«Երևանյան բեսթսելեր». «Քեզնից հեռու, քեզ հետ» գիրքն՝ առաջատար. հայ գրականություն. հունվար, 2026
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է հայ գրողների գեղարվեստական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակը՝ ըստ հունվարի վաճառքի տվյալների:
Աննա Առաքելյանի «Սպանիր ներսիդ թիթեռներին» գիրքը երկրորդ տեղում է։ Գիրքը մարդու ներքին պայքարի մասին է, այն պահի, երբ նա սկսում է հասկանալ, որ իր ներսի գեղեցիկ զգացումները միշտ չէ, որ իրեն դեպի լավն են տանում։ Գիրքը պատմում է մարդու մասին, ով երկար ժամանակ ապրել է հույսերով, իդեալական պատկերացումներով և սիրո մասին ստեղծած պատրանքներով։ Այդ հույսերը նրան ուժ են տվել, բայց միաժամանակ խլել են սթափ մտածելու կարողությունը։ Պատմության առանցքում գալիս է բեկումնային պահը, երբ մարդը ընտրության առաջ է կանգնում։ Կամ շարունակում է ապրել թիթեռներով, սպասումներով ու դատարկ խոստումներով, կամ համարձակվում է ընդունել իրականությունը այնպիսին, ինչպիսին կա։ Թիթեռներին «սպանելը» այստեղ դաժանություն չէ, այլ գիտակցված քայլ՝ հրաժարվել պատրանքներից և սկսել ապրել սթափ ու ազնիվ ինքն իր հետ։
Ռաֆայել Մարգարյանի «Սպասիր ինձ երկնքում» գիրքը երրորդ տեղում է։ Այս պատմության մեջ յուրահատուկ կերպով ընդգծվում է մարդկային բարությունը անձնազոհությունը, սերը և հավատը: Միևնույն ժամանակ ուշադրության են արժանանում կյանքի և աշխարհի մութ կողմերը, որոնք ամեն բան սևուսպիտակ են ներկում` հետք թողնելով սյուժեի վրա: Սակայն գրքում արտացոլված հավատն անչափ մեծ է, որ դրանք մի օր կլուսավորվեն, և աշխարհում կիշխի սերն ու բարեսրտությունը...
Ռաֆայել Մարգարյանի «Մնա ժպիտիս մեջ» գիրքը չորրորդ տեղում է։ Այս պատմությունը «Սպասիր ինձ երկնքում» գրքի շարունակությունն է: Սա պատմություն է հավատալու, և սերը չկորցնելու մասին: Եվ ապացույցն է այն բանի, որ լույսը ծագում է իր ճիշտ ժամանակին, երբ շուրջբոլորը խրթին խավար է։ Ընթերցելով այս պատմությունը կիմանաք՝ ինչ փորձությունների միջով են ստիպված լինում անցնել արդեն սիրված հերոսները. որտեղ են գտնում իրենց հոգին ջերմացնող լույսը... Եվ թե ինչպես է ներկայի ու անցյալի միահյուսումը յուրահատուկ գործվածքի պես պատկերում հանգուցալուծումը...Այս գիրքը ոչ ոքի անտարբեր չի թողնի...
Անի Մաղաքյանի «Տակնուվրա»-ը հինգերորդ տեղում է։ Ոչինչ արտասովոր այստեղ չկա... Սա գիրք է աշխարհն իրենց վրա կրող, աշխարհը տակնուվրա անող մարդկանց մասին...
