Վերջին երեք տարիները դարձել են ամենատաքը դիտարկումների 176-ամյա պատմության ընթացքում. ՄԱԿ
ՄԱԿ-ի Օդերևութաբանության համաշխարհային կազմակերպությունը (ՕՀԿ) 2023, 2024 և 2025 թվականները համարել է ամենատաք տարիները ցամաքի և օվկիանոսի դիտարկումների ամբողջ պատմության ընթացքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է կազմակերպության «Գլոբալ կլիմայի վիճակը 2025 թվականին» զեկույցում:
«Վերջին երեք տարիներն ամենատաք երեք տարիներն են ցամաքի և օվկիանոսի դիտարկումների ամբողջ 176-ամյա պատմության ընթացքում», - նշվում է զեկույցում:
Ընդ որում, 2025 թվականը մի փոքր զով է եղել ռեկորդային շոգ 2024 թվականից և համարվում է միայն «երկրորդ կամ երրորդ ամենատաք տարին» պատմության մեջ: ՕՀԿ-ի փորձագետներն այդ դինամիկան բացատրում են, այդ թվում, 2024 թվականի սկզբին Էլ Նինյո երևույթից 2025 թվականին Լա Նինյա երևույթին անցմամբ:
Զեկույցի համաձայն՝ 2025 թվականին Պորտուգալիայում և Իսպանիայում գրանցվել են հունիսի համար առավելագույն ջերմաստիճանի ազգային ռեկորդներ (համապատասխանաբար 46,6 և 46,0 աստիճան Ցելսիուս), Թուրքիայում՝ հուլիսի համար (50,5 աստիճան Ցելսիուս) առավելագույն ռեկորդ:
Ճապոնիան, Չինաստանը և Կորեայի Հանրապետությունն ապրել են ամենաշոգ ամառը դիտարկումների ամբողջ պատմության ընթացքում։ Ընդ որում, Ճապոնիայում գրանցվել է ամենաբարձր ջերմաստիճանը դիտարկումների ամբողջ պատմության ընթացքում՝ 41,8 աստիճան Ցելսիուս: Ջերմաստիճանային ռեկորդներ են սահմանվել նաև Չինաստանի շատ շրջաններում:
Երկրի վրա կլիման և եղանակը մեծապես կախված են երկու կլիմայական երևույթներից՝ Էլ Նինյոյից և Լա Նինյայից (իսպաներեն՝ «տղա» և «աղջիկ»): Առաջինը կապված է Խաղաղ օվկիանոսի կենտրոնական և արևելյան շրջանների ջրի վերին շերտի կտրուկ տաքացման հետ, իսկ երկրորդը՝ դրա ջերմաստիճանի նվազման հետ:
Էլ Նինյոն և Լա Նինյան միմյանց  փոխարինում են յուրաքանչյուր մի քանի տարին մեկ, ինչը հանգեցնում է զգալի փոփոխությունների օվկիանոսային հոսանքների և մթնոլորտում քամիների շրջապտույտում: Նման տեղաշարժերը պարբերաբար առաջացնում են երաշտներ Երկրի որոշ տարածաշրջաններում և սաստիկ անձրևներ՝ մյուսներում:

Последние три года стали самыми теплыми за всю 176-летнюю историю наблюдений - ООН
Всемирная метеорологическая организация (ВМО) ООН назвала 2023, 2024 и 2025 годы самыми теплыми за всю историю наблюдений за сушей и океаном. Об этом говорится в докладе организации «Состояние глобального климата в 2025 году», сообщает Арменпресс.
«Последние три года — самые теплые за всю 176-летнюю историю наблюдений за сушей и океаном», — говорится в докладе.
Более того, 2025 год был немного холоднее, чем рекордно жаркий 2024 год, и считается лишь «вторым или третьим самым теплым годом» в истории. Эксперты ООН объясняют эту динамику, среди прочего, переходом от явления Эль-Ниньо в начале 2024 года к явлению Ла-Нинья в 2025 году.
Согласно отчету, в 2025 году Португалия и Испания зафиксировали национальные рекорды максимальной температуры в июне (46,6 и 46,0 градусов Цельсия соответственно), а Турция —в июле (50,5 градусов Цельсия).
В Японии, Китае и Республике Корея было зафиксировано самое жаркое лето за всю историю наблюдений. Более того, в Японии была зафиксирована самая высокая температура за всю историю наблюдений — 41,8 градусов Цельсия. Температурные рекорды также были установлены во многих регионах Китая.
Климат и погода на Земле во многом зависят от двух климатических явлений: Эль-Ниньо и Ла-Нинья (в переводе с испанского — «мальчик» и «девочка»). Первое связано с резким потеплением верхнего слоя воды в центральных и восточных районах Тихого океана, а второе — с понижением его температуры. Явления Эль-Ниньо и Ла-Нинья чередуются каждые несколько лет, что приводит к значительным изменениям в циркуляции океанских течений и ветров в атмосфере. Такие сдвиги периодически вызывают засухи в одних регионах Земли и проливные дожди в других.