ՀՀ վարչապետը ԹՐԻՓՓ-ի վերաբերյալ հայտարարությունից հետո Թուրքիայի հետ հարաբերություններում նոր զարգացումների հույս է հայտնել
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանի ու Վաշինգտոնի միջև հունվարի 13-ին «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) իրականացման շրջանակը սահմանող հայտարարության ընդունումից հետո տրամաբանական է համարում հաջորդիվ զարգացում ունենալը արդեն Հայաստան-Թուրքիա հարթության վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ վարչապետը հայտարարել է ՄԱՀՀԻ անվտանգային ֆորումի շրջանակում «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» խորագիրը կրող քննարկման ժամանակ։
«Հիմա տրամաբանությունն այն է, որ հաջորդիվ մենք պետք է զարգացում ունենանք Հայաստան-Թուրքիա հարթության վրա, և մենք հույս ունենք, որ այն գործընթացները, որոնք տրամաբանորեն քաղաքական երկխոսության մակարդակով լուծվել են, նաև գետնի վրա կունենան իրենց արտահայտումը։ Սա իսկապես նույնիսկ անհավատալի և աներևակայելի դրական միջավայր է, որում մենք հայտնվել ենք, ինչն, իհարկե, չի նշանակում, որ բոլոր հարցերը լուծված են, բայց բոլոր հարցերի լուծման բոլոր բանաձևերն, ըստ էության, արդեն որոշված են»,-ասաց վարչապետ Փաշինյանը։
Վարչապետի բնորոշմամբ՝ հունվարի 13-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կողմից Վաշինգտոնում ստորագրված «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) իրականացման շրջանակը սահմանող հայտարարությունը անկյունաքարային նշանակություն ունի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը ինստիտուցիոնալ դարձնելու ճանապարհին։
Վարչապետի խոսքով՝ Երևանն ու Բաքուն առաջ են ընթանում շատ ավելի մեծ քայլերով, քան ի սկզբանե կարելի էր ենթադրել։ Այս առումով Նիկոլ Փաշինյանը օրինակ բերեց Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև արդեն իսկ իրականացվող առևտրային հարաբերությունները։
«Այսօր արդեն Հայաստան-Ադրբեջան երկկողմ առևտրի դրսևորումները տեղի ունեցան շատ ավելի վաղ, քան Հայաստանը և միջազգային հանրությունը սպասում էին, գուցե նաև Ադրբեջանը»,-հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հունվարի 13-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հանդիպել են Վաշինգտոնում՝ հրապարակելու «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) իրականացման շրջանակը։ Այս փաստաթուղթը նոր քայլ է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը ձեռք բերված հանձնառությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ՝ Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության գործին նպաստելու համար։

Премьер-министр Армении выразил надежду на новые развития в отношениях с Турцией после заявления о TRIPP
Премьер-министр Армении Никол Пашинян дальнейшее развитие событий уже в армяно-турецкой плоскости считает логичным после принятия 13 января Ереваном и Вашингтоном заявления, определяющего рамки реализации проекта “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания” (Tripp).
Как сообщает “Арменпресс”, премьер-министр РА заявил об этом во время дискуссии “Армения и мир на перекрестке рисков и возможностей” в рамках форума по безопасности.
“Сейчас логика в том, что в дальнейшем мы должны развивать отношения Армения-Турция, и мы надеемся, что те процессы, которые логически решены на уровне политического диалога, также найдут свое выражение на местах. Это действительно невероятная и позитивная обстановка, в которой мы оказались, что, конечно, не означает, что все вопросы решены, но все формулы решения всех вопросов, по сути, уже определены”, - сказал премьер-министр Пашинян.
По словам премьер-министра, документ, подписанный в Вашингтоне 13 января министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и госсекретарем США Марко Рубио, определяющий рамки реализации проекта TRIPP, имеет основополагающее значение на пути к институционализации мира, установленного между Арменией и Азербайджаном.
По словам премьер-министра, Ереван и Баку продвигаются вперед гораздо более значительными шагами, чем можно было предположить изначально. В этой связи Никол Пашинян привел в качестве примера уже существующие торговые отношения между Арменией и Азербайджаном.
“Сегодня проявления двусторонней торговли между Арменией и Азербайджаном произошли гораздо раньше, чем ожидали Армения и международное сообщество, возможно, и Азербайджан”, — заявил Никол Пашинян.
13 января министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Марко Рубио встретились в Вашингтоне для презентации рамочной программы реализации проекта “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания” (TRIPP). Этот документ является новым шагом на пути к выполнению обязательств, взятых в Белом доме 8 августа 2025 года, по содействию установлению прочного мира на Южном Кавказе.
Рамки программы очерчивают конкретный путь запуска TRIPP, предназначенного для установления беспрепятственной мультимодальной транзитной взаимосвязи через территорию Армении. Ожидается, что, связав основную часть Азербайджана с его Нахичеванской Автономной Республикой и создав жизненно важное звено Транскаспийского торгового маршрута, TRIPP создаст взаимные преимущества для Республики Армения в плане международной и внутригосударственной взаимосвязанности.
Отражая принципы, установленные на историческом мирном саммите, организованном президентом Трампом 8 августа 2025 года, рамки реализации TRIPP подчеркивают важность суверенитета, территориальной целостности и взаимности для общего успеха TRIPP. Конечная цель TRIPP — укрепление, процветание и безопасность Армении и Азербайджана, а также стимулирование торговли США путем расширения региональной торговли и транспортной доступности, а также создания новых транзитных возможностей, соединяющих Центральную Азию и Каспийское море с Европой.