«Նոր գիրք»-13/26. Նալբանդյան, դյու Մորիե, Հովհաննիսյան
1990-ականների սկիզբ. երևանյան և արցախյան բարդ և հակասական իրողություններ։ Մի կողմում ազատագրական պայքարի վեհ գաղափարն է, մյուսում՝ պատերազմի քաոսն ու անձնական շահը։ Պատմություն բարդ ու հակասական ժամանակների մասին, պատմություն, որի հերոսներն ու հակահերոսները հաճախ ունեն իրական նախատիպեր, դրվագները՝ վավերագրական հիմք։ Որոշ դրվագներում հեղինակը վերարտադրել է իր հետ կատարված դեպքերը հայ-ադրբեջանական ռազմաճակատային գծի տարբեր հատվածներում։ Ի տարբերություն ընդունված կարգի՝ այս գրական գործը ծնվել է համանուն հայտնի ֆիլմի նկարահանումից հետո։ Գրքում ներկայացված որոշ դրվագներ ֆիլմում չեն եղել, կամ ֆիլմի որոշ դրվագներ չկան վիպակում։ Այն կառուցված է ըստ (5-մասանոց) ֆիլմի սցենարի, որի համահեղինակներն են Լևոն Գալստյանը և Գնել Նալբանդյանը։ Սցենարիստներին գործուն աջակցություն են ցուցաբերել «Մի՛ վախեցիր» ֆիլմի մտահղացման հեղինակ Ալեքսան Հարությունյանը և ռեժիսոր Արամ Շահբազյանը։Երկու տասնամյակ անց վերահրատարակվող վիպակը հրավիրում է մեր ոչ վաղ անցյալի վճռորոշ էջերը վերապրել սթափ հայացքով և անմիջական մասնակցի զգացողությամբ։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը։
Դաֆնի դյու Մորիե, «Իմ զարմուհի Ռեյչլը»
Անգլիացի գրող Դաֆնի դյու Մորիեի վեպը, որը տպագրվել Է 1951 թվականին, սիրավեպի և հոգեբանական թրիլլերի հրաշալի համադրություն է: Սեր և ատելություն, պատիժ և հատուցում, բուռն կրքեր և իրադարձությունների խելահեղ արագություն. վեպի հերոսները ճաշակում են զգացմունքների ամբողջ գունապնակը և ներկայացնում մարդկային էության անսպասելի ու թաքնված նրբությունները: Թարգմանությունն անգլերենից՝ Աստղիկ Աթաբեկյանի։ Խմբագիր՝ Նելլի Հայրապետյան։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Սուսաննա Հովհաննիսյան, Վահան Տերյան, Հովհաննես Թումանյան և Նվարդ (վավերագրեր և վերլուծություններ)
Մենագրության մեջ փաստական ամուր հիմքի վրա ուրվագծվում է տերյանագիտության անցած ուղին, ներկայացվում են Հովհաննես Թումանյանի և Վահան Տերյանի անձնական և գրական առնչությունները, մի շարք երկերի ստեղծագործական և Վահան Տերյանի ու Նվարդ Թումանյանի բարեկամության պատմությունը:
Առաջին անգամ ամբողջական բնագրից հրապարակվում և գիտական շրջանառության մեջ են դրվում Նվարդ Թումանյանի հուշերը Վահան Տերյանի մասին: Բացահայտվում են Տերյանի մի շարք բանաստեղծությունների կենսական ազդակները:
Ուսումնասիրությունը նախատեսված է ինչպես մասնագիտական շրջանների, թումանյանագիտության և տերյանագիտության ասպարեզում աշխատողների, այնպես էլ հայ երկու դասականների կյանքով ու ստեղծագործությամբ հետաքրքրվող ընթերցող լայն շրջանակի համար:

“Новая книга” - 13/26: Налбандян, Давна дю Морье, Сусанна Ованнисян
Информационное агентство “Арменпресс” представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник мы знакомим читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе “Арменпресс” выделил 3 примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами в 2026 году.
Гнел Налбандян: Не бойся
Начало 1990-х: сложные и противоречивые реалии Еревана и Арцаха. С одной стороны — благородная идея освободительной борьбы, с другой — хаос войны и личной выгоды. История о сложных и противоречивых временах, история, герои и антигерои которой часто имеют реальные прототипы, эпизоды — документальную основу. В некоторых эпизодах автор воспроизвел события, которые происходили с ним в разных частях армяно-азербайджанской линии фронта. Вопреки принятому порядку, это литературное произведение родилось после съемок знаменитого одноименного фильма. Некоторые эпизоды, представленные в книге, отсутствовали в фильме, а некоторые эпизоды фильма — в романе. Он построен по сценарию (5-серийного) фильма, написанного в соавторстве Левоном Галстяном и Гнелом Налбандяном. Издательство: “Ньюмаг”.
Дафна дю Морье: Моя кузина Рейчел
Роман английской писательницы Дафны дю Морие, опубликованный в 1951 году, представляет собой замечательное сочетание романтики и психологического триллера. Любовь и ненависть, наказание и возмездие, бурные страсти и стремительная скорость событий. Герои романа вкушают всю палитру чувств и раскрывают неожиданные и скрытые нюансы человеческой природы. Перевод с английского: Астхик Атабекян. Редактор: Нелли Айрапетян. Издательство: “Антарес”.
Сусанна Ованнисян: Ваан Терян, Ованнес Туманян и Нвард
В монографии изложены факты изучения творчества Теряна, отношения Ованнеса Туманяна и Ваана Теряна, творческий процесс создания ряда произведений, а также историю дружбы между Вааном Теряном и Нвард Туманян.
Впервые на основе оригинала опубликованы воспоминания Нвард Туманян о Ваане Терьяне.
Исследование предназначено как для профессиональных кругов, работающих в области изучения Туманяна и Теряна, так и для широкого круга читателей, интересующихся жизнью и творчеством двух армянских классиков.