Հնարավորություն է տալիս կառավարել անօդաչու թռչող սարքը՝ առաջին դեմքից։ Սարքի վրա տեղադրված վիդեոփոխանցիչի միջոցով տեսախցիկից ստացված պատկերը փոխանցվում է օպերատորի վիդեոընդունիչին (FPV ակնոցին), որի շնորհիվ օպերատորը հնարավորություն է ստանում սարքը վարել բավական մեծ հեռավորությունից: Տվյալ տեխնոլոգիան հաճախ կիրառվում է կինոարտադրությունում, կրթական ոլորտում և միջազգային դրոնների մրցարշավերում։

Ucom Supports Free FPV Drone Training for Teenagers by the ArmDrone Community
As part of a free First-Person View (FPV) drone training program for teenagers organized by the ArmDrone community with the support of Ucom, an open class was held. The session was attended by the General Director of Ucom, Ralph Yirikian.
During the session, participants worked with software, soldered drone components, performed indoor flights using Mini Whoop drones, observed demonstrations of large drone flights, and took part in a small virtual competition.
“Such educational initiatives play an important role in the development of the tech community and the formation of a new generation. At Ucom, we believe that fostering technological thinking among young people and equipping them with practical skills is a long-term investment in the country’s future,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
In conversation with the General Director, participants shared their experiences and discussed the challenges they faced, their interests, and their future goals.
“We attach great importance to such initiatives, as they contribute to community development and increase young people’s interest in technology-related fields. Teenagers participate in the courses with great enthusiasm. We highly appreciate the opportunity provided by Ucom,” said Hayk Karapetyan, founder of the ArmDrone community.
For the second consecutive year, dozens of teenagers have had the opportunity to gain knowledge in the field of UAV (unmanned aerial vehicle) field through these courses supported by Ucom, while developing their technical thinking and practical skills. Participants are introduced to modern UAV technologies, the fundamentals of engineering thinking, and the specifics of FPV drones. They acquire both theoretical and practical knowledge of UAV mechanical structure, software and flight parameter configuration, safety regulations, and explore competition strategies while developing relevant skills.
*FPV drone (First-Person View) — a type of unmanned aerial vehicle that allows the operator to control the drone from a first-person perspective. Through a video transmitter mounted on the device, the camera feed is transmitted to the operator’s video receiver (FPV goggles), enabling control over long distances. This technology is widely used in filmmaking, education, and international drone racing competitions.