Դանիայի վարչապետի կուսակցությունը խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել է վերջին հարյուր տարվա ընթացքում ամենավատ արդյունքով
Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենի գլխավորած Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը հաղթանակ է տանում խորհրդարանական ընտրություններում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝ վկայակոչելով տեղական մամուլը։
Տվյալների համաձայն՝ իշխող կուսակցությունը հավաքում է ձայների 21,9%-ը։
Նշվում է, որ սա կուսակցության ամենավատ արդյունքն է վերջին ավելի քան հարյուր տարվա ընթացքում։
Երկրորդ տեղում Սոցիալիստական ժողովրդական կուսակցությունն է՝ ձայների 11,6%-ով։ Պաշտպանության նախարար Տրոելս Լունդ Պոուլսենի «Վենստրե» կուսակցությունը երրորդ տեղում է՝ ձայների 10,1%-ով։
Լիբերալ դաշինքը չորրորդ տեղում է՝ ձայների 9,4%-ով։ Դանիայի ժողովրդական կուսակցությունը հինգերորդ տեղում է՝ ձայների 9,1%-ով։
Նշվում է, որ ընտրությունների արդյունքների համաձայն՝ ո՛չ «կարմիր բլոկը», ո՛չ էլ «կապույտ բլոկը» չեն կարողանա ապահովել մեծամասնություն։
Ձախ կենտրոնամետները («կարմիր բլոկ») կստանան, ընդհանուր առմամբ, 84 տեղ, աջ կենտրոնամետները («կապույտ բլոկ»)՝ 77, իսկ չափավոր ուժերը կունենան 14 տեղ։
Այսպիսով, կուսակցությունները, հավանաբար, ստիպված կլինեն բանակցություններ սկսել չափավոր ուժերի առաջնորդ, երկրի արտաքին գործերի նախարար Լարս Լյոկե Ռասմուսենի հետ՝ կառավարություն ձևավորելու համար։
Ռասմուսենը կոալիցիոն գործընկերներին՝ Ֆրեդերիկսենին և լիբերալների առաջնորդ Պոուլսենին կոչ է արել հրաժարվել իրենց ձախ և աջ հայացքներից և փոխարենը ձևավորել կենտրոնամետ կառավարություն։

Партия премьер-министра Дании победила на парламентских выборах с наихудшим результатом за последние сто лет
Социал-демократическая партия, возглавляемая премьер-министром Дании Метте Фредериксен одержала победу на парламентских выборах, хотя и с наихудшим результатом за последние сто лет. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “Интерфакс” со ссылкой на местную прессу.
Правящая партия получила лишь 21,9% голосов.
Отмечается, что это худший результат для партии за более чем сто лет.
На втором месте — Социалистическая народная партия с 11,6% голосов. На третьем месте — партия “Венстре” министра обороны Троэльса Лунда Поульсена с 10,1% голосов.
На четвертом месте — Либеральный альянс с 9,4% голосов. На пятом месте — Датская народная партия с 9,1% голосов.
По результатам выборов ни “красный блок”, ни “синий блок” не смогут получить большинство в парламенте.
Левоцентристский “красный блок” получит в общей сложности 84 места, правоцентристский “синий блок” — 77, а умеренные силы — 14 мест.
Таким образом, партиям, вероятно, придётся начать переговоры с лидером умеренных сил, министром иностранных дел страны Ларсом Лёкке Расмуссеном, о формировании правительства.
Расмуссен призвал партнёров по коалиции Фредериксена и лидера либералов Поульсена отказаться от своих левых и правых взглядов и сформировать правоцентристское правительство.