Հայաստանի բանկերի հիմնական ցուցանիշները 2025 թվականին աճել են
Հայաստանի բանկերի վարկային պորտֆելը 2025 թվականին կազմել է շուրջ 7.9 տրլն դրամ, որի գերակշիռ մասը՝ 23.2 տոկոսը, սպառողական վարկերն են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախորդ տարվա ցուցանիշների ամփոփմանը նվիրված ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը:
Նշվեց, որ 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանի բանկերի վարկային պորտֆելը կազմել է 7 տրլն 870 մլրդ դրամ: Ամենամեծը սպառողական վարկերի ծավալն է՝ ընդհանուրի 23.2 տոկոսը կամ 1 տրլն 907 մլրդ 520 մլն դրամ:
Ծավալով երկրորդը հիփոթեքային վարկերն են՝ 21.3 տոկոս կամ 1 տրլն 665 մլրդ 545 մլն դրամ: Հաջորդ դիրքերում են շինարարության վարկերը՝ 859 մլրդ 952 մլն, սպասարկման և այլ ոլորտների վարկերը՝ 836 մլրդ 816 մլն, առևտրի ոլորտի համար վարկերը՝ 732 մլրդ 649 մլն, արդյունաբերության վարկավորումը՝ 728 մլրդ 301 մլն, գյուղատնտեսական վարկերը՝ 404 մլրդ 505 մլն դրամ: Մնացած բոլոր ոլորտների վարկավորման ընդհանուր ծավալը 9.9 տոկոս է:
Մեկամյա կտրվածքով (2024 թվականի համեմատ) վարկավորման աճի ամենամեծ ցուցանիշն ապահովել է շինարարությունը՝ 30.2 տոկոս: Սպառողական վարկերն ավելացել են 29.6, սպասարկման ոլորտի և այլ վարկերը՝ 28.4, արդյունաբերության ոլորտ ուղղված վարկերը՝ 25.2, գյուղատնտեսականը՝ 17.6, առևտրականը՝ 16.1, հիփոթեքայինը՝ 13.2 տոկոսով:
Ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկերի ծավալը նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 2 տոկոսով՝ կազմել է 44 տոկոս: Փոխարենը 25 տոկոսով ավելացել է իրավաբանական անձանց վարկավորումը՝ 56 տոկոս:
Բանախոսի ներկայացմամբ՝ ՀՀ բանկային համակարգի ընդհանուր ակտիվները 2025 թվականի վերջի դրությամբ կազմել են 12 տրլն 830 մլրդ դրամ՝ ավելանալով շուրջ 1.8 տրլն դրամով կամ 16.6 տոկոսով:
Վարկային ներդրումներն ավելացել են գրեթե 1.5 տրլն դրամով կամ 23 տոկոսով՝ հասնելով 7.9 տրլն դրամի:
Հայաստանի բանկերի ընդհանուր կապիտալն ավելացել է շուրջ 400 մլրդ դրամով կամ 22.4 տոկոսով՝ կազմելով մոտ 2 տրլն 175 մլրդ դրամ:
2025 թվականին մոտ 1 տրլն դրամով կամ 15.5 տոկոսով աճել են ավանդները, որոնց ընդհանուր ծավալը 7.5 տրլն դրամ է: Ընդհանուր պարտավորություններն ավելացել են 1.4 տրլն դրամով:
Դանիել Ազատյանն արձանագրեց, որ վերջին 2-3 տարիներին նշված հիմնական ցուցանիշների աճի տեմպերն արագացել են:

Armenian banking sector sees growth in loans and assets
The loan portfolio of Armenian banks in 2025 amounted to approximately AMD 7.9 trillion, with consumer loans accounting for the largest share at 23.2%, the President of the Union of Banks of Armenia, Daniel Azatyan, announced at a press briefing summarizing last year’s performance.
As of December 31, 2025, the total loan portfolio of Armenian banks stood at AMD 7 trillion 870 billion, he said.
Consumer loans represented the largest portion, accounting for 23.2% of the total, or AMD 1 trillion 907 billion 520 million. The second largest category was mortgage loans, at 21.3% or AMD 1 trillion 665 billion 545 million.
Following these were construction loans at AMD 859 billion 952 million; loans for the services and other sectors at AMD 836 billion 816 million; trade sector loans at AMD 732 billion 649 million; industrial loans at AMD 728 billion 301 million; and agricultural loans at AMD 404 billion 505 million. Loans to all other sectors combined made up 9.9% of the total.
On a year-on-year basis (compared to 2024), the fastest growth in lending was in the construction sector, which increased by 30.2%. Consumer loans rose by 29.6%, loans for the services and other sectors by 28.4%, industrial loans by 25.2%, agricultural loans by 17.6%, trade loans by 16.1%, and mortgage loans by 13.2%.
Loans to individuals decreased by 2% compared to the previous year, making up 44% of the portfolio, while lending to legal entities increased by 25%, accounting for 56%.
According Azatyan, the total assets of the Armenian banking system reached AMD 12 trillion 830 billion at the end of 2025, increasing by about AMD 1.8 trillion, or 16.6%. Loan investments grew by nearly AMD 1.5 trillion, or 23%, reaching AMD 7.9 trillion.
The total capital of Armenian banks increased by around AMD 400 billion, or 22.4%, totaling approximately AMD 2 trillion 175 billion. Deposits rose by about AMD 1 trillion, or 15.5%, reaching a total of AMD 7.5 trillion. Overall liabilities increased by AMD 1.4 trillion.
Daniel Azatyan noted that over the past 2–3 years, the growth rates of these key indicators have accelerated.