Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Փարիզում հանդիպել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմավարական գործընկերության հետևողական զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Անդրադարձ է կատարվել առանցքային, այդ թվում՝ էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության ծրագրերին:
Նախարարներն անդրադարձ են կատարել առաջիկա բարձրաստիճան միջոցառումներին, այդ թվում՝ մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքին ընդառաջ տարվող աշխատանքներին: Ընդգծվել է ներկայիս միտումների պայմաններում ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդման ուղղությամբ շարունակական փոխգործակցությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Ժան-Նոել Բարոն մտքեր են փոխանակել Մերձավոր Արևելքում զարգացումների շուրջ: նախարար Միրզոյանն ընդգծել է իրավիճակի հանգուցալուծման, տարածաշրջանային կայունության ապահովման կարևորությունը:

Armenia and France discuss strategic partnership, energy, and Middle East developments
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan held a meeting with Jean-Noël Barrot, Minister for Europe and Foreign Affairs of France, in Paris.
The foreign ministers discussed ongoing efforts toward the consistent development of the strategic partnership between Armenia and France, the Armenian Foreign Ministry said in a readout.
Cooperation programs in key sectors, including energy and infrastructure, were also discussed.
The ministers addressed upcoming high-level events, including preparations for the European Political Community summit to be held in Yerevan in May. They emphasized continued interaction aimed at strengthening democratic resilience amid current trends.
Ararat Mirzoyan and Jean-Noël Barrot exchanged views on developments in the Middle East. Minister Mirzoyan emphasized the importance of resolving the situation and ensuring regional stability.