Մինչև 300 մլն դոլարի ներդրում է անհրաժեշտ Հայաստանի տարածքում երկաթուղու վերանորոգման և արդիականացման համար․ Արման Եղոյան
Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման շրջանակում Հայաստանի տարածքում երկաթուղային ենթակառուցվածքների վերականգնման և արդիականացման համար անհրաժեշտ է մոտ 200-300 մլն դոլարի ներդրում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը։
«Այդ մի քանի կիլոմետր երկաթուղին պետք է հնարավորինս արագ վերականգնվի, որպեսզի կարողանանք աշխարհին, այդ թվում՝  Ռուսաստանին, արևելքին, արևմուտքին, հյուսիսին ու հարավին ենթակառուցվածք առաջարկել ապրանքափոխադրումների համար»,– ասաց պատգամավորը։
Եղոյանը նշեց, որ վերակառուցման կարիք ունեն Երասխի 2–3 կիլոմետրանոց բացակայող հատվածը և Ախուրիկի ավելի կարճ հատվածը։ Բացի այդ, նախատեսվում է արդիականացնել շուրջ 100-ից ավելի կիլոմետրանոց գործող երկաթուղային հատվածը։
Նրա խոսքով՝ արագության բարձրացման նպատակով հնարավոր է ռելսերի տակ տեղադրված փայտյա հենակները փոխարինել բետոններով։

Для ремонта и модернизации железных дорог в Армении необходимы инвестиции в размере до 300 миллионов долларов – глава постоянной комиссии НС по евроинтеграции
В рамках разблокирования региональных коммуникаций для восстановления и модернизации железнодорожной инфраструктуры в Армении необходимы инвестиции в размере около 200-300 миллионов долларов.
Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявил журналистам председатель постоянной комиссии НС по европейской интеграции Арман Егоян.
«Эти несколько километров железной дороги необходимо восстановить как можно быстрее, чтобы мы могли предложить миру, включая Россию, восток, запад, север и юг, инфраструктуру для грузовых перевозок», — сказал депутат.
Егоян отметил, что необходимо реконструировать отсутствующий 2-3-километровый участок Ерасха и более короткий участок Ахурика. Кроме того, планируется модернизация действующего железнодорожного участка протяженностью более 100 километров.
По его словам, для увеличения скорости можно заменить деревянные опоры, установленные под рельсами, на бетонные. «Для всего этого потребуется приблизительно от 200 до 300 миллионов долларов», — сказал Егоян.