Հեգսեթը հայտնել է, որ Իրանին սպասվում են «ամենաինտենսիվ հարվածները»
ԱՄՆ պատերազմի նախարար Փիթ Հեգսեթը հայտարարել է, որ «այսօր ևս մեկ անգամ կլինի Իրանի տարածքում ամենաինտենսիվ հարվածների օրը»։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է The Associated Press գործակալությունից, այս մասին նա ասել է մարտի 10-ին Պենտագոնում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում։
Նա նշել է, որ Իրանի դեմ կօգտագործվեն ամենամեծ թվով կործանիչները, ամենամեծ թվով ռմբակոծիչները, և կիրականացվեն ամենամեծ թվով հարվածները։
Հեգսեթը նաև նշել է, որ վերջին 24 ժամում Իրանը ամենաքիչ թվով հրթիռներն է արձակել։
Մամուլի ասուլիսում ԱՄՆ զինված ուժերի շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ Դեն Քեյնը նույնպես հայտարարել է, որ Իրանի կողմից արձակված բալիստիկ հրթիռների քանակը շարունակում է նվազել՝ փետրվարի 28-ին ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր։ Նա նշել է, որ հրթիռային գրոհները նվազել են 90%-ով, հարվածային անօդաչու թռչող սարքերով գրոհները՝ 83%-ով։
Փիթ Հեգսեթը նշել է, որ այս թվերը վկայում են այն մասին, որ ամերիկյան հարվածների շնորհիվ Իրանի պաշտպանական կարողությունները և հարևաններին ու ամերիկյան ուժերին հարվածելու հնարավորությունները նվազում են։
Պատերազմի ժամկետների մասին հարցին պատասխանելիս Պենտագոնի ղեկավարը նշել է, որ ԱՄՆ-ի «կամքն անվերջ է», բայց միայն նախագահ Դոնալդ Թրամփը կորոշի, թե որքան դա կտևի։ Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչ միջոցներ է Պենտագոնը ձեռնարկում քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի թիվը նվազագույնի հասցնելու համար, Հեգսեթը հայտարարել է, որ համապատասխան հաղորդումները կհետաքննվեն։ Նա նաև պնդել է, որ ԱՄՆ-ն շատ լուրջ միջոցներ է ձեռնարկում, որպեսզի խաղաղ բնակչությունը չթիրախավորվի։
Իր հերթին, Դեն Քեյնը նշել է, որ ԱՄՆ-ն դիտարկում է տարբերակներ, որոնք թույլ կտան զինվորականներին ուղեկցել նավերը Հորմուզի նեղուցով։

Хегсет заявил, что Иран ожидают «самые интенсивные удары»
Министр войны США Пит Хегсет заявил, что «сегодня снова станет днем ​​самых интенсивных ударов по иранской территории». Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Associated Press, он сказал это на пресс-конференции в Пентагоне 10 марта.
Он отметил, что по Ирану будет нанесено наибольшее количество ударов истребителями, бомбардировщиками и другими средствами.
Хегсет также отметил, что за последние 24 часа Иран запустил наименьшее количество ракет.
На пресс-конференции председатель Объединенного комитета начальников штабов США Дэн Кейн также заявил, что количество баллистических ракет, запущенных Ираном, продолжает снижаться с начала боевых действий 28 февраля. Он отметил, что ракетные атаки сократились на 90%, а удары беспилотников — на 83%.
Пит Хегсет отметил, что эти цифры указывают на то, что из-за американских ударов обороноспособность Ирана и его способность наносить удары по своим соседям и американским войскам снижаются.
На вопрос о продолжительности войны глава Пентагона отметил, что «воля США бесконечна», но только президент Дональд Трамп решит, как долго она продлится. Что касается вопроса о мерах, принимаемых Пентагоном для минимизации жертв среди гражданского населения, Хегсет заявил, что соответствующие отчеты будут изучены. Он также настаивал на том, что США принимают очень серьезные меры для того, чтобы гражданское население не становилось мишенью.
Со своей стороны, Дэн Кейн отметил, что Соединенные Штаты рассматривают варианты, которые позволят военным сопровождать корабли через Ормузский пролив.