Հայաստանն ու Եվրամիությունը սահմանային անցակետերի արդիականացման կամ ստեղծման ուղղությամբ համագործակցելու մեծ դաշտ ունեն
Հայաստանի Հանրապետությունն ու Եվրոպական միությունը Հայաստանի սահմանային անցակետերի արդիականացման կամ ստեղծման ուղղությամբ համագործակցելու մեծ դաշտ ունեն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ վարչապետը հայտարարել է ՄԱՀՀԻ անվտանգային ֆորումի շրջանակում «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» խորագիրը կրող քննարկման ժամանակ՝ անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում համագործակցության նոր հնարավոր ուղղություններին։
«Ես կարծում եմ, որ մենք Եվրամիության հետ սահմանային անցակետերի արդիականացման կամ ստեղծման ուղղությամբ համագործակցելու մեծ դաշտ ունենք։ Հիմա, օրինակ, Հայաստան-Իրան սահմանին մեծ և ժամանակակից մաքսային մեծ անցակետ է կառուցվում՝ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակում»,-ընդգծեց Փաշինյանը։
ԵՄ-ի հետ գործընկերության զարգացման և խորացման համատեքստում ՀՀ վարչապետը նաև շնորհակալություն հայտնեց Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակներում արդեն երկրորդ անգամ Հայաստանին աջակցություն տրամադրելու համար։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 18-ին կառավարության նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ընթացքում հաստատել էր տեղեկությունը, որ Հունգարիան հանել է իր վետոն Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակներում Հայաստանին 20 միլիոն եվրո հատկացնելու որոշման վրայից։
Վարչապետը շեշտել էր, որ այդ գումարը նպաստելու է խաղաղության օրակարգի առաջմղմանը և ծառայելու է դրա իրագործմանը։
«Այո, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը զեկուցել է ինձ, որ Հունգարիայի գործընկերները, կարծես, որոշմանը համաձայնել են, և կա կոնսենսուս։ Դե յուրե որոշումը կլինի, կհրապարակվի։ Բովանդակային առումով այս պահին չեմ կարող ասել, բայց բոլոր դեպքերում դա նպաստելու է և ծախսվելու է խաղաղության տրամաբանությամբ»,-ընդգծել էր Հայաստանի վարչապետը։

Армения и ЕС имеют широкое поле для сотрудничества в модернизации или создании пограничных пунктов пропуска
Республика Армения и Европейский Союз имеют широкое поле для сотрудничества в модернизации или создании пограничных пунктов пропуска в Армении.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения в ходе дискуссии на тему «Армения и мир на перекрестке рисков и возможностей» в рамках форума по безопасности Армянского института международных отношений и безопасности, затронув новые возможные направления сотрудничества в отношениях Армения-ЕС.
«Я считаю, что у нас есть широкое поле для сотрудничества с Европейским Союзом в модернизации или создании пограничных пунктов пропуска. Сейчас, например, в рамках сотрудничества Армения-ЕС на армяно-иранской границе строится крупный и современный таможенный пункт пропуска», — подчеркнул Пашинян.
В контексте развития и углубления партнерства с ЕС премьер-министр Республики Армения также выразил благодарность за оказание Армении поддержки во второй раз в рамках Европейского фонда мира.
В ходе брифинга после заседания правительства 18 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил информацию о том, что Венгрия сняла вето на решение о выделении Армении 20 миллионов евро в рамках Европейского фонда мира.
Премьер-министр подчеркнул, что эта сумма будет способствовать продвижению мирной повестки и послужит ее реализации.
«Да, министр иностранных дел Армении сообщил мне, что венгерские партнеры, похоже, согласились с решением, и есть консенсус. Де-юре решение будет принято, оно будет обнародовано. Я не могу сказать ничего конкретного по существу на данный момент, но в любом случае это будет способствовать и будет потрачено в соответствии с логикой мира», — подчеркнул премьер-министр Армении.