Ռաֆայել Մարգարյանի «Օգնիր սրտիս բաբախել» գիրքը վեցերորդ տեղում է։ Գիրքը միստիկ տարրերով համեմված հոգեբանական վեպ է, որտեղ պատմվում է Ֆրանսիայում ապրող Ռևերդիների ընտանեկան դրամատիկ պատմությունը: Այստեղ հատվում է իրականության և անիրականի նուրբ սահմանը, սակայն այդ հատումը տեղի է ունենում արտասովոր կերպով: Այստեղ անիրականը ինչ-որ տեղ իրականությունն է, իսկ իրականությունը սկիզբ է առնում անիրականից... Այս պատմության էջերում նրբորեն ներկայացված է ծնողի և զավակի փոխադարձ սերը, նրանց կապը մինչև իսկ կյանքի ավարտից հետո...Պատմության էպիկենտրոնը մարդու հոգին է և այն, թե այդ հոգու ներսում որքան սեր ու հոգատարություն կարող է ապրել հարազատի հանդեպ:
Լարիսա Խաչատրյանի «Բաց թող» գիրքը յոթերորդ տեղում է։ «Բաց թող»-ը հոր և դստեր ամուր, բայց ցավով ու կարոտով լի կապի մասին պատմություն է՝ հիմնված իրական փաստերի վրա։ Այն արտացոլում է հայ ընտանիքի վերքերը, այն պահը, երբ հայրերը հեռանում են, իսկ երեխաներն ընդմիշտ փոխվում են։
Ինկոգնիտոյի «Սերական ցանկություն»-ը ութերորդ տեղում է։ 2780 կիլոմետր…Հազարավոր կատուների քաղաք։ Կոտորում էր, երբ աչքն ընկավ Մանեի՝ արվեստի գերուհու էջին։ Մանեն, ինչ խոսք, գեղեցիկ էր, բայց…Թվում է, թե առավել ցանկալի հանդիպում անհնար էր պատկերացնել, սակայն նրանցից և ոչ ոք տեղյակ չէր մյուսի անցյալի մթին գաղտնիքներից, արտաքուստ ճերմակ ստերից, թաքնված ցանկություններից և որ, ամենակարևորն է, զգացմունքներից։ Միգուցե սիրո՞ւց… Կհաղթահարե՞ն արդյոք հերոսներն իրենց անցյալը. չէ՞ որ նրանք արդեն իսկ խաչված էին։
Իններորդ հորիզոնականում է Վարդգես Պետրոսյանի «Ապրած և չապրած տարիներ» գիրքը, որում ընդգրկված են հեղինակի «Ապրած և չապրած տարիներ» վիպակը և 1970 թվականին հրատարակված նույնանուն գրքում զետեղված «Ինչո՞ւ են շուտ մեռնում ծաղիկները» պատմվածաշարը: Այս հրատարակության համար հիմք է ծառայել 1983-ին լույս տեսած երկհատորյակը: Այն լույս է տեսել Վարդգես Պետրոսյանի 85-ամյակի կապակցությամբ:
Աշոտ Աղաբաբյանի «Նմանակը» տասներորդ տեղում է։ «Նմանակը» վեպը Աշոտ Աղաբաբյանի 11-րդ գիրքն է: Հետախուզության համաշխարհային պատմության մեջ նմանը չունեցող այս բացառիկ օպերացիայի մասին գրվում է առաջին անգամ: Գեղարվեստական վեպի գլխավոր հերոսի նախատիպը ծնունդով Իջևանի Աչաջուր գյուղից ԽՍՀՄ հետախույզ Սմբատ Խոջոյանն է: Թուրքիայի խորհրդարանի իշխող կուսակցության պատգամավոր Մահմուդ Շովքեթի նմանակ հայ հետախույզին ԽՍՀՄ Գլխավոր հետախուզական վարչությունը գործուղում է Ստամբուլ՝ թուրք պատգամավորին «փոխարինելու»: Գաղտնիության պայմաններում մահացած ու թաղված պատգամավորի փոխարեն նրա նմանակ հայ հետախույզը մոտ երեք տարի «աշխատում» է խորհրդարանում՝ մինչև բացահայտվելը, որից հետո կարողանում է փախչել երկրից: Հասկանալի պատճառով թուրք պատգամավորի և որոշ գործող անձանց անունները փոխված են: «Նմանակը», այնուամենայնիվ, գեղարվեստական վեպ է, չնայած դեպքերի ճշմարտացիությանը:

“Ереванский бестселлер”: на первом месте Григор Кешишян с романом “Вдали от тебя, и с тобой”: январь, 2026
Авторский проект “Ереванский бестселлер” информационного агентства “Арменпресс” представляет лучшую десятку художественных произведений армянских писателей этой недели. Данные рейтинга составлены по итогам продаж за
На втором месте “Убей “бабочек” внутри себя” Анны Аракелян. Эта книга о внутренней борьбе человека, о том моменте, когда он начинает понимать, что прекрасные чувства внутри него не всегда ведут к лучшему. Книга повествует о человеке, долгое время жившем надеждами, идеальными представлениями и иллюзиями о любви. Эти надежды давали ему силы, но в то же время лишали способности трезво мыслить. В центре повествования — поворотный момент, когда человек сталкивается с выбором. Либо он продолжает жить с “бабочками” внутри себя, ожиданиями и пустыми обещаниями, либо осмеливается принять реальность такой, какая она есть. “Убить “бабочек”” в данном случае — это не жестокость, а осознанный шаг - отказаться от иллюзий и начать жить трезво и честно с самим собой.
