ՀՀ նախագահն այցելել է Միջուկային հետազոտությունների եվրոպական կենտրոն (CERN)
Շվեյցարիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Միջուկային հետազոտությունների եվրոպական կենտրոն (CERN)՝ համաշխարհային գիտական առաջատար կենտրոններից մեկը։
Այցի ընթացքում նախագահը շրջել է կենտրոնի լաբորատոր համալիրներում, ծանոթացել իրականացվող կիրառական և գիտահետազոտական աշխատանքներին, ինչպես նաև CERN-ում գործող միջազգային գիտական ու կրթական ծրագրերին։
Նշվել է, որ 1998 թվականից CERN-ն իրականացնում է ուսուցիչների վերապատրաստման միջազգային ծրագիր, որը միտված է ֆիզիկայի և հարակից բնագիտական առարկաների դասավանդման որակի բարձրացմանը։ Ծրագրին մինչ օրս մասնակցել են հազարավոր ուսուցիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից։ Այդ նախաձեռնության շրջանակում գործում է նաև հայ ուսուցիչների համար նախատեսված առանձին ծրագիր, որի շրջանակում 2024 թվականին առաջին անգամ հայաստանցի ուսուցիչների խումբը վերապատրաստում է անցել CERN-ում։
Հանրապետության նախագահը հանդիպել է նաև ընթացիկ տարվա վերապատրաստման ծրագրի շրջանակում CERN-ում գտնվող հայաստանցի ուսուցիչների խմբի հետ։ Զրույցի ընթացքում քննարկվել են ծրագրին մասնակցության ընթացքը, ձեռք բերված մասնագիտական փորձը և դրա կիրառման հնարավորությունները Հայաստանի կրթական համակարգում։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը կարևորել է նման նախաձեռնությունների շարունակականությունը՝ ընդգծելով կրթության և գիտության զարգացման մեջ միջազգային համագործակցության առանցքային դերը։

Президент Республики Армения посетил Европейский центр ядерных исследований (CERN)
В рамках своего рабочего визита в Швейцарию президент Республики Армения Ваагн Хачатурян посетил Европейский центр ядерных исследований (CERN), один из ведущих мировых научных центров.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-службу аппарата президента РА, в ходе визита Хачатурян осмотрел лабораторные комплексы центра, ознакомился с проводимыми прикладными и научными исследованиями, а также с международными научно-образовательными программами, реализуемыми в CERN.
С 1998 года в CERN реализуется международная программа повышения квалификации преподавателей, направленная на улучшение качества преподавания физики и смежных естественнонаучных дисциплин. На сегодняшний день в программе приняли участие тысячи преподавателей из разных стран мира. В рамках этой инициативы также действует отдельная программа для армянских учителей, в рамках которой в 2024 году группа армянских учителей впервые прошла обучение в CERN.
Президент Армении также встретился с группой армянских учителей, находящихся в CERN в рамках программы обучения текущего года. В ходе беседы обсуждались процесс участия в программе, полученный профессиональный опыт и возможности его применения в армянской системе образования. Президент Ваагн Хачатурян подчеркнул важность продолжения подобных инициатив, отметив ключевую роль международного сотрудничества в развитии образования и науки.