Եվրամիությունն ու Հայաստանը Բրյուսելում կքննարկեն դիտորդական առաքելության ապագայի հարցը․ Մարկուս Ռիտեր
Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության հետագա գործունեության վերաբերյալ հարցը ԵՄ-ն Հայաստանի կառավարության հետ կքննարկի աշնանը՝ Բրյուսելում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության 3-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված միջոցառման շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում ասել է առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը։
«Ինչի շուրջ համաձայնության ենք եկել, այն է, որ շարունակելու ենք մեր ներկա աշխատանքը։ Մենք կշարունակենք նաև սահմանին հարակից տարածքներում պարեկություն իրականացնել և զեկուցել այնտեղ տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին՝ մինչև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի և վավերացվի։ Աշնանը Եվրամիությունը Բրյուսելում կքննարկի առաքելության ապագային վերաբերող հարցերը»,-ընդգծել է Ռիտերը։
Ռիտերը նաև խոսել է ԵՄ դիտորդական առաքելության՝ շուրջ երեք տարվա կատարած աշխատանքի, գործունեության ուղղությունների, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործում առաքելության ունեցած դերակատարության մասին։
«Երբ մենք ժամանեցինք Հայաստան, սահմանին մեծ լարվածություն կար, տեղի էին ունենում կրակոցներ, նույնիսկ կային զոհված և վիրավոր զինծառայողներ։ Դա բավականին դժվար ժամանակաշրջան էր։ Այդ օրերին մենք նաև հասկացանք, որ սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող բնակչությունը վախենում էր, որ ինչ-որ նոր բախում կարող է տեղի ունենալ։ Բնակիչները մտահոգված էին նոր և բաց հակամարտության հնարավորությամբ, սակայն դա տեղի չունեցավ։ Այս տեսանկյունից կարող եմ ասել, որ առաքելությունն իրագործվել է՝ ունենալով հաջողություն։ Իրավիճակը հանգիստ և խաղաղ է»,-ընդգծել է Մարկուս Ռիտերը՝ շեշտելով, որ այդ հանդարտ իրավիճակը Հայաստանի ու Ադրբեջանին հնարավորություն է տալիս խոսելու և դեռևս առկա խնդիրները խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար։
Հիշեցնենք, որ Մարկուս Ռիտերն արդեն ավարտում է իր պաշտոնավարումը Հայաստանում։
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ-ում տեղակայվել էր 2023 թվականին՝ 2 տարի ժամկետով։  2025 թվականի հունվարին ԵՄ խորհուրդը առաքելության գործունեության ժամկետը ևս երկու տարով երկարաձգելու որոշում կայացրեց։ Առաքելությունը պարեկություն է իրականացնում հայ-ադրբեջանական սահմանին, մշտադիտարկում և զեկուցում է տեղում անվտանգության իրավիճակի վերաբերյալ։ ԵՄ դիտորդական առաքելության նպատակն է  նպաստել մարդկանց անվտանգությանը Հայաստանի՝ հակամարտությունից տուժած շրջաններում և տեղում վստահության մթնոլորտի ստեղծմանը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրում կա կետ, որի համաձայն՝ համաձայնագրի ստորագրումից և ուժի մեջ մտնելուց կողմերը պարտավորվում են միմյանց պետական սահմանին այլ երկրների ուժեր չտեղակայել։

Armenia and EU to discuss future of monitoring mission this autumn
The EU will discuss with the Armenian government in autumn in Brussels the future of the EU Monitoring Mission (EUMA).
“What we have agreed on is that we will continue our current work,” Dr. Markus Ritter, EUMA’s outgoing Head of Mission, told reporters at an event marking the mission’s 3rd anniversary in Armenia. “We will also continue patrolling the areas adjacent to the border and reporting on events there until the peace treaty between Armenia and Azerbaijan is signed and ratified. In autumn, the European Union will discuss the future of the mission in Brussels,” Ritter said.
Ritter also reflected on the mission’s nearly three years of work and the role it has played in facilitating the normalization of Armenia–Azerbaijan relations.
“When we arrived in Armenia, there was significant tension at the border, with shots fired and even casualties among military personnel. It was a very difficult period. During those days, we also realized that the population living in border communities was afraid that another clash might occur. Residents were concerned about the possibility of a new conflict, but that did not happen. From this perspective, I can say that the mission has been a success. The situation is calm and peaceful,” he said, highlighting that this calm environment allows Armenia and Azerbaijan to engage in dialogue and peacefully resolve the remaining issues.
Secretary of the Security Council Armen Grigoryan, who also spoke at the same event, said that Armenia wants the EU monitoring mission to continue its presence in the country.
EUMA, a civilian mission, was launched in 2023 for a two-year term at the request of Armenia following Azeri incursions. The civilian mission observes and reports on the security situation along the Armenian side of the international border with Azerbaijan. In January 2025, the EU extended the mandate of the EUMA for another two years. It’s stated mission is to “contribute to human security in conflict-affected areas in Armenia and contribute to build confidence between Armenia and Azerbaijan.” However, article 7 of the Armenia-Azerbaijan peace treaty, which was initialed on August 8, 2025 and has yet to be formally signed and ratified by both countries, stipulates that Armenia and Azerbaijan “shall not deploy along their mutual border forces of any third party.”
In November 2025, Armenian PM Nikol Pashinyan announced that the format of the EU Monitoring Mission in Armenia (EUMA) is expected to change after the peace treaty with Azerbaijan is signed and ratified.