ՀՀ վարչապետի մասնակցությամբ քննարկվել է Ֆինանսների նախարարության 2025 թ․գործունեության հաշվետվությունը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ֆինանսների նախարարություն՝ գերատեսչության 2025 թվականի գործունեության արդյունքների ամփոփ հաշվետվությունը և իրականացված աշխատանքները քննարկելու նպատակով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է նախարարության` 2025 թ․ գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները՝ համապարփակ կերպով անդրադառնալով այդ ուղղությունների շրջանակում սահմանված արդյունքային ցուցանիշների ապահովման գործընթացին և արձանագրված առաջընթացին:
Նախարարը նշել է, որ հաշվետու տարում նախարարության գործունեության հիմնական առաջնահերթություններն են եղել ոլորտային գործընթացների թվայնացումը, ֆիսկալ կայունության ապահովումը և պետական բյուջեի ծախսերի արդյունավետության շարունակական բարձրացումը։ Նախարարի խոսքով՝ նշված ուղղություններով իրականացվել են համակարգային և նպատակային միջոցառումներ, որոնք միտված են եղել պետական ֆինանսների կառավարման գործիքակազմի կատարելագործմանը, գործընթացների թափանցիկության և հաշվետվողականության ամրապնդմանը, ինչպես նաև պետական միջոցների առավել թիրախային և արդյունքահեն օգտագործմանը։
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադառնալով թվայնացման գործընթացին՝ ընդգծել է, որ այն նախորդիվ համարվել է և շարունակելու է համարվել առաջնահերթություն: Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ թվայնացում ասելով պետք է հասկանալ նաև արհեստական բանականության ներդրումը:
«Մենք կոնկրետ մեր նախագծերի համալիր փորձաքննություններն արհեստական բանականությունով պետք է անենք, որովհետև եթե շինարարության փուլում ենք հասկանում, որ մեր նախագծում պրոբլեմ կա, նշանակում է՝ չենք կարողացել այդ նախագիծը կարդալ կամ կարդացել ենք՝ չենք հասկացել, հակառակ դեպքում հենց նախագծման փուլում կիմանայինք, որ մեր նախագծում պրոբլեմ կա։ Մենք այժմ սուպեր համակարգիչ էլ ունենք, շուտով ավելի մեծ սուպեր համակարգչային կարողություններ էլ ենք ունենալու։ Պետք է այս հնարավորություններից օգտվենք՝ մեր կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու համար»,– նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ արհեստական բանականությունը հնարավորություն է այսօր լուծելու բազմաթիվ խնդիրներ։
«Մեր պետական համակարգում կան բազմաթիվ ծառայություններ և ստորաբաժանումներ, որոնց գործը մոնիտորինգ անելն է։ Մոնիտորինգի ամբողջ գործառույթները կարելի է դնել արհեստական բանականության վրա, որովհետև դա այն բանն է, որ հաստատ ոչ մեկ ավելի լավ չի կարող անել, որովհետև մոնիտորինգը նշանակում է ուշադրություն տեղի ունեցող պրոցեսների նկատմամբ, իսկ մարդկային մոնիտորինգը միշտ ինչ-որ բան աչքից բաց է թողնելու: Հետևաբար՝ մենք կարող ենք այսպիսի խնդիր դնել, որ որտեղ մոնիտորինգն արվում է, արվի միայն արհեստական բանականության գործիքով: Այսինքն՝ խնդիրն առաջադրվում է և արհեստական բանականությունն է անում»,– նշել է երկրի ղեկավարը։
Զեկուցվել է, որ մեկնարկել են գնումների նոր էլեկտրոնային համակարգի ներդրման աշխատանքները, որով նախատեսվում է ապահովել ընթացակարգերի լիարժեք թվայնացում, գնումների քաղաքականության բարելավում, թափանցիկության բարձրացում։ Զեկուցվել է նաև, որ հաշվետու տարում կրճատվել է նաև պետական կառավարման համակարգի կողմից 1 անձից գնումների ծավալը։ Վարչապետը հետաքրքրվել է Գնումների էլեկտրոնային համակարգի ներդրման գործընթացից, ինչին ի պատասխան փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը պատասխանել է, որ այն կգործի 2027 թվականին:
