Իսրայելի խորհրդարանը հաստատել է պետբյուջեն՝ հնարավորություն տալով Նեթանյահուին խուսափել արտահերթ ընտրություններից
Իսրայելի խորհրդարանը հաստատել է 2026 թվականի պետական բյուջեն, հայտարարել է Քնեսեթի խոսնակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ նշելով, որ բյուջեի չհաստատման դեպքում 90 օրվա ընթացքում, ամենայն հավանականությամբ, արտահերթ ընտրություններ պետք է անցկացվեին։
Երկրում խորհրդարանական ընտրությունները նախատեսված են հոկտեմբերի վերջին, սակայն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ ընտրությունները կարող են անցկացվել սեպտեմբերին։
699 միլիարդ շեկելի (223 միլիարդ ԱՄՆ դոլար) բյուջեում մեծ տեղ է հատկացվում պաշտպանական ծախսերին։ Պաշտպանության նախարարությանը հատկացվող գումարն ավելացել է 20%-ով՝ Իրանի հետ շարունակվող պատերազմի պայմաններում։ Գերատեսչության բյուջեն կկազմի 45 միլիարդ դոլար՝ այլ նախարարությունների բյուջեների կրճատման հաշվին, նշում է The Associated Press-ը։
Գործակալությունը նշում է, որ Իսրայելի ընդդիմությունը քննադատել է բյուջեն, քանի որ դրանով նախատեսվում է նաև ավելացնել ծայրահեղ ուղղափառ համայնքների ֆինանսավորումը՝ չնայած Իրանի դեմ պատերազմի պատճառով աճող գներին։

Парламент Израиля утвердил государственный бюджет, что позволило Нетаньяху избежать досрочных выборов
Парламент Израиля (Кнессет) утвердил государственный бюджет на 2026 год. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Reuters, если бы бюджет не был утвержден до 31 марта, скорее всего, произошел бы распад правительства и пришлось бы провести досрочные выборы.
Парламентские выборы в стране запланированы на конец октября, но премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что выборы могут состояться в сентябре.
Бюджет в размере 699 миллиардов шекелей (223 миллиарда долларов) включает значительную часть расходов на оборону. Сумма, выделенная Министерству обороны, увеличилась на 20% в контексте продолжающейся войны с Ираном. Бюджет ведомства составит 45 миллиардов долларов из-за сокращения бюджетов других министерств, отмечает Associated Press.
Агентство отмечает, что израильская оппозиция критикует бюджет, поскольку он также предусматривает увеличение финансирования ультраортодоксальных общин, несмотря на рост цен из-за войны с Ираном.