Ռուսաստանը կկենտրոնանա ՀԱՊԿ մարտական ներուժի բարձրացման վրա. ԱԳՆ
Ռուսաստանը, որպես 2026 թվականին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) նախագահող երկիր, մեծ նշանակություն է տալիս կազմակերպության անվտանգության բաղադրիչի զարգացմանը։ Նախատեսվում է շեշտը դնել ՀԱՊԿ-ի հավաքական ուժերի մարտական ներուժի բարձրացման վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Պանկինը ՀԱՊԿ անդամ պետությունների միջազգային հարաբերությունների, պաշտպանության և անվտանգության հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովների նախագահների նիստում։
«Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս կազմակերպության ուժային բաղադրիչի զարգացմանը։ Մենք մտադիր ենք կենտրոնանալ ՀԱՊԿ-ի հավաքական ուժերի մարտական ներուժի բարձրացման, դրանք ժամանակակից և համատեղելի զենքերով և տեխնիկայով զինելու վրա», - ասել է նա։
Պանկինի խոսքով՝ աշխատանքը կկառուցվի ներկա և ապագա մարտահրավերների բնույթին համապատասխան՝ հաշվի առնելով ժամանակակից ռազմական օբյեկտների փորձը։
ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը նաև նշել է, որ ՀԱՊԿ-ում իր նախագահության տարում Ռուսաստանը հատուկ ուշադրություն կդարձնի ավիացիոն բաղադրիչների զարգացմանը։

Россия сосредоточится на повышении боевого потенциала ОДКБ
Россия, как страна, председательствующая в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в 2026 году, придает большое значение развитию компонента безопасности организации. Планируется сосредоточиться на повышении боевого потенциала коллективных сил ОДКБ.
Об этом, как сообщает “Арменпресс”, заявил заместитель министра иностранных дел России Александр Панкин на заседании председателей парламентских комитетов по международным отношениям, обороне и безопасности государств-членов ОДКБ.
“Важное значение придаем развитию силовой компоненты организации. Предполагается сделать акцент на наращивании боевого потенциала коллективных сил ОДКБ, оснащении их современным и совместимым вооружением и техникой”, — сказал он.
По словам Панкина, работа будет структурирована в соответствии с характером текущих и будущих вызовов, с учетом опыта современных военных объектов.
Заместитель министра иностранных дел России также отметил, что в течение года своего председательства в ОДКБ Россия будет уделять особое внимание развитию авиационного компонента.