Դեսպան Վահե Գևորգյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Թաիլանդի թագավորին
Թաիլանդի Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վահե Գևորգյանն (նստավայրը` Պեկին) իր հավատարմագրերն է հանձնել Թաիլանդի թագավոր Նորին մեծություն Մահա Վաջիրալոնգկորն Ֆրա Վաջիրակլաոչաոյուհուային։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Բանգկոկի Թագավորական պալատում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ընթացքում դեսպան Գևորգյանն ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդման ուղղությամբ առավելագույն ջանքեր գործադրելու պատրաստակամությունը։
Թաիլանդի Թագավորը շնորհավորել է դեսպան Գևորգյանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություն իր առաքելության ընթացքում։ Նա նշել է, որ երկու երկրների միջև ջերմ և կառուցողական կապերը կարևոր հիմք են երկկողմ փոխգործակցության խորացման գործում, ինչպես նաև նպաստում են տարածաշրջանային և գլոբալ համագործակցության զարգացման նախաձեռնություններին:
Հավատարմագրերի հանձնման արարողությունից հետո տեղի է ունեցել Վահե Գևորգյանի և Թաիլանդի արտաքին գործերի նախարար Սիհասակ Ֆուանգկեոուի առանձնազրույցը, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության հարցեր։
ՀՀ դեսպանը ներկայացրել է Հայաստանում այս տարի հոկտեմբերին կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) շրջանակներում հայկական նախագահության առաջնահերթությունները և շնորհակալություն հայտնել Թաիլանդին COP17-ի շրջանակներում ակտիվ փոխգործակցության համար։

Armenian Ambassador presents credentials to King of Thailand
Armenian Ambassador to Thailand, Vahe Gevorgyan (stationed in Beijing), presented his credentials to the King of Thailand, Maha Vajiralongkorn.
During the ceremony, Ambassador Gevorgyan emphasized his readiness to make every effort to strengthen the friendship between the two peoples, the Foreign Ministry said in a press release.
The King of Thailand congratulated Ambassador Gevorgyan on assuming his post and wished him success in his mission. He noted that the warm and constructive relations between the two countries provide an important foundation for deepening bilateral cooperation and contribute to initiatives for regional and global collaboration.
Following the credential presentation ceremony, a meeting took place between Vahe Gevorgyan and Thailand’s Minister of Foreign Affairs, Sihasak Phuangketkeow, during which bilateral and multilateral cooperation issues were discussed.
The Armenian Ambassador also presented the priorities of Armenia’s presidency within the framework of the 17th meeting of the Conference of the Parties (COP) to the Convention on Biological Diversity (CBD), scheduled to take place in Yerevan this October, and expressed gratitude to Thailand for its active cooperation within the framework of COP17.