Հնդկաստանի ԱԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին իր քաղաքացիների տարհանմանն աջակցելու համար
Հնդկաստանի արտգործնախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը շնորհակալություն է հայտնել հայ ժողովրդին ու Հայաստանի կառավարությանն Իրանից իր երկրի քաղաքացիների անվտանգ տարհանումն ապահովելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա գրառում է կատարել X-ի իր էջում։
«Շնորհակալ ենք Հայաստանի կառավարությանն ու ժողովրդին Իրանից մինչև հիմա Հնդկաստանի 550 քաղաքացիների անվտանգ տարհանմանն աջակցելու համար։ Բարձր ենք գնահատում նրանք աջակցությունը նման դժվարին ժամանակներում»,- գրել է Ջայշանկարը՝ գրառման մեջ նշելով նաև Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը մարտի 11-ին հաղորդագրություն էր տարածել, համաձայն որի Իրանում փետրվարի 28-ին պատերազմի սկսվելուց ի վեր 46 երկրի քաղաքացիներ են տարհանվել Հայաստանի տարածքով։
Ցանկում ընդգրկված են հարևան երկրներից՝ Վրաստանը, Իրանը, Թուրքիան, Ամերիկյան մայրցամաքի երկրներից՝ ԱՄՆ-ն, Կանադան, Մեքսիկան, Ուրուգվայը, Եվրոպական երկրներից՝ Ավստրիան, Գերմանիան, Իտալիան, Լատվիան, Հունաստանը, Միացյալ Թագավորությունը, Նիդերլանդները, Նորվեգիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Պորտուգալիան, Սերբիան, Ուկրաինան, Ֆինլանդիան, Ֆրանսիան, Եվրասիական և Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանների երկրներից՝ Ավստրալիան, Բելառուսը, Թուրքմենստանը, Հնդկաստան, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Նեպալը, Նոր Զելանդիան, Չինաստանը, Տաջիկստանը, Ռուսաստանը, Ուզբեկստանը, Ֆիլիպինները, Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի երկրներից՝ Գվինեան, Եգիպտոսը, Եմենը, Զիմբաբվեն, Իրաքը, Լիբանանը, Հարավային Աֆրիկան, Մարոկկոն, Նիգերիան, Սիերա Լեոնեն, Սիրիան։

Министр иностранных дел Индии поблагодарил Армению за содействие эвакуации граждан его страны из Ирана
Министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар поблагодарил армянский народ и правительство Армении за обеспечение безопасной эвакуации граждан его страны из Ирана. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он написал на своей странице в Facebook.
Thank the Government and the people of Armenia for facilitating the safe evacuation of over 550 Indian nationals from Iran so far. Appreciate their support in these challenging times. @AraratMirzoyan 🇮🇳 🇦🇲
— Dr. S. Jaishankar (@DrSJaishankar) March 16, 2026
“Мы благодарны правительству и народу Армении за помощь в безопасной эвакуации 550 граждан Индии из Ирана. Мы ценим их поддержку в такие тяжелые времена”, — написал Джайшанкар, отметив и министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна.
Министерство иностранных дел Армении 11 марта сообщило, что с начала войны в Иране 28 февраля по территории Армении были эвакуированы граждане 46 стран.
Среди этих стран: соседние Грузия, Иран, Турция; страны американского континента: США, Канада, Мексика, Уругвай; европейские страны: Австрия, Германия, Италия, Латвия, Греция, Великобритания, Нидерланды, Норвегия, Швеция, Швейцария, Португалия, Сербия, Украина, Финляндия, Франция; страны Евразийского и Азиатско-Тихоокеанского регионов: Австралия, Беларусь, Туркменистан, Индия, Казахстан, Кыргызстан, Непал, Новая Зеландия, Китай, Таджикистан, Россия, Узбекистан, Филиппины; страны Ближнего Востока и Африки: Гвинея, Египет, Йемен, Зимбабве, Ирак, Ливан, Южная Африка, Марокко, Нигерия, Сьерра-Леоне, Сирия.