Նոր Սահմանադրության նախագիծը դեռ քննարկման փուլում է․ Արթուր Հովհաննիսյան
Հայաստանի Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ նոր Սահմանադրության նախագիծը դեռևս գտնվում է քննարկման փուլում, և վերջնական տեքստ դեռ չկա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում, պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ արդյոք նախագիծը քննարկվե՞լ է խմբակցությունում և արդյոք արդեն ձևավորվե՞լ է նախաբանը, Հովհաննիսյանը նշեց, որ քննարկումները շարունակվում են, այդ թվում՝ խմբակցության ներսում։
«Նոր Սահմանադրության տեքստը դեռևս քննարկման փուլում է։ Խմբակցության հետ էլ, այո, քննարկվում է։ Մեկ հանդիպում եղել է արդեն»,- ասաց նա։
Պատգամավորի խոսքով՝ ներկայում առկա են աշխատանքային փաստաթղթեր, որոնք դեռ ենթակա չեն հրապարակման։
«Երբ մենք կհասնենք այն փուլին, երբ քննարկումները կավարտենք և հրապարակման ենթակա տեքստը կլինի, այդ հրապարակումը կլինի»,- նշեց Հովհաննիսյանը։
Նա հավելեց, որ տեքստի հրապարակումից հետո քննարկումները կշարունակվեն արդեն հանրային լայն շրջանակներում՝ փորձագիտական, քաղաքական և հասարակական մասնակցությամբ։
Անդրադառնալով մամուլում հայտնված տարբեր հրապարակումներին՝ Հովհաննիսյանը կոչ է արել քաղաքացիներին չտրվել դրանց և հետևել միայն պաշտոնական հաղորդագրություններին։
«Հիմա ինչ կա, դրանք աշխատանքային փաստաթղթեր են։ Ես խնդրում եմ մեր քաղաքացիները չտրվեն տարբեր հրապարակումներին, այլ հետևեն պաշտոնական հաղորդագրություններին»,- ընդգծեց նա։

Проект новой Конституции все еще находится на стадии обсуждения - Артур Ованнисян
Секретарь фракции «Гражданский договор» Национального Собрания Армении Артур Ованнисян сообщил, что проект новой Конституции все еще находится на стадии обсуждения, и окончательного текста пока нет.
Как передает Арменпресс, во время парламентского брифинга, отвечая на вопрос журналиста о том, обсуждался ли проект во фракции и сформирована ли уже преамбула, Ованнисян отметил, что обсуждения продолжаются, в том числе и внутри фракции.
«Текст новой Конституции все еще находится на стадии обсуждения. Да, он обсуждается с фракцией. Уже состоялась одна встреча», — сказал он.
По словам депутата, в настоящее время существуют рабочие документы, которые еще не подлежат публикации.
«Когда мы дойдем до стадии, когда завершим обсуждения и будет подготовлен текст, подлежащий публикации, эта публикация состоится», — отметил Ованнисян.
Он добавил, что после публикации текста дискуссии продолжатся в широком общественном кругу с участием экспертов, политиков и общественности.
Ссылаясь на различные публикации в прессе, Ованнисян призвал граждан не поддаваться их влиянию и следовать только официальным сообщениям.
«То, что есть сейчас, — это рабочие документы. Я прошу наших граждан не поддаваться влиянию различных публикаций, а следовать официальным сообщениям», — подчеркнул он.