ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանը ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը փետրվարի 3-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթիին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԻՊ աշխատակազմից, Անահիտ Մանասյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանձնակատարին Հայաստան կատարած այցի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության հետ բարձր մակարդակի համագործակցության համար։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մի շարք կարևոր հարցեր, որոնք վերաբերում են կանանց իրավունքների պաշտպանությանը, Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման գործընթացին, բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանը, ատելության խոսքի և կրոնական ազատությունների հետ կապված խնդիրներին, «Հավասարության ապահովման և խտրականությունից պաշտպանության մասին» օրենքի նախագծին, իրավահավասարության և հակախտրականության ոլորտում առկա մարտահրավեներին և այլն։
Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է կանանց նկատմամբ խտրականության դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Այս համատեքստում Պաշտպանը ևս մեկ անգամ շեշտել է Եվրոպայի խորհրդի «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին» կոնվենցիայի վավերացման անհրաժեշտությունը՝ որպես կանանց իրավունքների պաշտպանության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման կարևոր քայլ։
Պաշտպանն ընդգծել է կրթական բարեփոխումների կարևորությունը՝ բռնությունն ու անհավասարությունը վերարտադրող կարծրատիպերի հաղթահարման տեսանկյունից, անդրադարձել է նաև տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցերին՝ ներկայացնելով այդ ուղղությամբ ՄԻՊ աշխատակազմի իրականացրած աշխատանքները:
Անահիտ Մանասյանը կարևորել է նաև «Հավասարության և խտրականությունից պաշտպանության ապահովման մասին» օրենքի նախագծի ընդունումը, ըստ որի՝ հավասարության և խտրականությունից պաշտպանության ապահովման համար պատասխանատու մարմնի գործառույթները պետք է վերապահվեն Մարդու իրավունքների պաշտպանին։ Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են պատասխանատու մարմնին պատշաճ ռեսուրսների տրամադրման անհրաժեշտությունը։
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել Անահիտ Մանասյանին ջերմ ընդունելության և իրականացված աշխատանքների արդյունքների համապարփակ ներկայացման համար՝ ընդգծելով մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման նպատակով երկխոսության և համագործակցության շարունակականության կարևորությունը։

Human Rights Defender discusses rights protection with Council of Europe Commissioner
On February 3, the Human Rights Defender of Armenia, Anahit Manasyan, received the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe, Michael O’Flaherty, the Office of the Human Rights Defender said in a press release.
Ms. Manasyan thanked the Commissioner for his visit to Armenia and highlighted the importance of high-level cooperation with the Council of Europe’s human rights institutions.
During the meeting, the parties discussed a number of key issues related to the protection of human rights, including women’s rights, the ratification process of the Istanbul Convention, the protection of the rights of forcibly displaced persons, hate speech, religious freedoms, as well as the draft law "On Ensuring Equality and Protection from Discrimination". Challenges in the field of equality and anti-discrimination were also addressed.
Ms. Manasyan presented the work being carried out to combat discrimination against women and once again emphasized the importance of ratifying the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence as a crucial step toward strengthening the protection of women's rights and preventing domestic violence.
The Human Rights Defender also underscored the significance of educational reforms in overcoming stereotypes that perpetuate violence and inequality. In addition, she touched upon issues related to the protection of the rights of displaced persons, outlining the activities undertaken by the Ombudsman’s office in this area.
For his part, the Council of Europe Commissioner for Human Rights thanked Ms. Manasyan for the warm reception and the comprehensive overview of the work carried out, stressing the importance of continued dialogue and cooperation in the promotion and protection of human rights.