ՆԱՍԱ-ն հայտնել է Crew-12 առաքելության թռիչքի օրը
ՆԱՍԱ-ն (NASA) հաստատել է Միջազգային տիեզերակայան հաջորդ անձնակազմը փետրվարի 13-ին ուղարկելու ծրագրերը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՆԱՍԱ-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ իրենք SpaceX ընկերության հետ ավարտել են մեկնարկի պատրաստության վերջնական ստուգումը, որի արդյունքներով որոշում է կայացվել սկսել թռիչքի մեկնարկի հետհաշվարկը։ Թռիքչը իրականացվելու է Ֆլորիդա նահանգի Կանավերալ հրվանդանից:
ՆԱՍԱ-ի տվյալներով՝ «մեկնարկի տարածքում եղանակային պայմանները 85%-ով բարենպաստ են, հիմնական մտահոգությունը կուտակային ամպերն են»: Մասնագետները շարունակում են հետևել ափամերձ հատվածում վերին մթնոլորտային քամիներին, որոնց պատճառով մեկնարկն արդեն երկու անգամ հետաձգվել է․սկզբնապես այն նախատեսված էր փետրվարի 11-ին:
Crew-12 առաքելությունը SpaceX-ի Crew Dragon տիեզերանավի միջոցով կմեկնի Միջազգային տիեզերակայան, որտեղ կաշխատի ութ ամիս: Crew-12 առաքելության կազմում են ամերիկացի աստրոնավտներ Ջեսիկա Մեյրը և Ջեք Հեթուեյը, ռուս տիեզերագնաց Անդրեյ Ֆեդյաևը, ինչպես նաև Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ESA) տիեզերագնաց Սոֆի Ադենոն։
Անձնակազմի այս 4 անդամները մեկնարկից առաջ կարանտինի մեջ են Կանավերալ հրվանդանի Քենեդիի տիեզերական կենտրոնում:
Հունվարի 15-ին ՆԱՍԱ-ն պատմության մեջ առաջին անգամ բժշկական տարհանում իրականացրեց Միջազգային տիեզերակայանից։ Առաքելության անդամներից մեկի վատացած առողջական վիճակի պատճառով աստրոնավտները ստիպված եղան նախատեսվածից մեկ ամիս շուտ վերադառնալ Երկիր։ ՆԱՍԱ-ն, անձնական տվյալների գաղտնիության սկզբունքից ելնելով, չի հայտնել, թե որ աստրոնավտի մոտ ու ինչ առողջական խնդիր է գրանցվել։
Նրանց վերադարձից հետո Միջազգային տիեզերակայանում մնացել են ՆԱՍԱ-ի աստրոնավտ Քրիստոֆեր Ուիլյամսը և «Ռոսկոսմոս»-ի տիեզերագնացներ Սերգեյ Կուդ-Սվերչկովը և Սերգեյ Միկաևը։

НАСА объявляет дату запуска миссии Crew-12
Как сообщает «Арменпресс», в заявлении НАСА отмечается, что они завершили окончательную проверку готовности к запуску совместно со SpaceX, в результате чего было принято решение начать обратный отсчет до запуска. Запуск будет осуществлен с мыса Канаверал, штат Флорида.
По данным НАСА, «погодные условия в районе запуска благоприятны на 85%, основная проблема — кучевые облака». Эксперты продолжают следить за ветрами в верхних слоях атмосферы в прибрежной зоне, из-за чего запуск уже дважды откладывался — первоначально он был запланирован на 11 февраля.
Миссия Crew-12 стартует на борту космического корабля Crew Dragon компании SpaceX к Международной космической станции, где проведет восемь месяцев. В состав миссии Crew-12 входят американские астронавты Джессика Мейр и Джек Хэтэуэй, российский космонавт Андрей Федяев и астронавт Европейского космического агентства (ЕКА) Софи Адено.
Четыре члена экипажа находятся перед запуском на карантине в Космическом центре имени Кеннеди на мысе Канаверал, штат Флорида.
15 января НАСА провело первую в истории медицинскую эвакуацию с Международной космической станции. Астронавты были вынуждены вернуться на Землю на месяц раньше запланированного срока из-за ухудшения состояния здоровья одного из участников миссии. НАСА, ссылаясь на соображения конфиденциальности, не раскрыло, какой именно астронавт был болен и каково было его состояние здоровья.
После их возвращения на Международной космической станции остались астронавт НАСА Кристофер Уильямс и космонавты Роскосмоса Сергей Куд-Сверчков и Сергей Микаев.