Հայաստանում կանցկացվի «Հունարենը և երաժշտությունը. երեք և ավելի հազարամյակների կենդանի ավանդույթ» խորագրով միջոցառում
Հայաստանում Հունաստանի դեսպանությունը, Հայաստանի ազգային գրադարանի աջակցությամբ, փետրվարի 9-ին՝ Հունարենի համաշխարհային օրը, կազմակերպում է միջոցառում, որը կրում է «Հունարենը և երաժշտությունը․ երեք և ավելի հազարամյակների կենդանի ավանդույթ» խորագիրը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ խոսքի և երաժշտության միջոցով միջոցառումը կընդգծի հունարենի և երաժշտական արտահայտչության միջև խորը, անխզելի կապը, որն ընդգրկում է երեք հազարամյակ՝ փոխանցելով հիշողություններ, հույզեր և արժեքներ։
Հունարենը, որն ամենահին կենդանի լեզուներից մեկն է, շարունակում է ոգեշնչել մարդկանց ամբողջ աշխարհում՝ հանդես գալով որպես կամուրջ մշակույթների միջև։ Հայաստանում հունարենի կրթությունը և ուսանողների աճող հետաքրքրությունը հաստատում են նրա մշտական դերը որպես արժեքների, գիտելիքների և մշակութային շարունակականության կրող և ընդգծում կենդանի մնացած մշակույթի ուժն ու գրավչությունը։
Ծրագիրը ներառում է նաև հունարեն ուսանողների կողմից ժողովրդական պոեզիայի ասմունքներ և Հունաստանի ավանդական երաժշտական ստեղծագործությունների կատարում՝ կենդանացնելով խոսքի և երաժշտության անգերազանցելի կապը։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր համաժողովը 2025 թ. նոյեմբերին պաշտոնապես ճանաչել է Հունարենի համաշխարհային օրը, որը սահմանվել է 2017 թվականին
Միջոցառումը կազմակերպվում է Հայաստանի հունական համայնքների միության և իր Հունարեն լեզվի և մշակույթի կենտրոնի, Երևանի «Պոնտի» հունական ՀԿ-ի և իր «Լոգոս Էլլինիկոս» հունարենի կենտրոնի, Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի «Հունարենի և հունական մշակույթի կենտրոնի», ԵՊՀ Հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն-գրադարանի, Վ. Սարգսյանի անվան Ռազմական ակադեմիայի, Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական քոլեջի, Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջի,Անատոլ Ֆրանսի անվան ֆրանսիական միջազգային կրթահամալիրի և ՄՊՀ մասնաճյուղի Երիցյան վարժարանի, որտեղ դասավանդվում է հունարեն, ինչպես նաև՝ «Խարիտոնի» վոկալ-գործիքային ընտանեկան անսամբլի համագործակցությամբ։

Армения проведет мероприятие под названием «Греческий язык и музыка: живая традиция трех и более тысячелетий»
Посольство Греции в Армении при поддержке Национальной библиотеки Армении организует мероприятие под названием «Греческий язык и музыка: живая традиция трех и более тысячелетий», которое состоится 9 февраля, во Всемирный день греческого языка.
Как сообщает «Арменпресс», посредством слова и музыки мероприятие подчеркнет глубокую, неразрывную связь между греческим языком и музыкальным выражением, которая охватывает три тысячелетия, передает воспоминания, эмоции и ценности.
Греческий язык, один из старейших живых языков, продолжает вдохновлять людей во всем мире, выступая мостом между культурами. Изучение греческого языка в Армении и растущий интерес студентов подтверждают его непреходящую роль как носителя ценностей, знаний и культурной преемственности, а также подчеркивают силу и привлекательность живой культуры.
Программа также включает в себя чтение народной поэзии греческими студентами и исполнение традиционных греческих музыкальных произведений, оживляя непревзойденную связь между речью и музыкой.
Генеральная конференция ЮНЕСКО в ноябре 2025 года официально признала Всемирный день греческого языка, который был учрежден в 2017 году.
Мероприятие организовано Союзом греческих общин Армении и его Центром греческого языка и культуры, греческой неправительственной организацией «Понти» в Ереване и ее Центром греческого языка «Логос Эллиникос», Центром греческого языка и культуры Государственного университета им. В. Брюсова, Научно-образовательным центром-библиотекой эллинистических исследований ЕГУ, Военной академией им. В. Саргсяна, Военно-спортивным колледжем им. Монте Мелконяна, Ереванским армяно-греческим государственным колледжем туризма, сервиса и пищевой промышленности, Французским международным образовательным комплексом им. Анатоля Франса и Ерицянским колледжем, филиалом Ереванского государственного университета, где преподается греческий язык, а также вокально-инструментальным ансамблем «Харитон».