Արվեստի օր. ինչպե՞ս են հայերը գնում ստեղծագործական պարագաներ
Այսօր ամբողջ աշխարհում նշվում է Արվեստի համաշխարհային օրը՝ տոն, որը նվիրված է ստեղծագործությանը, ինքնարտահայտմանը և արվեստի դերին հասարակության կյանքում։ Այս օրը միավորում է ինչպես պրոֆեսիոնալ արվեստագետներին, այնպես էլ բոլոր նրանց, ում համար ստեղծագործությունը դարձել է առօրյա կյանքի մի մասը։
Շատերի համար արվեստը ոչ միայն հոբբի է, այլև ինքնադրսևորման միջոց։ Նկարչությունը, կարուձևը, զարդերի և դեկորատիվ իրերի ստեղծումը օգնում են բացահայտել ստեղծագործական ներուժը և առօրյա զբաղմունքները վերածել ոգեշնչման աղբյուրի։
Օնլայն հարթակների զարգացումը ստեղծագործությունն ավելի հասանելի է դարձնում։ Օգտատերերն ավելի հաճախ են ընտրում մարկետփլեյսները՝ ձեռագործության և արվեստի համար նախատեսված ապրանքներ գնելու համար, ինչը արտացոլվում է վաճառքների դինամիկայում։
Wildberries-ի տվյալներով՝ Հայաստանում ստեղծագործության և ձեռագործության ապրանքների կատեգորիայում նկատվում է պահանջարկի կայուն աճ։ Վաճառքների զգալի աճ են արձանագրել հետևյալ ենթակատեգորիաները՝ ձեռագործության համար նախատեսված կաշին (+189%), կարի եզրագծեր (+180%), ձեռագործության համար նախատեսված պատյաններ (+128%), մուլինե թելեր (+66%) և կտրիչ դանակների սայրեր (+53%)։
Առանձին ապրանքների մեջ հատկապես առանձնանում են ինքնուրույն ստեղծագործության համար նախատեսված նյութերն ու գործիքները։ Այսպես, մոմերի պատրաստման համար նախատեսված մոմի վաճառքը աճել է ավելի քան 49 անգամ, քանդակագործական կավինը՝ 242%-ով, իսկ ստեղծագործության համար նախատեսված էպոքսիդային խեժինը՝ ավելի քան երկու անգամ։ Զգալի աճ են ցույց տվել նաև գործիքների հավաքածուներն ու հարակից ապրանքները։
Շուկայի զարգացման լրացուցիչ գործոն է տեղական վաճառողների ակտիվությունը։ Հայաստանում ստեղծագործության հետ կապված կատեգորիաներում տեղական ձեռնարկատերերի վաճառքները աճել են 46%-ով, ինչը վկայում է տեղական արտադրության զարգացման և հեղինակային արտադրանքի նկատմամբ աճող հետաքրքրության մասին։
«Այսօր ստեղծագործությունը պարզապես հոբբի չէ, այլ ինքնարտահայտվելու և առօրյա կյանքում ոգեշնչում գտնելու միջոց։ Մենք ուրախ ենք, որ կարող ենք լինել այս գործընթացի մի մասը՝ ստեղծագործության համար նախատեսված ապրանքները հասանելի դարձնելով բոլորին», - նշել է Wildberries-ի տարածաշրջանային տնօրեն Դավիթ Միրզոյանը։
Այսպիսով, ստեղծագործությունն աստիճանաբար դառնում է առօրյայի մի մաս, իսկ օնլայն հարթակների միջոցով նյութերի և գործիքների հասանելիությունը նպաստում է արվեստի և ինքնարտահայտման նկատմամբ հետաքրքրության հետագա աճին։
Արվեստի համաշխարհային օրը հիշեցնում է, որ ստեղծագործությունը հասանելի է յուրաքանչյուրին։ Այսօր ավելի ու ավելի շատ մարդիկ գտնում են ինքնարտահայտման իրենց ձևը և արվեստը դարձնում իրենց առօրյա կյանքի մասը։

День искусства: как армяне покупают товары для творчества
Сегодня во всём мире отмечается Всемирный день искусства — праздник, посвящённый творчеству, самовыражению и роли искусства в жизни общества. Этот день объединяет как профессиональных художников, так и всех, для кого творчество стало частью повседневной жизни.
Для многих искусство — это не только хобби, но и способ самореализации. Рисование, шитьё, создание украшений и предметов декора помогают раскрыть творческий потенциал и превращают повседневные занятия в источник вдохновения.
Развитие онлайн-платформ делает творчество ещё доступнее. Пользователи всё чаще выбирают маркетплейсы для покупки товаров для рукоделия и искусства, что отражается в динамике продаж.
По данным Wildberries в Армении, в категории товаров для творчества и рукоделия наблюдается устойчивый рост спроса. Значительное увеличение продаж показали такие подкатегории, как кожа для рукоделия (+189%), кромки для шитья (+180%), чехлы для рукоделия (+128%), мулине (+66%) и лезвия для раскройных ножей (+53%).
Среди отдельных товаров особенно выделяются материалы и инструменты для самостоятельного творчества. Так, продажи воска для изготовления свечей выросли более чем в 49 раз, глины для лепки — на 242%, а эпоксидной смолы для творчества — более чем в два раза. Существенный рост также показали наборы инструментов и сопутствующие товары.
Дополнительным фактором развития рынка становится активность локальных продавцов. В Армении продажи местных предпринимателей в категориях, связанных с творчеством, выросли на 46%, что свидетельствует о развитии локального производства и растущем интересе к авторским изделиям.
«Сегодня творчество — это не просто хобби, а способ выразить себя и найти вдохновение в повседневной жизни. Мы рады, что можем быть частью этого процесса, делая товары для творчества доступными для каждого», — отметил региональный директор Wildberries в Армении Давид Мирзоян.
Таким образом, творчество постепенно становится частью повседневной культуры, а доступность материалов и инструментов через онлайн-платформы способствует дальнейшему росту интереса к искусству и самовыражению.
Всемирный день искусства напоминает о том, что творчество доступно каждому. Сегодня всё больше людей находят свой способ самовыражения и делают искусство частью своей повседневной жизни.