Հանրապետության հրապարակում միջոցառում կանցկացվի՝ նվիրված «Երկրի ժամ» շարժման 20-րդ տարեդարձին
WWF Հայաստանը Candlenight Concerts-ի հետ համագործակցությամբ և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ, մարտի 28-ին՝ ժամը 20:30-ին, Հանրապետության հրապարակում կանցկացնի հատուկ բացօթյա միջոցառում նվիրված «Երկրի ժամ» շարժման 20-րդ տարեդարձին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Բնության համաշխարհային հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը։
Երկրի ժամը Բնության համաշխարհային հիմնադրամի (WWF) գլոբալ նախաձեռնությունն է, որը մեկնարկել է 2007 թվականին և արագորեն վերածվել աշխարհի ամենամեծ բնապահպանական նախաձեռնություններից մեկին։ Ամեն տարի ավելի քան 190 երկիր և հազարավոր քաղաք միանում է շարժմանը՝ մեկ ժամով անջատելով ոչ անհրաժեշտ լույսերը և արտահայտելով հանձնառություն մեր մոլորակի պահպանության հանդեպ։
2008 թվականից ի վեր շարժման ակտիվ մասնակից է նաև Հայաստանը՝ WWF Հայաստանի առաջնորդությամբ։ Տարիներ շարունակ Երևանի քաղաքապետարանը, բոլոր մարզերն ու համայնքները միացել են «Երկրի ժամին»՝ մարելով փողոցների և շենքերի ոչ անհրաժեշտ լուսավորությունը՝ ընդգծելով երկրի ներգրավվածությունը այս գլոբալ նախաձեռնությանը։
2026 թվականին աշխարհում «Երկրի ժամը» նշում է իր 20-ամյա հոբելյանը։ «Այս հոբելյանական ﬕջոցառումը ստանձնում ենք ﬔծ պատասխանատվությամբ։ Կլիմայական ճգնաժաﬕ ակնհայտ ու աճող մարտահրավերների համատեքստում «Երկրի ժամ»-ի խորհուրդն ավելի արդիական է, քան երբևէ» , – նշել է WWF Հայաստանի հասարակայնության հետ կապերի, համագործակցությունների և ֆոնդահայթայթման ղեկավար Ժակ Նիազյանը։
Ուստի, շարունակելով բազմամյա ավանդույթը՝ մարտի 28-ին՝ ժամը 20:30-ին, Երևանի քաղաքապետարանը, ինչպես նաև Հայաստանի տարբեր համայնքներ, կմիանան «Երկրի ժամ» շարժմանը՝ անջատելով փողոցների և շենքերի ոչ հիմնարար լուսավորությունը։
Հանրապետության հրապարակում լույսերի անջատումից հետո քաղաքացիներին կսպասվի հազարավոր մոմերի ներքո յուրահատուկ երաժշտական մթնոլորտ՝ Candlenight Concerts-ի մասնակցությամբ։
WWF Հայաստանը կոչ է անում անհատներին, համայնքներին և կազմակերպություններին միանալ այս գլոբալ շարժմանը՝ մեկ ժամ լույսերը անջատելուց զատ՝ աջակցելու WWF-ի ծրագրերին, որոնք ուղղված են Հայաստանի կենսաբազմազանության պահպանությանը։

Мероприятие, посвященное 20-летию движения «Час Земли», состоится на площади Республики в Ереване
Всемирный фонд дикой природы – WWF-Армения - в партнерстве с Candlenight Concerts и при поддержке муниципалитета Еревана 28 марта в 20:30 на площади Республики проведет специальное мероприятие на открытом воздухе, посвященное 20-летию движения «Час Земли».
Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба WWF.
«Час Земли» — это глобальная инициатива WWF, запущенная в 2007 году и быстро превратившаяся в одну из крупнейших экологических инициатив в мире. Каждый год более 190 стран и тысячи городов присоединяются к движению, выключая ненужные источники света на один час и выражая свою приверженность защите нашей планеты.
С 2008 года Армения также является активным участником движения, возглавляемого WWF Армения. На протяжении многих лет муниципалитет Еревана, все регионы и общины присоединяются к «Часу Земли», отключая ненужное уличное и бытовое освещение, подчеркивая участие страны в этой глобальной инициативе.
В 2026 году «Час Земли» отметит свою 20-ю годовщину во всем мире. «Мы с большой ответственностью подходим к этому юбилейному мероприятию. В контексте очевидных и растущих вызовов климатического кризиса послание «Часа Земли» актуально как никогда», — сказал руководитель отдела по связям с общественностью, партнерству и сбору средств Всемирного фонда дикой природы в Армении Жак Ниазян.
Поэтому, продолжая давнюю традицию, 28 марта в 20:30 муниципалитет Еревана, а также различные общины Армении присоединятся к движению «Час Земли», отключив ненужное уличное и бытовое освещение.
После выключения света на площади Республики горожан ждет уникальная музыкальная атмосфера под тысячами свечей с участием «Концертов в ночь свечей».
WWF Армения призывает отдельных лиц, общины и организации присоединиться к этому глобальному движению и, помимо выключения света на один час, поддержать программы WWF, направленные на сохранение биоразнообразия Армении.