Նորագյուղում կկառուցվի միջազգային գործարար և դիվանագիտական կենտրոն
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հունվարի 29-ի նիստում կքննարկվի Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի Նորագյուղ թաղամասում՝ «Պասկևիչի բլուր» աշխարհագրական անվանումով տարածքում, բազմաֆունկցիոնալ քաղաքաշինական խոշոր ծրագիրը հաստատելու հարցը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի ավագանու կողմից հաստատված գլխավոր հատակագծով նախատեսվում է շուրջ 81 հեկտար տարածքում՝ Հրազդան գետի կիրճի եզրով և Ծովակալ Իսակովի պողոտայով, հիմնել միջազգային նշանակության բազմաֆունկցիոնալ կենտրոն։ Ծրագիրը ներառում է «Երևան-Դաունթաուն» միջազգային գործարար կենտրոնի ստեղծում (բանկեր, գրասենյակներ, հյուրանոցներ), միջազգային մշակութային կենտրոն, միջազգային կազմակերպությունների և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների գրասենյակային տարածքներ, համաքաղաքային նշանակության հանգստի և կանաչ գոտիներ՝ բնական լանդշաֆտի պահպանմամբ, բնակելի շենքեր, դպրոցներ, մանկապարտեզներ և սոցիալական ենթակառուցվածքներ, առանձին բնակելի թաղամասեր՝ դիվանագետների համար։ Կառավարության հիմնավորման համաձայն՝ Երևանի կենտրոնական հատվածը փաստացի սպառել է զարգացման տարածքային ռեզերվները։ Նորագյուղ թաղամասի զարգացումը կնպաստի մայրաքաղաքի տարածքային ապակենտրոնացմանը, տրանսպորտային հոսքերի բեռնաթափմանը և ժամանակակից քաղաքային միջավայրի ձևավորմանը։
Նշվում է, որ ներկայում տարածքի զգալի մասը զբաղեցված է գյուղատնտեսական հողերով և անհատական բնակելի տներով, այդ թվում՝ ինքնակամ կառուցված։
Ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ է տարածքի նկատմամբ ճանաչել հանրության գերակա շահ։
Ծրագիրն առաջարկել են «ԴԻԹԻ ՔՈՆՍԹՐԱՔՇՆ» և «ԴԻԹԻ ԴԵՎԵԼՈՓՄԵՆԹ» փակ բաժնետիրական ընկերությունները։ Քանի որ ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել մասնավոր ներդրումների հաշվին, կառավարությունն առաջարկում է Երևանի քաղաքապետին լիազորել՝ պետության անունից նշված ընկերությունների հետ կնքել սեփականության օտարման գործընթացը կարգավորող պայմանագիրը։ Որոշման նախագծով սահմանվում է, որ օտարումները պետք է սկսվեն բլրային հատվածից, հարթավայրային հատվածում օտարումները հնարավոր կլինեն միայն 1:2 հարաբերակցությամբ, ձեռք բերող ընկերությունները չեն կարող լինել կառուցապատող կամ լոտի անմիջական գնորդ, համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի օտարումը կիրականացնի համայնքը։

В Норагюхе будет построен международный бизнес и дипломатический центр
Правительство Республики Армения на заседании 29 января обсудит вопрос утверждения масштабной многофункциональной программы градостроительства в квартале Норагюг административного района Еревана “Кентрон”, на территории, именуемой “Холм Паскевича”.
Как передает “Арменпресс”, согласно генеральному плану, утвержденному Советом старейшин Еревана, на площади около 81 гектара, вдоль края ущелья реки Раздан и проспекта Адмирала Исакова, планируется построить многофункциональный центр международного значения. Программа содержит строительство международного бизнес-центра “Ереван-Даунтаун” (банки, офисы, гостиницы), международного культурного центра, офисных помещений для международных организаций и дипломатических миссий, зон отдыха и зеленых зон общегородского значения с сохранением природного ландшафта, жилых зданий, школ, детских садов и социальной инфраструктуры, отдельных жилых районов для дипломатов. Согласно обоснованию, центр Еревана фактически исчерпал свои территориальные резервы для развития. Развитие района Норагюг будет способствовать территориальной децентрализации столицы, разгрузке транспортных потоков и формированию современной городской среды.
Отмечается, что в настоящее время значительная часть территории занята сельскохозяйственными угодьями и индивидуальными жилыми домами, в том числе построенными незаконно.
Для реализации проекта необходимо признать приоритетную общественную выгоду в отношении территории.
Проект предложен закрытыми акционерными обществами “DT Констракшен” и “DT Дивилопмент”. Поскольку проект планируется реализовать за счет частных инвестиций, правительство предлагает уполномочить мэра Еревана от имени государства заключить договор с указанными компаниями, регулирующий процесс отчуждения собственности. Проектом постановления определено, что отчуждение должно начинаться с участка на холме. Отчуждение в равнинной местности будет возможно только в соотношении 1:2. Приобретающие компании не могут быть застройщиками или прямыми покупателями участков, а отчуждение земельных участков, находящихся в общинной собственности, будет осуществляться общиной.