ԱՄՆ-ն և Հարավային Կորեան համաձայնել են խորացնել համագործակցությունը միջուկային սուզանավերի ոլորտում
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի քաղաքականության գծով տեղակալ Էլբրիջ Քոլբին և Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարար Ան Գյու-բեքը հունվարի 26-ին կայացած բանակցությունների ժամանակ համաձայնության են եկել խորացնել համագործակցությունը Սեուլի կողմից միջուկային շարժիչով սուզանավի ստեղծման հարցում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters-ից, այս մասին հայտնել է Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունը։
Ըստ Reuters-ի՝ Քոլբիի այցը Սեուլ տեղի է ունենում Վաշինգտոնի ակնկալիքների ֆոնին, որ Հարավային Կորեան ավելի առաջատար դեր պետք է ստանձնի Հյուսիսային Կորեային զսպելու գործում։
Հայտարարության մեջ Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունը նշել է, որ երկու կողմերն էլ միջուկային սուզանավի շուրջ համագործակցությունը դիտարկում են որպես քայլ, որը կամրապնդի Հարավային Կորեայի կարողությունը՝ ղեկավարելու թերակղզու պաշտպանությունը և բարձրացնելու անվտանգության դաշինքի մակարդակը։
Քոլբին իր ժամանման մասին X-ում կատարած գրառման մեջ նշել է, որ Հարավային Կորեան «մոդելային դաշնակից» է, որը հանձնառու է ավելացնել պաշտպանական ծախսերը՝ ԱՄՆ տարածաշրջանային ռազմավարությանը համապատասխան։
Հունվարի 23-ին հրապարակված Պենտագոնի նոր Ազգային պաշտպանության ռազմավարության մեջ ասվում է, որ ԱՄՆ-ից ակնկալվում է «ավելի սահմանափակ» դեր Հյուսիսային Կորեային զսպելու գործում, քանի որ այդ հարցում հիմնական պատասխանատվությունը կստանձնի Հարավային Կորեան։
Հարավային Կորեայում տեղակայված է մոտ 28 500 ամերիկացի զինվորական։ Սեուլը 2025 թվականին խոստացել է պաշտպանության ծախսերը հասցնել ՀՆԱ-ի 3,5%-ին, քայլ, որը Քոլբին և այլ ամերիկացի պաշտոնյաներ որակել են որպես Հյուսիսային Կորեային զսպելու գործում Սեուլի դերի ամրապնդում։
Ըստ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների՝ Քոլբին իր ասիական ուղևորության ընթացքում կայցելի նաև Ճապոնիա։

США и Южная Корея договорились углубить сотрудничество в разработке атомной подводной лодки
Заместитель военного министра США по политическим вопросам Элбридж Колби и министр обороны Южной Кореи Ан Гю Бэк в ходе переговоров 26 января договорились углубить сотрудничество в разработке Сеулом атомной подводной лодки. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Reuters, об этом сообщило Министерство обороны Южной Кореи.
По данным Reuters, визит Колби в Сеул проходит на фоне ожиданий Вашингтона, что Южная Корея должна играть более ведущую роль в сдерживании Северной Кореи.
В заявлении Министерства обороны Южной Кореи говорится, что обе стороны рассматривают сотрудничество в разработке атомной подводной лодки как шаг, который укрепит способность Южной Кореи возглавлять оборону полуострова и повысит уровень альянса в сфере безопасности.
В сообщении на X о своем прибытии Колби назвал Южную Корею “образцовым союзником”, приверженным увеличению расходов на оборону в соответствии с региональной стратегией США.
В новой Национальной стратегии обороны Пентагона, опубликованной 23 января, говорится, что США, как ожидается, будут играть “более ограниченную” роль в сдерживании Северной Кореи, при этом основная ответственность ляжет на Южную Корею.
В Южной Корее дислоцировано около 28 500 военнослужащих США. Сеул обязался увеличить расходы на оборону до 3,5% ВВП к 2025 году, что, по словам Колби и других американских чиновников, укрепит роль Сеула в сдерживании Северной Кореи.