Հայաստանում հարցված քաղաքացիները քաղաքական գործիչներից ամենաշատը վստահում են Նիկոլ Փաշինյանին
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (ՄՀԻ) հարցումների հետազոտության կենտրոնի նախաձեռնությամբ Հայաստանում իրականացվել է հանրային կարծիքի ուսումնասիրության հետազոտություն: Եթե հաջորդ շաբաթ անցկացվեին խորհրդարանական ընտրություններ, ապա հարցվածների 29 տոկոսը կընտրեր «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ տվյալները հավաքվել են 2026 թվականի փետրվարի 3-13-ն ընկած ժամանակահատվածում հեռախոսային հարցման մեթոդով:
Հարցվածների 47 տոկոսը կարծում է, որ Հայաստանն ընդհանուր առմամբ շարժվում է ճիշտ ուղղությամբ, 41 տոկոսը՝ սխալ ուղղությամբ: Հարցին դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել հարցվածների 11 տոկոսը:
Քաղաքացիներին նաև հարցրել են, թե որոնք են այսօր Հայաստանում առկա հիմնական խնդիրները: Հարցվածների 21 տոկոսի կարծիքով՝ ազգային անվտանգությունն ու սահմանային խնդիրները, ընդ որում, 15 տոկոսի համար սա եղել է առաջին պատասխան, 6 տոկոսի համար՝ երկրորդ պատասխան:
18 տոկոսի կարծիքով՝ Հայաստանում առկա հիմնական խնդիրը տնտեսությունը, գործազրկությունն է: 9 տոկոսը սա նշել է որպես առաջին պատասխան, 8 տոկոսը՝ երկրորդ պատասխան:
11 տոկոսի համար հիմնական խնդիրը կյանքի գինը, բարձր գներն են, 5 տոկոսի համար սա եղել է առաջին պատասխան, 6 տոկոսի համար՝ երկրորդ պատասխան:
Հարցին, թե որ քաղաքական կուսակցությանը կամ դաշինքին կքվեարկեին, եթե խորհրդարանական ընտրությունները լինեին հաջորդ կիրակի՝ հարցվածների 29 տոկոսը պատասխանել է «Քաղաքացիական պայմանագիր»/Նիկոլ Փաշինյան, 11 տոկոսը՝ «Մեր ձևով»/ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցություն/ Սամվել կարապետյան, 4 տոկոսը՝ «Հայաստան» դաշինք/ Հայ հեղափոխական դաշնակցություն/Ռոբերտ Քոչարյան, 2 տոկոսը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն/Գագիկ Ծառուկյան...
Քաղաքացիներին նաև հարցրել են, թե որ քաղաքական գործչին են ամենից շատ վստահում և ո՞վ է երկրորդ ամենավստահելին: Հարցման արդյունքներով կրկին առաջին տեղում Նիկոլ Փաշինյանն է՝ 20 տոկոս ձայնով, որից 18 տոկոսը նշել է, որ ամենից շատ վստահում է Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ 2 տոկոսի համար նա երկրորդ ամենավստահելին է: Սամվել Կարապետյանը 10 տոկոսով 2-րդ տեղում է, 6 տոկոսը նշել է, որ ամենից շատ վստահում է Սամվել Կարապետյանին, 4 տոկոսի համար նա երկրորդ ամենավստահելին է: Հարցման արդյունքներով երրորդ տեղում Ռոբերտ Քոչարյանն է՝ 5 տոկոս ձայնով, Քոչարյանին ամենից շատ վստահում է 3 տոկոսը, 2 տոկոսի համար նա երկրորդ ամենավստահելին է: Չորրորդ տեղում Գագիկ Ծառուկյանն է՝ 4 տոկոս ձայնով, Ծառուկյանին ամենից շատ վստահում է 3 տոկոսը, նա երկրորդ ամենավստահելին է 2 տոկոսի համար: Հինգերորդ տեղում 4 տոկոսով ձայնով Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն է, հարցվածներից 2 տոկոսի համար նա ամենավստահելին է, իսկ 3 տոկոսի համար՝ երկրորդ ամենավստահելին: Այնուհետև Արամ Զավենի Սարգսյանն է, ապա՝ Ալեն Սիմոնյանը, Արման Թաթոյանը, Գուրգեն Սիմոնյանը և այլք:
Ընտրանքը կազմված է 18 տարին լրացած 1506 ՀՀ քաղաքացիներից և Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ԼՂ նախկին բնակիչներից, ովքեր այժմ բնակվում են Հայաստանում (որոնք կարող են լինել կամ չլինել քաղաքացիներ)։ Այն քաղաքացիները, որոնք ապրել են Հայաստանում ավելի քիչ, քան 6 ամիս, չեն ներառվել ընտրանքում։

A public opinion survey conducted on behalf of the International Republican Institute’s (IRI) Center for Insights in Survey Research by Breavis showed that 29% of respondents in Armenia said they would vote for the ruling Civil Contract party if elections were held next week.
The results of the survey were published by IRI.
Data was collected from February 3–13, 2026, through CATI-administered telephone interviews.
47% of respondents believe that Armenia is generally moving in the right direction, while 41% think it is moving in the wrong direction. 11% of respondents found it difficult to answer the question or refused to respond.
Citizens were also asked what the main problems in Armenia are today. According to 21% of respondents, the main issues are national security and border-related problems; for 15% this was their first response, and for 6% it was their second response.
18% believe that the main problem in Armenia is the economy and unemployment. 9% mentioned this as their first response, while 8% listed it as their second response.
For 11%, the main issue is the cost of living and high prices; for 5% this was their first response, and for 6% it was their second response.
When asked which political party or alliance they would vote for if parliamentary elections were held next Sunday, 29% of respondents answered “Civil Contract” / Nikol Pashinyan, 11% said “Our Way” / “Strong Armenia” Party / Samvel Karapetyan, 4% said “Armenia Alliance” / Armenian Revolutionary Federation / Robert Kocharyan, and 2% said “Prosperous Armenia” Party / Gagik Tsarukyan.
Citizens were also asked which political figure they trust the most and who is the second most trusted. According to the survey results, Prime Minister Nikol Pashinyan ranks first with 20%. Of these, 18% said they trust Nikol Pashinyan the most, while for 2% he is the second most trusted.
Samvel Karapetyan ranks second with 10%. 6% said they trust him the most, while for 4% he is the second most trusted.
Robert Kocharyan ranks third with 5%. 3% trust Kocharyan the most, while for 2% he is the second most trusted.
Gagik Tsarukyan ranks fourth with 4%. 3% said they trust Tsarukyan the most, while for 2% he is the second most trusted.
In fifth place is Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan, also with 4%. For 2% of respondents he is the most trusted political figure, while for 3% he is the second most trusted.
According to IRI, the sample consisted of n=1,506 resident citizens of Armenia and forcibly displaced former residents of Nagorno Karabakh who are now residing in Armenia (who may or may not be citizens). Residents who have lived in Armenia for fewer than six months were excluded from the sample. It is representative of the population with access to a mobile phone, which excludes approximately 1.7% of adults.