Վարչապետը ծանոթացել է Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի բարելավված պայմաններին
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի ուղեկցությամբ այցելել է Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն, ծանոթացել կենտրոնի գործունեությանը, բարելավված պայմաններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից։
Կենտրոնի տնօրեն Արայիկ Բաղրյանը ներկայացրել է կառավարության կողմից հատկացված միջոցներով իրականացված վերանորոգման աշխատանքները: 2024 թվականին կառավարությունը հատկացրել է 680 մլն դրամ՝շենքի վերանորոգման և գրասենյակային գույք ձեռք բերելու համար։ Վերանորոգվել է շուրջ 3300 քմ տարածք և ձեռք է բերվել նոր գրասենյակային գույք։
Վարչապետը ծանոթացել է նաև կենտրոնի լաբորատորիայի բարելավված ծառայություններին: 2023 թվականին կառավարությունը հատկացրել է 595 մլն դրամ՝ լաբորատոր գույք և սարքավորումներ ձեռք բերելու համար։ Նշվել է, որ տրամադրված միջոցներով ձեռք են բերվել 2023 թ. արտադրության Agilent Technologies, Anton-Paar, Sartorius և այլ առաջատար ընկերությունների շուրջ 20 նոր սարքավորումներ, քիմիապես կայուն լաբորատոր կահույք, ինչպես նաև Հայաստանում միակ դրական ճնշմամբ իզոլյատոր։
Ձեռք է բերվել նաև սարքերի կառավարման էլեկտրոնային համակարգ, որը ևս ՀՀ-ում մինչև օրս ներդրված չի եղել: Այն հնարավորություն է տալիս մշտադիտարկել սարքավորումների սպասարկման, խնամքի հետ կապված հարցերը, հաշվարկել սարքերի աշխատանքային ժամերը և սարքերի հետ կապված ներդրումային և ընթացիկ պահպանման ծախսերը: Վերազինումը հնարավորություն է տվել բարելավել լաբորատոր ծառայությունների որակը և կրճատել ժամանակը։
Ներկայում լաբորատորիան ունի Ամերիկյան ANAB հավատարմագրման մարմնի կողմից տրված հավաստագիր։ Վերազինումից հետո լաբորատորիան հնարավորություններ կունենա մասնակցելու ազգային և միջազգային հետազոտական նախագծերի, ինչպիսին է, օրինակ՝ ԱՀԿ նախաորակավորումը:

PM reviews improved conditions at drug and medical technology expertise center
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, accompanied by Minister of Health Anahit Avanesyan, visited the Center for Drug and Medical Technology Expertise to review its activities and conditions, the Prime Minister’s Office said in a readout.
Director of the Center Arayik Baghryan presented the renovation carried out with government funding. In 2024, the government allocated 680 million drams for the renovation of the building and the acquisition of office equipment. In total, about 3,300 square meters of space was renovated and new office equipment was procured.
The Prime Minister also reviewed the improved laboratory services. In 2023, the government allocated 595 million drams for the purchase of laboratory equipment and supplies. The funds were used to acquire about 20 new devices manufactured in 2023 by leading companies, including Agilent Technologies, Anton-Paar and Sartorius, as well as chemically stable laboratory furniture and Armenia’s only positive pressure isolator.
An electronic device management system has also been introduced.
The laboratory currently holds a certificate issued by the American ANAB accreditation body. After the re-equipment, it will have opportunities to participate in national and international research projects, including World Health Organization prequalification programs.