Книга Рафаэля Маргаряна “Жди меня на небесах” на третьем месте. В конечном счете, все встретятся там, на небесах. Встретятся те, кто всю жизнь ждал встречи, не веря, что она когда-нибудь случится... Встретятся те, кто обещал быть вместе навсегда. Однажды каждый получит заслуженную любовь, если не здесь, то наверху. Однажды все поймут, что жизнь - это любовь, нужно любить, чтобы жить.
На четвертом месте вновь Рафаэль Маргарян с книгой “Останься в моей улыбке”. Эта история — продолжение книги “Жди меня на небесах”. Это история о вере в любовь и о том, как не потерять её. И это доказательство того, что свет появляется в нужное время, когда вокруг царит густая тьма. Прочитав эту историю, вы узнаете, через какие испытания приходится пройти уже полюбившимся героям. Где они находят свет, согревающий их души… И как переплетение настоящего и прошлого, подобно уникальной ткани становится развязкой… Эта книга никого не оставит равнодушным…
На пятом месте книга Ани Магакян “Такнувра” (С ног на голову). Это книга о людях, которые несут на своих плечах весь мир, переворачивают мир с ног на голову...
На шестом месте также Рафаэль Маргарян с книгой “Помоги моему сердцу биться”. Это психологический роман с элементами мистики, в котором рассказывается драматическая история семьи Реверди, живущей во Франции. В нем обозначена тонкая грань между реальностью и нереальностью, но она довольно необычна. С тонкостью представлена любовь родителей и детей, их связь до и после жизни. В эпицентре истории - душа человека и то, сколько любви и заботы может быть в этой душе по отношению к родным.
На седьмом месте роман Ларисы Хачатрян “Отпусти”. Это история о крепкой, но полной боли и тоски связи между отцом и дочерью, основанная на реальных фактах. Она отражает раны армянской семьи, момент, когда отцы уходят, и жизнь детей навсегда меняется.
На восьмом месте роман Инкогнито “Любовное желание”. 2780 километров… Город тысяч кошек. Это была настоящая бойня, когда его взгляд упал на страницу Мане, пленницы искусства. Мане, конечно, была прекрасна, но… Казалось, более желанной встречи и представить невозможно, но ни один из них не подозревал о темных тайнах другого, о белой лжи, о скрытых желаниях и, самое главное, о чувствах. Может быть, это любовь… Смогут ли герои преодолеть свое прошлое? В конце концов, они уже распяты.
На девятом месте сборник Вардгеса Петросяна “Прожитые и непрожитые годы”, в который включены роман “Прожитые и непрожитые годы” и цикл рассказов “Почему цветы умирают так рано?”, опубликованный в одноименной книге, изданной в 1970. Основой для этого издания послужил двухтомник, изданный в 1983 году. Он был опубликован по случаю 85-летия Вардгеса Петросяна.
На десятом месте роман Ашота Агабабяна “Двойник”. Это - 11-я книга Ашота Агабабяна. Впервые описывается исключительная операция, не имеющая аналогов в мировой истории разведки. Прототипом главного героя романа является Смбат Ходжоян, советский разведчик, родившийся в селе Ачаджур Иджеванского района, двойник Махмуда Шовкета, члена правящей партии в турецком парламенте. Главное разведывательное управление СССР направляет армянского разведчика в Стамбул, чтобы заменить турецкого депутата. На месте депутата, который умер и был тайно похоронен, его армянский двойник проработал в парламенте около трех лет, пока его не разоблачили. После ему удалось убежать из этой страны. По понятной причине имена турецкого депутата и некоторых персонажей изменены. Это - художественное произведение, несмотря на правдивость событий.