Վուչիչն Օրբանի հետ քննարկել է էներգետիկ ճգնաժամի դեմ համատեղ պայքարի հարցերը
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է երկու երկրների էներգետիկ անվտանգության հարցերը՝ Մերձավոր Արևելքում ճգնաժամի ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Սերբիայի նախագահը:
«Կարևոր զրույց Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ: Այժմ Եվրոպայում և աշխարհում ամենաբարդ պահերից մեկն է էներգետիկ անվտանգության առումով, և ես վարչապետ Օրբանի հետ քննարկեցի ճգնաժամի համատեղ հաղթահարման բոլոր հնարավորություններն էներգետիկայի տարբեր բնագավառներում», - գրել է Վուչիչն Instagram-ում:
Ինչպես նշել է Սերբիայի նախագահը, երկու երկրներն էլ կարծում են, որ «տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը մեծագույն շահ և կարևորություն ունեն» Բելգրադի և Բուդապեշտի համար:

Вучич обсудил с Орбаном совместную борьбу с энергетическим кризисом
Президент Сербии Александр Вучич в телефонном разговоре с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном обсудил энергетическую безопасность двух стран на фоне кризиса на Ближнем Востоке. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил президент Вучич.
“Важный разговор с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном. Сегодня один из самых сложных дней с точки зрения энергетической безопасности в Европе и мире, и с премьер-министром Орбаном я рассмотрел все возможности совместного преодоления кризиса в различных областях энергетики”, — написал Вучич в Instagram.
Как отметил сербский президент, обе страны считают, что “мир и стабильность в регионе представляют наибольший интерес и важность” для Белграда и Будапешта.