Ստրասբուրգում մեկնարկում է ԵԽ Կոնգրեսի հոբելյանական նստաշրջանը. Հայաստանը կներկայանա նորացված պատվիրակությամբ
Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքում մարտի 31-ից ապրիլի 2-ը տեղի կունենա Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի 50-րդ հոբելյանական նստաշրջանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի համայնքների միության լրատվական ծառայությունը։
Նշվում է, որ սա նշանակալի իրադարձություն է եվրոպական տեղական ինքնակառավարման համակարգի համար, որին Հայաստանի Հանրապետությունը կմասնակցի նորացված պատվիրակությամբ։
Այս նստաշրջանով մեկնարկում է ազգային պատվիրակությունների նոր՝ հնգամյա մանդատը: Հայաստանի նորացված պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված են համայնքների ներկայացուցիչներ, հնարավորություն կունենա մասնակցելու Կոնգրեսի նոր ղեկավարության ընտրություններին և ներկայացնելու Հայաստանի շահերը եվրոպական այս կարևորագույն հարթակում:
Օրակարգի հիմնական շեշտադրումները
50-րդ նստաշրջանի քննարկումների կիզակետում են լինելու ժամանակակից ժողովրդավարության առջև ծառացած լուրջ մարտահրավերները.
Տեղական ժողովրդավարությունը ճգնաժամի մեջ. Առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձվի Ուկրաինայի վերականգնմանը և տեղական իշխանությունների դերին պատերազմի հետևանքների հաղթահարման գործում:
Անվտանգություն և պաշտպանվածություն. Օրակարգում է ընտրված պաշտոնյաների նկատմամբ բռնության դեպքերի աճի և դրանց դեմ պայքարի հարցը:
Տարածաշրջանային զարգացումներ. Կքննարկվի Վրաստանում տեղական ժողովրդավարության վիճակը, ինչպես նաև տեղական ընտրությունների դիտորդական առաքելությունների արդյունքները մի շարք եվրոպական երկրներում:
Նոր տեխնոլոգիաներ և սոցիալական իրավունքներ. Արհեստական բանականության ազդեցությունը տեղական կառավարման վրա և սոցիալական իրավունքների հասանելիության ապահովումը ճնշումների պայմաններում:
Բարձրաստիճան քննարկումներ
Նստաշրջանին ելույթներով հանդես կգան ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեն, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Մատիաս Գյոմարը և եվրոպական երկրների կառավարությունների ու խոշոր քաղաքների ներկայացուցիչներ:
Հայաստանի համայնքների միությունը՝ որպես հայկական պատվիրակության գործունեության համակարգող, ակտիվորեն կհետևի նստաշրջանի աշխատանքներին և պարբերաբար կթարմացնի տեղեկատվությունը մեր պատվիրակների գործունեության և ընդունված որոշումների վերաբերյալ:

В Страсбурге стартует юбилейная сессия Конгресса Совета Европы. Армению представит обновленная делегация
50-я юбилейная сессия Конгресса местных и региональных властей Совета Европы пройдет в Страсбурге, Франция, с 31 марта по 2 апреля.
Как передает Арменпресс со ссылкой на сообщение пресс-службы Союза общин Армении, это важное событие для европейской системы местного самоуправления, в котором Республика Армения примет участие с обновленной делегацией.
С этой сессии начинается новый пятилетний мандат национальных делегаций. Обновленная делегация Армении, в состав которой входят представители общин, получит возможность участвовать в выборах нового руководства Конгресса и представлять интересы Армении на этой важной европейской платформе.
Основные акценты повестки
Обсуждения 50-й сессии будут сосредоточены на серьезных вызовах, стоящих перед современной демократией.
Кризис местной демократии
Особое внимание будет уделено восстановлению Украины и роли местных властей в преодолении последствий войны.
Безопасность и защита
На повестке стоит вопрос о росте случаев насилия в отношении выборных должностных лиц и борьбе с ними.
Региональные события
Будет обсуждаться состояние местной демократии в Грузии, а также результаты миссий по наблюдению за местными выборами в ряде европейских стран.
Новые технологии и социальные права
Влияние искусственного интеллекта на местное самоуправление и обеспечение доступа к социальным правам в условиях давления.
Дискуссии на высоком уровне
На сессии выступят заместитель генерального секретаря Совета Европы Бьорн Берген, председатель Европейского суда по правам человека Матиас Гёмар и представители правительств и крупных городов европейских стран.
Союз общин Армении, как координатор деятельности армянской делегации, будет активно следить за работой сессии и регулярно обновлять информацию о деятельности наших делегатов и принятых решениях.