«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը խորհրդարանական առաջիկա ընտրություններին կմասնակցի դաշինքով
Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցի «Ուժեղ Հայաստան Սամվել Կարապետյանի հետ դաշինքով»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դաշինքի կազմում են «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը, «Նոր դարաշրջան» կուսակցությունը և «Միավորված հայեր» կուսակցությունը։
Մարտի 31-ին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը դաշինքի ձևավորման մասին համաձայնագիր է ստորագրել «Նոր դարաշրջան» կուսակցության նախագահ Հարություն Հարությունյանի և «Միավորված հայեր» կուսակցության պատվավոր նախագահ, լիազոր ներկայացուցիչ Նաիրի Սարգսյանի հետ։
Լրագրողների հետ զրույցում «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ իրենք որոշում են կայացրել նոր ուժերի հետ կազմել դաշինք, հրավիրել նոր ուժերի՝ Հայաստանի քաղաքական համակարգում փոփոխություններ բերելու նպատակով։
«Այն, ինչ ունենք այսօր, եղել է մեր քաղաքական համակարգի անկատարության արդյունք, և մենք պետք է հնարավորություն տանք երիտասարդ և մեծ պոտենցիալով ուժերին, որպեսզի կարողանանք երկրում որակական փոփոխություններ բերել»,- նշել է Կարապետյանը։
Նա նշել է, որ այս ընթացքում դաշինք կազմելու շուրջ շփումներ ունեցել են արտախորհրդարանական շատ ուժերի հետ, սակայն իրենց պատկերացրած ձևաչափը քաղաքական համակարգի որոշակի տրանսֆորմացիան է, փոփոխությունն ու ՀՀ քաղաքացիներին նոր առաջարկ ներկայացնելը։
«Մենք տեսել ենք համագործակցության այս ֆորմատը, քանի որ տեսնում ենք, որ սա համախմբման և փոփոխության մեծ պոտենցիալ է ստեղծում»,- ասել է Կարապետյանը։
Հիշեցնենք, որ Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխություններով մինչև երեք քաղաքական ուժերից բաղկացած դաշինքների համար անցողիկ շեմը 8 տոկոս է, իսկ 3 և ավելի կուսակցություններից բաղկացած դաշինքների համար՝ 10 տոկոս։ Իսկ կուսակցությունների համար նախկինում նախատեսված անցողիկ շեմը 5 տոկոսից դարձել է 4 տոկոս։
Հարցին, թե արդյոք դաշինք կազմելու պարագայում անցողիկ շեմը հաղթահարելու հետ կապված խնդի՞ր չեն տեսնում, Նարեկ Կարապետյանը պատասխանել է, որ խնդիր չեն տեսնում, քանի որ տեսնում են, որ հասարակության մեծ մասը փոփոխությունների կարիք ունի։

Партия «Сильная Армения» примет участие в предстоящих парламентских выборах в альянсе
Партия «Сильная Армения» примет участие в парламентских выборах 7 июня в альянсе под названием «Сильная Армения в блоке с Самвелом Карапетяном».
По сообщению Арменпресс, в альянс входят партия «Сильная Армения», партия «Новая эра» и партия «Объединенные армяне».
31 марта член политического совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян подписал соглашение о формировании альянса с председателем партии «Новая эра» Арутюном Арутюняном и почетным председателем и полномочным представителем партии «Объединенные армяне» Наири Саргсяном.
В беседе с журналистами член политического совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян заявил, что они решили сформировать альянс с новыми силами, привлечь новые силы для внесения изменений в политическую систему Армении.
«То, что мы имеем сегодня, — результат несовершенства нашей политической системы, и мы должны дать молодым и перспективным силам возможность осуществить качественные изменения в стране», — отметил Карапетян.
Он отметил, что в это время они контактировали со многими внепарламентскими силами по поводу формирования альянса, но формат, как они его видят, предполагает определенную трансформацию политической системы, перемены и представление нового предложения гражданам Республики Армения.
«Мы выбрали именно такой формат сотрудничества, потому что видим в нем большой потенциал для консолидации и перемен», — сказал Карапетян.
Напомним, что с поправками к Избирательному кодексу проходной балл для альянсов, состоящих не более чем из трех политических сил, составляет 8 процентов, а для альянсов, состоящих из 3 и более партий, — 10 процентов. А ранее запланированный проходной балл для партий изменился с 5 процентов до 4 процентов.
На вопрос о том, видят ли они какие-либо проблемы с преодолением проходного балла в случае формирования альянса, Нарек Карапетян ответил, что проблем не усматривает, потому что видит, что большинство общества нуждается в переменах.