Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Փարիզում հանդիպել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմավարական գործընկերության հետևողական զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Անդրադարձ է կատարվել առանցքային, այդ թվում՝ էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության ծրագրերին:
Նախարարներն անդրադարձ են կատարել առաջիկա բարձրաստիճան միջոցառումներին, այդ թվում՝ մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքին ընդառաջ տարվող աշխատանքներին: Ընդգծվել է ներկայիս միտումների պայմաններում ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդման ուղղությամբ շարունակական փոխգործակցությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Ժան-Նոել Բարոն մտքեր են փոխանակել Մերձավոր Արևելքում զարգացումների շուրջ: նախարար Միրզոյանն ընդգծել է իրավիճակի հանգուցալուծման, տարածաշրջանային կայունության ապահովման կարևորությունը:

Главы МИД Армении и Франции обсудили ситуацию на Ближнем Востоке
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Париже с министром иностранных дел Франции Жан-Ноэлем Барро.
Собеседники обсудили работу, проводимую для последовательного развития стратегического партнерства между Арменией и Францией. Были затронуты ключевые программы сотрудничества, в том числе в секторах энергетики и инфраструктур.
Министры затронули предстоящие мероприятия высокого уровня, в том числе подготовительную работу саммита Европейского политического сообщества, который пройдет в Ереване в мае. Была подчеркнута необходимость непрерывного сотрудничества, направленного на укрепление демократической устойчивости в контексте современных тенденций.
Арарат Мирзоян и Жан-Ноэль Барро обменялись мнениями о событиях на Ближнем Востоке. Министр Мирзоян подчеркнул важность урегулирования ситуации и обеспечения региональной стабильности.