ՀՀ նախագահն այցելել է Միջուկային հետազոտությունների եվրոպական կենտրոն (CERN)
Շվեյցարիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Միջուկային հետազոտությունների եվրոպական կենտրոն (CERN)՝ համաշխարհային գիտական առաջատար կենտրոններից մեկը։
Այցի ընթացքում նախագահը շրջել է կենտրոնի լաբորատոր համալիրներում, ծանոթացել իրականացվող կիրառական և գիտահետազոտական աշխատանքներին, ինչպես նաև CERN-ում գործող միջազգային գիտական ու կրթական ծրագրերին։
Նշվել է, որ 1998 թվականից CERN-ն իրականացնում է ուսուցիչների վերապատրաստման միջազգային ծրագիր, որը միտված է ֆիզիկայի և հարակից բնագիտական առարկաների դասավանդման որակի բարձրացմանը։ Ծրագրին մինչ օրս մասնակցել են հազարավոր ուսուցիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից։ Այդ նախաձեռնության շրջանակում գործում է նաև հայ ուսուցիչների համար նախատեսված առանձին ծրագիր, որի շրջանակում 2024 թվականին առաջին անգամ հայաստանցի ուսուցիչների խումբը վերապատրաստում է անցել CERN-ում։
Հանրապետության նախագահը հանդիպել է նաև ընթացիկ տարվա վերապատրաստման ծրագրի շրջանակում CERN-ում գտնվող հայաստանցի ուսուցիչների խմբի հետ։ Զրույցի ընթացքում քննարկվել են ծրագրին մասնակցության ընթացքը, ձեռք բերված մասնագիտական փորձը և դրա կիրառման հնարավորությունները Հայաստանի կրթական համակարգում։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը կարևորել է նման նախաձեռնությունների շարունակականությունը՝ ընդգծելով կրթության և գիտության զարգացման մեջ միջազգային համագործակցության առանցքային դերը։

Armenian President visits CERN in Switzerland
Armenian President Vahagn Khachaturyan, during his trip to Switzerland, visited the headquarters of CERN, the European Organization for Nuclear Research, one of the world's largest and most respected centers for scientific research.
During the visit, the President toured the center’s laboratory complexes and familiarized himself with the ongoing applied and research activities, as well as the international scientific and educational programs conducted at CERN, the President's Office said in a press release.
Since 1998, CERN has been implementing an international teacher training program aimed at improving the quality of teaching physics and related natural science subjects. Thousands of teachers from countries around the world have participated in the program to date. Within this initiative, a separate program has also been established for Armenian teachers, and in 2024, for the first time, a group of teachers from Armenia underwent training at CERN.
The President also met with the group of Armenian teachers currently participating in the training program at CERN. During the meeting, they discussed the progress of their participation, the professional experience gained, and the potential applications of this experience within Armenia’s educational system.
President Vahagn Khachaturyan emphasized the importance of continuing such initiatives, highlighting the key role of international cooperation in the development of education and science.