«Համակարգն աշխատելու է 10 տարի: Մենք այս անգամ ոչ թե ձեռք ենք բերել համակարգ, որը հետո պետք է սպասարկվի, այլ ամբողջական փաթեթն ենք ձեռք բերել։ Այսինքն՝ մենք ասում ենք, որ 10 տարի պետք է անընդհատ համակարգն աշխատի»,- ասել է փոխնախարարը:
Նիկոլ Փաշինյանը հարցրել է՝ համակարգի պայմաններում շրջանառության մեջ թուղթ լինելո՞ւ է: Փոխնախարարը պատասխանել է, որ գրեթե բացառվում է:
«Իմ կանխավարկածը միշտ եղել է այն, որ որտեղ մենք ասում ենք թվայնացված՝ նշանակում է այդտեղ թուղթ չկա, բայց հետո պարզվել է, որ երբեմն, ունենում ենք թվային և զուգահեռ թղթային: Այսինքն՝ թվայինն ամբողջական կա, բայց միևնույնն է, նույնը կարելի է անել թղթային տարբերակով: Դրանով, իմ կարծիքով, մենք թվայնացման մոտիվացիան, արդյունավետությունը և ծախսի արդյունավետությունը նվազեցնում ենք: Որտեղ ասում ենք թվայնացում, հատկապես՝ եթե խոսքը գնում է գնումների մասին, պետք է թղթայինը բացառվի, որովհետև թվայնացում նշանակում է ավելի լավ հետագծելիություն, թափանցիկության ավելի մեծ համակարգ և այլն», - ասել է վարչապետ Փաշինյանը։
Ներկայացվել են մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային հիմնական ցուցանիշները, քննարկվել են դրանց բարելավման ուղղությամբ իրականացվելիք հետագա աշխատանքների ուղղությունները:
Կարևորվել է պետական ֆինանսների կառավարման միասնական հարթակի ներդրումը, որը հնարավորություն կտա բարձրացնելու պետական ֆինանսների կառավարման արդյունավետությունը, արագացնելու գործընթացները և ներդնելու վերահսկողության ինքնաշխատ մեխանիզմներ:
Նշվել է նաև արհեստական բանականության պիլոտային ծրագրի գործարկման հնարավորությունների մասին, որը կներդրվի գանձապետական համակարգում վերլուծական նպատակով:
Ներկայացվել են հարկային քաղաքականության նոր հայեցակարգի ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, որոնք միտված են Հայաստանի Հանրապետությունում հարկային քաղաքականության փոփոխությունների առաջիկա փուլի տեսլականի նախանշմանը, ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտների և քաղաքացիների համար արդար, մրցակցային և կայուն հարկային միջավայրի ստեղծմանը, ինչպես նաև ազգային տնտեսության ներդրումային գրավչության բարձրացմանն ու տնտեսական ակտիվության մակարդակի բարելավմանն ուղղված քաղաքականության շարունակմանը՝ հիմքում ունենալով տնտեսության զարգացման գնահատված առաջնահերթություններն ու հնարավորությունները:
Քննարկվել են նաև բյուջետային համակարգի կատարելագործման, ճկունության և հաշվետվողականության ուղղությամբ կատարված քայլերը:
Նախարար Հովհաննիսյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ ֆինանսների նախարարության ինստիտուցիոնալ զարգացման ուղղությունները՝ մասնավորապես անդրադառնալով միջազգային պրակտիկայում լայնորեն կիրառվող ռազմավարական պլանավորման` նպատակներ և հիմնական արդյունքներ (ՆՀԱ) և կատարողականի հիմնական ցուցիչներ (ԿՀՑ) համակարգերի ներդրմանը, ինչպես նաև հայտնել ուսուցողական կազմակերպություն դառնալու ծրագրի մեկնարկի մասին, որի նպատակն է դառնալ բարձր արդյունավետ, ինքնազարգացող և ուսուցվող կազմակերպություն:

Под председательством премьер-министра Пашиняна обсужден доклад о деятельности министерства финансов за 2025 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство финансов для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2025 год.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении,
Министр финансов Ваге Ованнисян представил приоритетные направления деятельности министерства за 2025 год, всесторонне затронув процесс обеспечения выполнения определенных в этих областях показателей эффективности и достигнутый прогресс.
