Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց հունվարի 27-ը Հիշատակի օր և ոչ աշխատանքային օր սահմանելու նախագիծը
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու համար խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է հունվարի 27-ը սահմանել որպես հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օր, իսկ այդ օրը սահմանել ոչ աշխատանքային։
Ռուբինյանը նշեց, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունումից հետո նախագծում միայն մեկ փոփոխություն է արվել։
«Օրենքն ուժի մեջ կմտնի ոչ թե պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող 10-րդ օրը, այլ անմիջապես»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց ԱԺ փոխնախագահը։
«Հիշեցնեմ, որ նախագիծը հիմնված է «Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակը հավերժացնելու մասին» 2000 թվականի օրենքի վրա, որը սահմանում է, որ հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի հավերժացման հիմնական ձևերից մեկը հիշարժան օրերի և համապետական հիշատակի օրերի ընդունումն է։ Եվ մենք նման հիշատակի օր մենք մինչ այս պահը չենք ունեցել։ Բայց մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է նման օր ունենալ, որպեսզի հիշատակենք բոլոր ժամանակներում հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածներին՝ հաշվի առնելով նաև վերջին տարիների իրադարձությունները, հաշվի առնելով նաև հաստատված խաղաղությունը և այն փաստը, որ զոհերին հիշատակելու լավագույն ձևը խաղաղ և բարեկեցիկ ապրելն է»,- ասաց Ռուբինյանը։
Նա նաև պարզաբանեց, թե ինչու է ընտրվել հունվարի 27-ը։ «Մենք չենք ցանկացել ընտրել մի օր, որը որևէ մեկ ռազմական իրադարձության հետ է կապված, որովհետև անխուսափելիորեն հարց կառաջանար, թե ինչու այս օրը և ոչ մյուս օրը։ Հետևաբար, անհրաժեշտություն էր առաջացել ընտրել օր, որը կապ չունի որևէ կոնկրետ իրադարձության հետ։ Բայց նաև անհրաժեշտ էր ընտրել օր, որը որոշակի խորհուրդ կունենա իր մեջ, և մենք ընտրեցինք հունվարի 27-ը, որովհետև հունվարի 28-ին մենք նշում ենք Բանակի օրը, և այսպիսով մենք հունվարի 27-ին կհիշատակենք և կհիշենք հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածներին և կխոնարհվենք նրանց առաջ, իսկ հունվարի 28-ին՝ որպես շարունակվող կյանքի խորհրդանիշ, կտոնենք Բանակի օրը»,- մանրամասնեց Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նա նաև հիշեցրեց, որ առաջին ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ ընդդիմադիր որոշ պատգամավորների դուր չէր եկել ընտրված օրը։ ԱԺ փոխնախագահը նշեց, որ այս ընթացքում փորձել է հարցի շուրջ կոնսենսուսի հասնել բոլոր պատգամավորների հետ, առաջարկվել են տարբեր օրեր, սակայն բոլոր առաջարկները տարբեր հիմնավորումներով ու պատճառաբանություններով ընդունելի չեն եղել այս կամ այն պատգամավորի համար։ «Ի վերջո, հասկանալով, որ հնարավոր չէ ընտրել մեկ օր, որը բոլորին կբավարարի, մենք վերադարձել ենք նախնական մեր առաջարկած օրվան, որը, կարծում ենք, ամենատրամաբանականն է»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը։
Ռուբինյանը նաև կարծիք հայտնեց, որ սա այն նախագծերից է, որն Ազգային ժողովը պետք է ընդունի կոնսենսուսով։ «Ես առաջարկում եմ չքաղաքականացնել այս նախագիծը և բոլորով կողմ քվեարկել»,- եզրափակեց Ռուբինյանը։
Հարակից զեկուցող, պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանն էլ նշեց, որ նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունելու և պաշտոնական հրապարակման դեպքում 2026 թվականի հունվարի 27-ից սկսած՝ Հայաստանում նշվելու է Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օրն, ու այդ օրը կլինի ոչ աշխատանքային օր։

Парламент Армении ​во втором чтении обсудил законопроект об установлении 27 января Днем памяти и нерабочим днем
Заместитель председателя Национального Собрания Армении Рубен Рубинян представил в парламент для принятия во втором чтении и в полном объеме законопроект «О внесении изменений в Закон о праздниках и днях памяти Республики Армения», который предлагает установить 27 января Днем памяти погибших при защите Родины и объявить этот день нерабочим.
Рубинян отметил, что после принятия законопроекта в первом чтении в него была внесена только одна поправка.
«Закон вступит в силу не на 10-й день после дня официального объявления, а немедленно», — заявил заместитель председателя Национального собрания, сообщает Арменпресс.
«Позвольте напомнить, что законопроект основан на законе 2000 года «О сохранении памяти о погибших при защите Родины», который предусматривает, что одной из главных форм увековечивания памяти погибших при защите Родины является установление памятных дней и национальных дней памяти. И до сих пор у нас не было такого дня памяти. Но мы считаем, что такой день необходим для того, чтобы всегда чтить память погибших при защите Родины, учитывая события последних лет, учитывая установленный мир и тот факт, что лучший способ почтить память жертв — это жить в мире и процветании», — сказал Рубинян.
Он также объяснил, почему была выбрана дата 27 января. «Мы не хотели выбирать день, связанный с каким-либо конкретным военным событием, потому что неизбежно возник бы вопрос, почему именно этот день, а не другой. Поэтому было необходимо выбрать день, не связанный с каким-либо конкретным событием. Но также было необходимо выбрать день, который имел бы определенный смысл сам по себе, и мы выбрали 27 января, потому что 28 января мы отмечаем День армии, и таким образом 27 января мы будем чтить память тех, кто погиб, защищая Родину, и склоняться перед ними, а 28 января, как символ продолжающейся жизни, мы будем отмечать День армии», — отметил Рубен Рубинян.
Он также напомнил, что во время обсуждения в первом чтении некоторым депутатам от оппозиции не понравился выбранный день. Заместитель председателя Национального собрания отметил, что в это время он пытался достичь консенсуса по этому вопросу со всеми депутатами, предлагались разные даты, но все предложения были неприемлемы для того или иного депутата с различными обоснованиями и аргументами. «В конце концов, понимая, что невозможно выбрать один день, который удовлетворил бы всех, мы вернулись к первоначально предложенному дню, который, как мы считаем, является наиболее логичным», — сказал заместитель председателя Национального Собрания.
Рубинян также выразил мнение, что это один из проектов, который Национальное Собрание должно принять консенсусом. «Предлагаю не политизировать этот проект и проголосовать за него вместе со всеми», — заключил Рубинян.
Член постоянного комитета по государственным и правовым вопросам Алхас Казарян отметил, что если проект будет принят во втором чтении и официально опубликован, то начиная с 27 января 2026 года Армения будет отмечать День памяти погибших при защите Родины, и этот день будет нерабочим.
Авторами законопроекта являются заместитель председателя Национального собрания Рубен Рубинян и независимый депутат Гегам Назарян.