Ֆինանսական գրագիտության դասընթաց ԵՊՀ-ում․ Իդրամ և IDBank
IDBank-ը և Իդրամը շարունակում են իրենց սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի շրջանակում նպաստել ֆինանսական գրագիտության բարձրացմանը երեխաների, ուսանողների և մեծահասակների շրջանում։
Այս անգամ IDBank-ը և Իդրամը անցկացրին եռօրյա դասընթաց Երևանի պետական համալսարանի Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ուսանողների հետ՝ ներկայացնելով ֆինանսական մտածողության հիմունքները։
Եռօրյա դասընթացներին մասնակցեցին շուրջ 150 ուսանողներ։ IDBank-ի և Իդրամի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը և Կորպորատիվ բիզնես գործընթացների և թիմի զարգացման ղեկավար Հայկ Մուրադյանը ինչպես տեսական, այնպես էլ գործնական օրինակներով և նյութերով ներկայացրին ֆինանսական գրագիտության կարևոր սկզբունքները, զեղծարարություններից պաշտպանվելու հիմնական մեթոդները և վարքագծային տնտեսագիտության ոլորտը։
Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ համալսարանում ֆինանսական գրագիտության դասընթացի առաջին փորձը առավել քան հաջողված էր․ «Ուրախ ենք, որ հնարավորություն ունեցանք երեք օր անցկացնել ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի առաջին կուրսի ուսանողների հետ և տեսնել նրանց մեծ հետաքրքրվածությունն ու ոգևորությունը թեմայի շուրջ։ Վստահաբար կարող ենք նշել, որ սա մեր առաջին, բայց ոչ վերջին համագործակցությունը կլինի ինչպես Մայր բուհի, այնպես էլ այլ համալսարանների հետ», - նշեց Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Երևանի պետական համալսարանի Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը մեծ ուշադրություն է դարձնում ուսումնական գործընթացում ուսանողներին պրակտիկ հմտությունների փոխանցմանը, և այս համատեքստում առաջնահերթ ենք համարում նաև բիզնեսի հետ մեր կապի ամրապնդումը։ Շատ ենք կարևորում նաև IDBank-ի և Իդրամի հետ մեր կայուն և երկարատև համագործակցությունը» - ասաց ԵՊՀ Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը։
IDBank-ը և Իդրամը կարևորում են կրթական նախաձեռնությունները և շարունակում են իրականացնել արշավներ, որոնք միտված են ֆինանսապես գիտակից հասարակության ձևավորմանը։

Курс финансовой грамотности в ЕГУ: Idram и IDBank
IDBank и Idram в рамках программ социальной ответственности продолжают содействовать повышению финансовой грамотности среди детей, студентов и взрослых.
На этот раз IDBank и Idram провели трёхдневный курс для студентов факультета экономики и управления Ереванского государственного университета, представив основы финансового мышления.
В трёхдневных занятиях приняли участие около 150 студентов. Руководитель отдела по коммуникациям и программам социальной ответственности Idram и IDBank Татевик Вардеванян и руководитель корпоративных бизнес-процессов и развития команды Айк Мурадян представили как теоретические, так и практические примеры и материалы по ключевым принципам финансовой грамотности, основным методам защиты от мошенничества и области поведенческой экономики.
По словам Татевик Вардеванян, первый опыт проведения курса финансовой грамотности в университете оказался более чем успешным: «Мы рады, что у нас была возможность провести три дня со студентами первого курса факультета экономики и управления ЕГУ и увидеть их высокий интерес и энтузиазм к теме. Мы уверенно можем отметить, что это наше первое, но не последнее сотрудничество как с ЕГУ, так и с другими вузами», — отметила Татевик Вардеванян.
«Факультет экономики и управления Ереванского государственного университета уделяет большое внимание передаче студентам практических навыков в учебном процессе, и в этом контексте мы считаем приоритетом также укрепление наших связей с бизнесом. Мы также придаём большое значение нашему стабильному и долгосрочному сотрудничеству с IDBank», — отмечает декан факультета экономики и управления ЕГУ Карлен Хачатрян.
IDBank и Idram придают особое значение образовательным инициативам и продолжают реализовывать кампании, направленные на формирование финансово грамотного общества.