Եվրամիությունն ու Հայաստանը Բրյուսելում կքննարկեն դիտորդական առաքելության ապագայի հարցը․ Մարկուս Ռիտեր
Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության հետագա գործունեության վերաբերյալ հարցը ԵՄ-ն Հայաստանի կառավարության հետ կքննարկի աշնանը՝ Բրյուսելում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության 3-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված միջոցառման շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում ասել է առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը։
«Ինչի շուրջ համաձայնության ենք եկել, այն է, որ շարունակելու ենք մեր ներկա աշխատանքը։ Մենք կշարունակենք նաև սահմանին հարակից տարածքներում պարեկություն իրականացնել և զեկուցել այնտեղ տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին՝ մինչև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի և վավերացվի։ Աշնանը Եվրամիությունը Բրյուսելում կքննարկի առաքելության ապագային վերաբերող հարցերը»,-ընդգծել է Ռիտերը։
Ռիտերը նաև խոսել է ԵՄ դիտորդական առաքելության՝ շուրջ երեք տարվա կատարած աշխատանքի, գործունեության ուղղությունների, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործում առաքելության ունեցած դերակատարության մասին։
«Երբ մենք ժամանեցինք Հայաստան, սահմանին մեծ լարվածություն կար, տեղի էին ունենում կրակոցներ, նույնիսկ կային զոհված և վիրավոր զինծառայողներ։ Դա բավականին դժվար ժամանակաշրջան էր։ Այդ օրերին մենք նաև հասկացանք, որ սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող բնակչությունը վախենում էր, որ ինչ-որ նոր բախում կարող է տեղի ունենալ։ Բնակիչները մտահոգված էին նոր և բաց հակամարտության հնարավորությամբ, սակայն դա տեղի չունեցավ։ Այս տեսանկյունից կարող եմ ասել, որ առաքելությունն իրագործվել է՝ ունենալով հաջողություն։ Իրավիճակը հանգիստ և խաղաղ է»,-ընդգծել է Մարկուս Ռիտերը՝ շեշտելով, որ այդ հանդարտ իրավիճակը Հայաստանի ու Ադրբեջանին հնարավորություն է տալիս խոսելու և դեռևս առկա խնդիրները խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար։
Հիշեցնենք, որ Մարկուս Ռիտերն արդեն ավարտում է իր պաշտոնավարումը Հայաստանում։
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ-ում տեղակայվել էր 2023 թվականին՝ 2 տարի ժամկետով։  2025 թվականի հունվարին ԵՄ խորհուրդը առաքելության գործունեության ժամկետը ևս երկու տարով երկարաձգելու որոշում կայացրեց։ Առաքելությունը պարեկություն է իրականացնում հայ-ադրբեջանական սահմանին, մշտադիտարկում և զեկուցում է տեղում անվտանգության իրավիճակի վերաբերյալ։ ԵՄ դիտորդական առաքելության նպատակն է  նպաստել մարդկանց անվտանգությանը Հայաստանի՝ հակամարտությունից տուժած շրջաններում և տեղում վստահության մթնոլորտի ստեղծմանը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրում կա կետ, որի համաձայն՝ համաձայնագրի ստորագրումից և ուժի մեջ մտնելուց կողմերը պարտավորվում են միմյանց պետական սահմանին այլ երկրների ուժեր չտեղակայել։

В Брюсселе ЕС и Армения обсудят будущее миссии по наблюдению в РА - Маркус Риттер
ЕС обсудит будущее миссии Европейского союза по наблюдению в Армении с правительством РА осенью в Брюсселе.
Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявил глава миссии Маркус Риттер в беседе с журналистами в рамках мероприятия, организованного по случаю 3-й годовщины миссии Европейского союза в Армении.
«Мы договорились о том, что продолжим нашу текущую работу. Мы также продолжим патрулировать приграничные районы и сообщать о происходящих там событиях до подписания и ратификации мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Осенью Европейский союз обсудит в Брюсселе вопросы, касающиеся будущего миссии», — подчеркнул Риттер.
Риттер также рассказал о работе миссии ЕС по наблюдению, которая существует уже около трех лет, о направлениях ее деятельности, а также о роли миссии в нормализации армяно-азербайджанских отношений.
«Когда мы прибыли в Армению, на границе царила большая напряженность, происходили перестрелки, были даже убитые и раненые военнослужащие. Это был довольно сложный период. В те дни мы также поняли, что население приграничных поселений опасалось новых столкновений. Жители были обеспокоены возможностью нового открытого конфликта, но этого не произошло. С этой точки зрения я могу сказать, что миссия была выполнена успешно. Ситуация спокойная и мирная», — подчеркнул Маркус Риттер, отметив, что эта спокойная ситуация дает Армении и Азербайджану возможность вести переговоры и мирно урегулировать оставшиеся вопросы.
Напомним, что Маркус Риттер уже завершает свой срок полномочий в Армении.
Мониторинговая миссия ЕС была развернута в Армении в 2023 году на 2 года. В январе 2025 года Совет ЕС принял решение продлить срок действия миссии еще на два года. Миссия патрулирует армяно-азербайджанскую границу, осуществляет мониторинг и докладывает о ситуации с безопасностью на местах. Миссия ЕС по наблюдению призвана содействовать обеспечению безопасности населения в пострадавших от конфликта регионах Армении и созданию атмосферы доверия на местах.
Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном, подписанное в Вашингтоне, содержит пункт, согласно которому после подписания и вступления соглашения в силу стороны обязуются не размещать силы других стран на границах государств друг друга.