Министр отметил, что главными приоритетами деятельности министерства в отчетном году стали цифровизация отраслевых процессов, обеспечение фискальной стабильности и постоянное повышение эффективности расходования государственного бюджета. По словам министра, в указанных областях были реализованы систематические и целенаправленные меры, направленные на совершенствование инструментария управления государственными финансами, повышение прозрачности и подотчетности процессов, а также более целенаправленное и ориентированное на результат использование государственных средств.
Коснувшись процесса цифровизации, премьер-министр Пашинян подчеркнул, что цифровизация была и остается приоритетом. По словам главы государства, цифровизация должна также включать внедрение искусственного интеллекта.
«Мы должны проводить комплексные проверки наших конкретных проектов с использованием искусственного интеллекта, потому что если мы понимаем на этапе строительства, что в нашем проекте есть проблема, это означает, что мы не смогли прочитать свой проект или прочитали его, но не поняли, иначе мы бы узнали о проблеме в нашем проекте еще на этапе проектирования. Сейчас у нас есть суперкомпьютер, и вскоре у нас будут еще больший потенциал. Мы должны использовать эти возможности для повышения эффективности нашего управления», — отметил Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, искусственный интеллект сегодня открывает возможности для решения многих проблем.
«В нашей государственной системе существует множество служб и ведомств, задача которых — мониторинг. Все функции мониторинга можно поручить искусственному интеллекту, потому что это то, что абсолютно никто не сможет сделать лучше, поскольку мониторинг означает внимание к происходящим процессам, а человеческий мониторинг всегда что-то упустит. Следовательно, мы можем поставить такую ​​задачу, чтобы везде, где осуществляется мониторинг, он проводился исключительно с помощью искусственного интеллекта. Т.е. ставится задача, а искусственный интеллект ее выполняет», — отметил глава государства.
Было доложено, что начались работы по внедрению новой электронной системы закупок, призванной обеспечить полную цифровизацию процедур, улучшить политику закупок и повысить прозрачность. Было также отмечено, что за отчетный год в рамках системы государственного управления сокращены объемы закупок у единственного поставщика. Премьер-министр поинтересовался процессом внедрения электронной системы закупок, на что заместитель министра Аваг Аванесян ответил, что она будет запущена в 2027 году.
«Система будет работать 10 лет. На этот раз мы приобрели не систему, которую потом придется обслуживать, а полный пакет. Другими словами, мы говорим, что система должна непрерывно работать в течение 10 лет», — сказал заместитель министра.
Никол Пашинян спросил, будет ли в рамках этой системы в обращении бумага. Заместитель министра ответил, что это почти полностью исключено.
«Я всегда исходил из того, что когда мы говорим о цифровизации, это означает отсутствие бумаги, но потом иногда оказывается, что есть цифровая и параллельно бумажная формы. То есть цифровизация завершена, но все равно то же самое можно сделать и в бумажном виде. Поступая так, на мой взгляд, мы снижаем мотивацию, эффективность и экономическую целесообразность цифровизации. Когда мы говорим о цифровизации, особенно если речь идет о закупках, бумагу нужно исключать, потому что цифровизация означает лучшую отслеживаемость, большую прозрачность и т.д.», — сказал премьер-министр Пашинян.
Были представлены основные макроэкономические и фискальные показатели, а также обсуждены направления дальнейшей работы по их улучшению.
Была подчеркнута важность внедрения единой платформы управления государственными финансами, которая позволит повысить эффективность управления государственными финансами, ускорить процессы и внедрить автоматизированные механизмы контроля.
Было также отмечено о возможностях запуска пилотного проекта по внедрению искусственного интеллекта, который будет интегрирован в систему казначейства в аналитических целях.
Была представлена ​​работа над новой Концепцией налоговой политики, направленной на определение видения предстоящего этапа изменений налоговой политики в Республике Армения, создание справедливой, конкурентоспособной и стабильной налоговой среды для хозяйствующих субъектов и граждан, а также продолжение политики, направленной на повышение инвестиционной привлекательности национальной экономики и повышение уровня экономической активности на основе оцененных приоритетов и возможностей экономического развития.
Были обсуждены шаги по совершенствованию бюджетной системы, повышению ее гибкости и подотчетности.
Министр Ованнисян представил также направления институционального развития министерства финансов, в частности, коснувшись внедрения систем стратегического планирования.