Եվրոպան պետք է ստանձնի իր սեփական անվտանգության համար առաջնային պատասխանատվությունը․ Սթարմեր
Միացյալ Թագավորության վարչապետ Քիր Սթարմերը Մյունխենի անվտանգության համաժողովում հայտարարել է, որ Եվրոպան պետք է ստանձնի իր սեփական անվտանգության համար առաջնային պատասխանատվությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ելույթի ընթացքում վարչապետը նշել է, որ Եվրոպան պետք է ավելի շատ գումար ծախսի սեփական անվտանգությունն ամրապնդելու ու ապահովելու ուղղությամբ։
«Մենք պետք է ավելի շատ ծախսենք, ավելի շատ բանի հասնենք և ավելի լավ համակարգվենք։ Կարևորագույնը, որ մենք պետք է սա անենք Միացյալ Նահանգների հետ միասին։ Միացյալ Նահանգները մնում է անփոխարինելի դաշնակից. նրա ներդրումը եվրոպական անվտանգության մեջ 80 տարվա ընթացքում աննախադեպ է, և մենք շնորհակալ ենք նրան դրա համար։ Միևնույն ժամանակ, մենք գիտակցում ենք, որ իրավիճակը փոխվում է։ ԱՄՆ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը նշում է, որ Եվրոպան պետք է ստանձնի իր սեփական պաշտպանության համար առաջնային պատասխանատվությունը, և սա այժմ նորմալ է», - ասել է Սթարմերը։
Նա ընդգծել է, որ առանց Եվրոպայի չկա Մեծ Բրիտանիայի անվտանգություն, և առանց Մեծ Բրիտանիայի՝ չկա եվրոպական անվտանգություն։
Քիր Սթարմերը նաև հայտարարել է, որ Միացյալ Թագավորությունն այս տարի Հյուսիսային Ատլանտիկայում և Վերին Հյուսիսում կտեղակայի «Prince of Wales» ավիակիրի գլխավորությամբ հարվածային խումբ, որը կգործի ԱՄՆ-ի, Կանադայի և ՆԱՏՕ-ի այլ դաշնակիցների հետ միասին՝ ցույց տալով Լոնդոնի հանձնառությունը եվրաատլանտյան անվտանգությանը։

Основную ответственность за собственную безопасность Европа должна взять на себя: Стармер
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер заявил на Мюнхенской конференции по безопасности, что Европа должна взять на себя основную ответственность за собственную безопасность.
Как передает Арменпресс, в своем выступлении премьер-министр отметил, что Европе следует тратить больше средств на укрепление и обеспечение собственной безопасности.
«Мы должны тратить больше, добиваться большего и лучше координировать свои действия. Крайне важно, чтобы мы делали это вместе с Соединенными Штатами. Соединенные Штаты остаются незаменимым союзником. Их вклад в европейскую безопасность беспрецедентен за последние 80 лет, и мы благодарны им за это. В то же время мы признаем, что ситуация меняется. В Стратегии национальной безопасности США говорится, что Европа должна нести основную ответственность за свою собственную оборону, и это уже нормально», — сказал Стармер.
Он подчеркнул, что британская безопасность невозможна без Европы, а европейская безопасность невозможна без Великобритании.
Кир Стармер также заявил, что в этом году Соединенное Королевство направит ударную группу во главе с авианосцем Prince of Wales в Северную Атлантику и Крайний Север, которая будет действовать совместно с Соединенными Штатами, Канадой и другими союзниками по НАТО, демонстрируя тем самым приверженность Лондона евроатлантической безопасности.